Döntős a 4×100 méteres férfi gyorsváltó

Kós Hubert
Kós Hubert a férfi 4x100 méteres gyorsváltó előfutamában a 2024-es párizsi nyári olimpián a Párizs melletti Nanterre-ben lévő Paris La Défense Arénában. Fotó: MTI/Derencsényi István

A Németh Nándor, Kós Hubert, Szabó Szebasztián, Jászó Ádám összeállítású 4×100 méteres magyar férfi gyorsváltó hetedik helyen jutott döntőbe a párizsi olimpia medencés úszóversenyeinek szombati nyitónapján.

Mint az már a belgrádi Európa-bajnokságot követően Sós Csaba számára kiderült, a 100 méter gyors országos csúcstartója, Milák Kristóf csak az egyéni számokat – 100 és 200 méter pillangó – vállalja az olimpián, ennek ellenére ebben az összetételben is bízott a döntős szereplésben a kapitány.

A kvartett végül 3:12.96 perces idővel zárt, amivel hetedikként készülhet az esti döntőre, amelyet 21.44-kor rendeznek.

“Kicsit valóban lassabb a medence, mint máshol, de szerintem jól úsztunk, az pedig, hogy ott lehetünk a döntőben, egy hatalmas élmény lesz. Szeretnék minél többet úszni ebben a medencében, mert fantasztikus a hangulat” – nyilatkozta az MTI-nek Németh Nándor.

“Mindenkinek lassabb a medence, szóval ezzel nincs gond. Általában ritkán mosolygok, de most ez a hangulat teljesen magával ragadott. Este szeretnék kicsit javítani, de a legfontosabb, hogy így négyen élvezzük ki a döntőt” – mondta Szabó Szebasztián.

Lemaradt a döntőről a 4×100 méteres női gyorsváltó

Nem jutott döntőbe a Senánszky Petra, Ábrahám Minna, Ugrai Panna, Pádár Nikolett összeállítású 4×100 méteres magyar női gyorsváltó.

A kvartett papíron a fukuokai világbajnokságon elért kvalifikációs idejével csak a 13. volt nevezési listán, a csapat azonban a belgrádi Európa-bajnokságon a 2009-es “cáparuhás” országos csúcsot megdöntve diadalmaskodott, azzal az eredménnyel (3:36.77) pedig ennél jobb helyezésben bizakodhatott.

Az egyes pályán tempózó magyarok végül ettől a rekordtól nem sokkal elmaradva, 3:37.33 perces idővel hatodikak lettek futamukban, amivel összesítésben tizedikként végeztek.

 “Nagyon jó volt, elsőre ilyen időt úszni kiváló, ilyen ellenfelekkel szemben nem rossz ez a tizedik hely, az olaszok éppen csak a nyolcadik helyen csúsztak be, ez mindent elárul a mezőny erősségéről” – mondta az MTI-nek Pádár Nikolett.

Ábrahám Minna kiemelte: délelőtt országos csúcshoz közeli időt úszni nagy dolog

“A közönség egész elképesztő volt, a folytatásban ezzel is számolni kell, mert egy kicsit beleborzongtunk” – fűzte hozzá.

“Kicsit kavarognak bennem az érzések, mert sikerült előrelépnünk, én viszont sajnálom kicsit, hogy nem jött ki belőlem az, amiről tudom, hogy képes vagyok. Közben nagyon örülök neki és büszke vagyok rá, hogy Magyarországot képviseltük” – fogalmazott Senánszky Petra.

“Önmagában az hatalmas dolog, hogy ekkora közönség előtt beugorhattunk az olimpiai medencébe, bárhogy is nézzük, a világon tizedik lenni nem rossz. Mindenki kiúszta magát” – nyilatkozta Ugrai Panna.

Késely Ajna és Sárkány Zalán sem jutott döntőbe 400 méter gyorson

Az élete első olimpiáján szereplő 20 éves sportoló az egyetlen olyan magyar úszó, aki B-szintesként is medencébe ugorhatott, mivel ebben a számban egyetlen honfitársa sem indult, neki viszont 800-on megvolt az A szintje.

Az Egyesült Államokban tanuló Sárkány Zalán a 24. nevezési idővel rendelkezett, a harmadik előfutamban a nyolcas pályára kapott besorolást, ahol végül decemberi egyéni csúcsát (3:47.91) több mint fél másodperccel megjavítva, 3:47.33 perccel harmadikként csapott célba. Ezzel az idővel végül összesítésben 14. lett. 

“Végre mosolyogva jöttem ki a medencéből, nem gondoltam, hogy harmadikként fogok benyúlni. Sikerült jól hajráznom és az utolsó százon egész jól rá tudtam úszni a többiekre, ez is volt a tervem. Ez egy remek idő így délelőtt, nem számítottam rá, ugyanis még nem könnyítettünk, mivel az ezerötszáz gyors a fő számom, ami csak jövő szombaton lesz” – nyilatkozta az MTI-nek Sárkány.

A 22 éves Késely Ajna, aki 2016-ban Rióban 21., három éve Tokióban 10. volt ebben a számban, a harmadik előfutamban úszott többek között a világcsúcstartó ausztrál Ariarne Titmusszal és a hétszeres olimpiai bajnok amerikai Katie Ledeckyvel. Késely a nyolcas pályán 4:08.90 perces idővel hetedikként csapott célba, amivel összesítésben a 13. helyen fejezte be a versenyt.

Késely Ajna
Késely Ajna

“Ez a harmadik olimpiám, nagyon sok minden kavarog bennem. A pszichológusommal azon dolgoztunk, hogy a tizenkét éves gyerekkori álmomat, ami az olimpiai aranyérem, azt próbáljam meg végre elengedni és csak arra fókuszáljak, amire az én testem és lelkem képes. El kellett fogadjam, hogy nem én leszek a világmegváltó úszó, Ledecky vagy Titmus, hanem azokat tudom inspirálni, akik szeretnek úszni, és ne azért hagyják abba, mert nem érik el a tízéves kori álmukat, amit akár a szülők vagy edzők eléjük nyomtak. Ezen kellett, hogy dolgozzak, és sikerült, ezért nem fogok sírva hazamenni” – nyilatkozta az MTI-nek a vegyes zónában Késely, aki elárulta, hogy az elmúlt időszakban Pádár Nikolettel készült sokat, hogy a váltóval minél sikeresebbek legyenek.

Kovács Ottó tanítványa a francia fővárosban még 800 méter gyorson indul egyéniben, illetve a 4×200 méteres gyorsváltó tagjaként lesz érdekelt.

(MTI)