Az Országgyűlés felfüggesztette Gurmai Zita mentelmi jogát

Gurmai
Gurmai Zita

Hargitai János (KDNP), a mentelmi bizottság elnöke azt mondta: a testület kormánypárti tagjai az eddigi gyakorlatnak megfelelően, a közvádas ügyben a mentelmi jog felfüggesztését javasolták, az ellenzéki tagok viszont nem támogatták a mentelmi jog felfüggesztését.

Az ellenzéki politikus mentelmi jogának felfüggesztését a legfőbb ügyész kezdeményezte. Az indítvány szerint a politikust csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntettével vádolják a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatósága által, egy 2022-ben zajlott VIII. kerületi házkutatás során tanúsított magatartása miatt. 

A mentelmi bizottság elnöke azt javasolta a testületnek, hogy kövesse a közvádas bűncselekmények esetén fennálló, a mentelmi jog felfüggesztésére vonatkozó gyakorlatát, és az országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését indítványozza. 

A bizottság 3 igen, 3 nem szavazattal az elnöki javaslatot nem fogadta el, tehát a testület azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Gurmai Zita országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Az Országgyűlés 138 igen és 52 nem szavazattal, tartózkodás nélkül felfüggesztette Gurmai Zita mentelmi jogát. 

Gurmai Zita: Mentelmi jogom kikérése egyértelműen mutatja ennek a hatalomnak a természetét

Iványi Gábor az életét tette fel arra, hogy az elesetteknek, a rászorulóknak, a nincsteleneknek segítsen. A kormány minden eszközt megragad arra, hogy ellehetetlenítse. Megvonták tőle a támogatást, ami nélkülözhetetlen a munkájához.

A kormány szégyene, ami vele kapcsolatban itt történik. Egy ellenzéki képviselőnek ilyen helyzetben kötelessége, hogy odamenjen, és kifejezze szolidaritását Iványi Gáborral, munkatársaival és a gondozott gyerekekkel.

Én ezt tettem. Baloldali képviselőként kötelességem kiállni Iványi Gábor és az általa támogatott rászorultak mellett. A kormány hatalmával visszaélve idézte elő ezt a lehetetlen helyzetet. Mentelmi jogom kikérése egyértelműen mutatja ennek a hatalomnak a természetét.

Gurmai Zita: mit tett a gyermekek védelmében a kormány?

Az MSZP képviselője arról beszélt, hogy a bicskei pedofilbotrány kirobbanása óta nyolc év telt el, azóta “számos pedofilbotrányba keveredett a Fidesz”, amit valahogy mindig megúszott a kormány.

“Miközben párttársaikat mosdatták, próbáltak úgy tenni, mintha a legnagyobb gyermekvédők lennének, az ellentmondás elfedésére a kormányzati gépezet mindent bevetett, volt itt minden: törvénymódosítás, nemzeti konzultáció, közpénzből tolt propaganda”

– sorolta.

Mint mondta, Novák Katalin és Varga Judit közös kegyelmi ügye teljesen világossá tette, hogy ez az egész csak színjáték, amiben Balog Zoltán fideszes politikus, egyházi szereplő és egykori miniszter és még valószínűleg mások is benne voltak. Feltette a kérdést, mit tett, illetve tett-e érdemi intézkedéseket a gyermekek védelmében a kormány a bicskei pedofilbotrány kirobbanása óta? Kíváncsi volt arra, hogy történtek-e lépések a gyermekotthonokban élő gyerekek felvilágosítása, az ott dolgozók továbbképzése, a jelzőendszer megerősítése érdekében? Miért mentegetik a “pedofilmosdatókat”, miért nem a gyermekvédelmi rendszert erősítik?

Rétvári Bence, a belügyi tárca parlamenti államtitkára kiemelte: ha valamit fontos volt 2010 óta, az a gyermekek és a gyermeket vállaló családok segítése. Ezért fogadták el rögtön kormányzásuk elején azt a Btk-módosítást, amely az áldozatokat védi és nem az elkövetőknek ad kibúvókat. Ez radikális változást volt a korábbi szemlélethez képest – hangsúlyozta.

Ez a helyes hozzáállás az ügyben, és most is az áldozatok, a gyermekek szemszögéből kell az ügyet megközelíteni és az ő érdeküket kell képviselni – rögzítette. 

 Kitért azokra a gyermekek védelmét célzó módosításokra, amelyeket az ellenzék nem támogatott. Ezek között említette, hogy gyermekek sérelmére elkövetett súlyos bűncselekmény esetén ne végezhessenek az érintettek olyan munkát, ami a gyermekek nevelésével és gondozásával kapcsolatos. Bevezették a kapcsolati erőszakot, mint bűncselekménytípust a büntetőjogban, ezzel értékelése szerint nagyon sok bántalmazott, erőszakot elszenvedő családtagot tudnak megmenteni. A titkos menedékházak létrehozásával összefüggő 2015-ös javaslat mögé sem álltak oda – tette hozzá. Nem támogatták a gyermekvédelmi jelzőrendszer megerősítését sem 2016-ban, ahogy nemet mondtak a pedofilnyilvántartás létrehozására is – sorolta.  

A képviselő a választ nem fogadta el.

(MTI)

A Legfőbb Ügyészség nem várt karácsonyi ajándéka két ellenzéki politikusnak