Ellenzéki össztűz alatt Orbán Viktor

Orbán
Orbán Viktor miniszterelnök azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. február 26-án. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Az Országgyűlésben az azonnali kérdések során a miniszterelnököt is kérdezték a bicskei kegyelmi ügyről.

Kálmán Olga (DK) hangsúlyozta, a miniszterelnök azt próbálja elhitetni, fogalma sincs arról a pedofilhálózatról, amely átszövi a kormányát, pártját, felekezetét, de még a saját családját is érinti.

Érdeklődött a kormányfő öccse és a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettesének kapcsolatáról, majd feltette a kérdést: véletlen-e, hogy a pedofil iskolaigazgatót éppen az Orbán-család céges ügyvédje képviselte a bíróságon, hogy Orbán Viktor személyesen kampányolt a pedofil igazgató mellett vagy az, hogy Áder János akkori államfő testvére is tudott a gyermekek elleni erőszakról, de szemet hunyt felette?

Balog Zoltán, a kormány volt minisztere éppen a kegyelmi kérvényre nem kérte a miniszterelnök jóváhagyását, és arról Varga Judit igazságügyminiszter sem szólt? Véletlen, hogy Novák Katalin, miután megadta a kegyelmet, éppen K. Endre szülőfalujába ment nyaralni? – érdeklődött.

Orbán Viktor miniszterelnök válaszában felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány számára sosem volt kérdés a pedofília ügye, mindig mindent megtettek a gyermekek védelméért.

A bicskei gyermekotthon élén húsz évig olyan ember állt, akit önök neveztek ki, tartották ott, önöktől örököltük – emlékeztetett. Amikor az igazgatóval szemben gyanú merült fel, azonnal megindult a vizsgálat. Ez 2011-ben még nem vezetett eredményre, de nem adták fel, és 2016-ban már eredményes eljárást indítottak – emlékeztetett.

“Önök hol voltak húsz évig, ha nekünk kellett eltakarítani azt, amit önök itt hagytak?”

– vetette fel.

Momentum: miért kapott kegyelmet K. Endre?

Tompos Márton (Momentum) azt kérdezte a miniszterelnöktől, miért kapott kegyelmet K. Endre, illetve személyesen milyen kapcsolatban állt az ügy két elítéltjével. Arra hivatkozott: egy 2022-es felvételen Orbán Viktor szerepel együtt a pedofilügyben elítélt igazgatóval, és az is kiderült, hogy férfit a miniszterelnök családjának céges ügyvédje védte a perben, a kegyelmet kapott férfi pedig a kormányfő öccsének birkózó egyesületével dolgozott együtt Bicskén, és rendszeresen járt a Puskás Akadémián. 

Orbán Viktor megismételte: kegyelmet az államfő adott, és hogy ezt miért tette, egyedül ő tud válaszolni.

“Nem vagyunk felhatalmazva, egyikünk sem és én sem, hogy a köztársasági elnök helyett bármely kérdésre válaszoljunk”

– mondta, azt ajánlva a képviselőnek, hogy forduljon bátran a volt államfőhöz. 

Hangsúlyozta: ha a kormány elé kerül bármilyen ügy, pedofil kérdésekben kegyelemnek helye nincs, nem volt, és nem is lesz. Hozzátette: a baloldal nem támogatta a parlamentben a pedofil-nyilvántartás létrehozását, a gyermekpornográfia elkövetőivel szembeni súlyosabb szankciókat és azt sem, hogy a gyermekek sérelmére elkövetett súlyos szexuális bűncselekmények ne évüljenek el. 

“Önök megengedték, hogy több mint 500 pedofil járjon szabadon az országban, mert mindössze 81 embert voltak képesek börtönbe zárni, miközben akiket önök ma vádolnak, több mint 660 pedofilt zártak börtönbe. Ha valaki pedofilokat rejtegetett itt az elmúlt időszakban, azok önök voltak. Épp elég gond nekünk, amit önöktől megörököltünk, azt az istállót kitakarítsuk”

– fogalmazott. 

momentum

Tompos Márton úgy reagált: a Momentum nem volt még parlamenti párt, ezért nem is tudta megszavazni a kormányfő által említett törvénymódosításokat. Azt kérdezte: mit fog tenni a kormány azért, hogy minden gyermek emberhez méltó körülmények közt nőhessen fel, minőségi oktatást kapjon, és bizalommal fordulhasson valakihez, ha bántják. 

