Magyarország többé nem ellenzi Mark Rutte NATO-főtitkári jelölését és már nem követel bocsánatkérést sem a holland vezetőtől

Mark Rutte
Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Mark Rutte holland kormányfő kezet fog tárgyalásukon az Európai Unió nem hivatalos csúcstalálkozóján Brüsszelben. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

“Folyamatban vannak a tárgyalások” – ezt válaszolta az atv.hu kérdésre Havasi Bertalan, miután megjelent a Financial Times híre: Mark Rutte megígérte Orbán Viktornak, hogy ha a NATO főtitkárának választják, kihagyja Magyarországot az Ukrajnát támogató NATO-tevékenységekből. 

A brit lap szerint a holland politikus így próbálja megszerezni a magyar kormány támogatását

carspod

Az ATV.hu megkérdezte Havasi Bertalant, a miniszterelnök sajtófőnökét: Orbán Viktor és Rutte tegnapi megbeszélése alapján meg tudhatja-e erősíteni az FT értesülését? És ha ez a feltétel teljesül, a miniszterelnök mérlegeli-e, tudja-e támogatni Mark Rutte megválasztását NATO-főtitkárnak? 

“Folyamatban vannak a tárgyalások”

– ezt közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. 

A Reuters szerint a magyar kormány már nem ellenzi… 

Időközben a Reuters pedig a holland média információi alapján azt írja: Magyarország többé nem ellenzi Mark Rutte NATO-főtitkári jelölését és nem követel bocsánatkérést sem a holland vezetőtől. 

A múlt héten Jens Stoltenberg Budapesten, miután tárgyaltak Orbán Viktorral, garanciát adott arra, hogy Magyarország területén kívüli katonai akcióban nem kell részt vennünk, “és Magyarország sem pénzt nem ad ehhez a közös teherviseléshez, sem embert nem küld ebbe a háborúba”. 

Mint ismert, a magyar kormány álláspontja korábban elutasító volt Rutte NATO-főtitkári támogatásával kapcsolatban. Szijjártó Péter is nyilatkozott erről az ATV kérdésére.

A külgazdasági és külügyminiszter még tavasszal úgy fogalmazott: “ Nagyon fura lenne”, ha olyan ember jelöltségét a magyar kormány támogatná, aki térdre akarta volna kényszeríteni Magyarországot. 

Magyarország eredetileg a román vezetőt támogatta

Orbán Viktor pedig egyértelművé tette: jobb jelöltnek látnák a térségből Klaus Iohannis román elnököt, aki márciusban szintén bejelentette indulását a NATO vezetői posztjáért, arra hivatkozva, hogy kelet-európai államoknak jobb képviseletre van szükségük az euroatlanti vezetői szerepkörökben.

Korábban a törökök, a szlovákok és a románok is ellenezték Rutte kinevezését, ám sajtóhírek szerint mára a törökök lemondtak a tervükről, hogy ne EU-s főtitkár folytassa, Románia pedig képtelen többséget szereznie Klaus Iohannis államfőnek, azaz Rutte szinte biztos befutó.

Orbán Balázs, az uniós tagországok vezetőinek informális munkavacsorája másnapján, magyar újságíróknak nyilatkozva Mark Rutte ügyvezető holland kormányfő NATO-főtitkári jelölésével kapcsolatban emlékeztetett: Orbán Viktor miniszterelnök egyértelművé tette: “azt várjuk el valamennyi nemzetközi szervezet vezetőjétől, hogy tisztelje Magyarországot” és egyenlő elbánást biztosítson számára minden nemzetközi szervezetben, így a NATO-ban is.

Forrás: ATV / MTI

Magyarország mégis támogatja Mark Ruttét a NATO élére való megválasztásában?