 Orbán Viktor azt hangsúlyozta: a gyermekvédelmi rendszer ma sokkal erősebb, mint amilyen 2010-ben volt.

“Ha Magyarországon a szülők és gyerekek valakiben megbízhatnak, az nem a pedofilokat rejtegető baloldal, hanem mi vagyunk”

– jelentette ki. 

MSZP: a miniszterelnök hagyta jóvá K. Endre kegyelmének miniszteri ellenjegyzését? 

Tóth Bertalan (MSZP) azt kérdezte: a kegyelmi ügyben Orbán Viktor hagyta-e jóvá a volt igazságügyi miniszter ellenjegyzését, és ha nem, akkor azt ki tette meg.

Orbán Viktor azt válaszolta: a kormány ezt a kérdést nem tárgyalta, ha tárgyalta volna, sosem született volna meg a kegyelmi ítélet.

“Varga Juditnak azért kellett távoznia, mert ellenjegyezte azt, amit nem kellett volna ellenjegyezni, ezért nincs ma itt közöttünk”

– mondta.

Tóth Bertalan úgy reagált: nem azt kérdezte, hogy a kormány tárgyalta-e ezt az ügyet, hanem azt, hogy a kormányfő jóváhagyta-e Varga Judit ellenjegyzését. Azt is megkérdezte, ha teljesen tiszta a kormány lelkiismerete, akkor támogatják-e, hogy egy parlamenti vizsgálóbizottság álljon fel az ügyben. 

Orbán Viktor azt válaszolta: az igazságügyi minisztert leszámítva, a kormány egyetlen tagja sem látta a kegyelmi kérvényt.

“Egyébként pedig minden vizsgálatot támogatunk”

– tette hozzá.

Jobbik: megelőzésre, áldozatsegítésre lenne szükség 

Ander Balázs (Jobbik) felidézte, hogy a Jobbik egyedüli ellenzéki pártként támogatta a gyermekvédelmi törvény elfogadását 2021-ben. 

Nem akarnak szabadlábon látni egyetlen pedofil gazember sem, legyen az NER-es vagy nem NER-es – rögzítette. Ugyanakkor azt sem akarják, hogy a nyugatról importált woke-elmebaj neomarxista őrülete betegye a lábát az iskolákba – tette hozzá.

Mindig támogatták a szigorú büntetések bevezetését, akkor is, amikor 2016-ban a javaslatcsomagukat azzal söpörték le, hogy a jogszabályi környezet megfelelő.

Kijelentette: szükség lenne a megelőzésre, az áldozatsegítésre, de erről egy szót nem ejtett a kormányfő. Szükség lenne továbbá a teljes gyermekvédelmi és szociális ágazat megerősítésére – közölte.

Orbán Viktor azt mondta, teljesen egyetért a képviselővel, nincs vitája vele. Annyit jegyzett meg, az áldozatsegítés ügyében lehetett volna méltányos a képviselő, áldozatsegítő központokat a jelenlegi kormány hozott létre. Ilyen azért van, mert polgári kormánya van Magyarországnak – rögzítette. 

Hozzátette: minden szigorítást megfontolnak és egyúttal kérte a kormány javaslatainak a támogatását.

Kitért arra is, hogy a belügyminiszter világos utasítást kapott arra, hogy minden gyermekvédelmi intézményt át kell világítani, minden vezetőt és vezető-helyettest egyenként meg kell nézni. Úgy tűnik, a kinevezésükhöz kapcsolódó előzetes vizsgálatok nem voltak elég alaposak az elmúlt időszakban, ezért most egyenként el kell végezni – mondta.

 Lesznek új szabályok, amelyek a vizsgálatok szempontjait adják meg – jelezte a kormányfő.

A jobbikos képviselő munkaerőhiányt és béreket firtató kérdésére Orbán Viktor viszonválaszában kiemelte: a gyermekvédelmi intézmények költségvetési támogatását négyszeresére emelték 2010-hez képest. Sok a tennivaló, dolgoznak rajta – erősítette meg, hozzátéve: a bérek sincsenek jó állapotban, noha az elmúlt három évben jelentős emelés történt, ezt szeretnék folytatni.

(MTI)

Gyurcsány Ferenc: A kormányfőnek és rendszerének vége van