Botrány! Mégsem lesz pedagógus béremelés???

Csuhaj és Gulyás
Csuhaj Ildikó és Gulyás Gergely. Fotó: atv.hu

Új bejelentést tett Gulyás Gergely a pedagógus béremelésről az atv.hu-nak adott szilveszteri nagyinterjúban: pénteken Pintér Sándorék “csak” társadalmi vitára bocsátották a rendeletet, de hogy január elsejétől ne 10, hanem a 32,2 százalékos béremelés legyen, a Bizottság hivatalos visszaigazolására “feltétlenül szükség van”, az aláírás viszont még nem érkezett meg.

December 31-én az atv.hu-n jelent meg Csuhaj Ildikó Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel egy kimerítő interjú, amelyben a miniszter rögzíti, hogy mivel még nem érkezett meg az Európai Uniótól a papír, így még nem biztos a pedagógusok számára megígért és a Belügyminisztérium által már közleményben bejelentett 32.2 százalékos béremelés.

Érkeznek az uniós pénzek, ezt Navracsics Tibor és Varga Mihály is bejelentette már a Facebook oldalán: 300 milliárd forint már megérkezett, 445 millió euró pedig “nemsokára érkezik”. A pedagógusok januártól már 32,2 százalékos béremelést kapnak, ezt miniszter úr is megerősíteni?

“Még egy technikai jóváhagyásra van szükség a Bizottságtól, amit szóban többszörösen megígértek. Ez egy jogi garancia, a nekünk adott tájékoztatás szerint a papír el is készült, csak Brüsszelben ilyenkor mindenki szabadságon van, ezért még nem volt, aki aláírja. Ha ezt megkapjuk, akkor januártól a pedagógusok nem 10, hanem átlagosan 32,2 százalékos béremelést kapnak. Ez vonatkozik a tanárokra, a szakképzésben oktatókra és az óvónőkre is. A következő 2 év tanár béremeléseivel a fizetések terén is elismerjük azt a szép hivatást, a tanári pályát, amely az ország jövője szempontjából talán a legfontosabb.”

Elnézést, de Pintér Sándorék, a Belügyminisztérium december 29-én már hivatalosan közölte: január 1-vel megvalósul a pedagógus béremelés, átlagosan 32, 2 százalékkal emelkedik a tanárok és az óvónők bére. Sőt, azt is tudatták, idézem, “a január 1-jől alkalmazandó új bérsávok szerint a pedagógus havi illetménye pedagógus I. besorolás esetén 538 ezer forintnál, pedagógus II. kategóriában 555 ezer forintnál, mesterpedagógusnál 630 ezer forintnál, kutatótanár esetében pedig 750 ezer forintnál nem lehet kevesebb”. De akkor mégsem ?

“A kormány és a Belügyminisztérium mindent megtesz azért, hogy a 32,2 százalékos pedagógus béremelés megvalósuljon 2024 január elsejével. Ennek érdekében – ez a bizottsági elvárás is ebben az esetben – nyilvánosságra kellett hozni, és társadalmi egyeztetésre kellett bocsátani azokat a rendeleteket, melyek a pedagógus béremeléshez szükségesek. A Bizottság megígérte, hogy a jogi garanciát jelentő jóváhagyást elküldi a magyar kormánynak, de ez még nem történt meg.”

Gulyás Gergely
Gulyás Gergely. Fotó: atv.hu

Akkor ha ‘24 január végéig nem érkezik meg Brüsszelből ez a papíros – ami a már jóváhagyott 10 milliárd euró utalásáról szól – a pedagógusok januárban csak 10 százalékos béremelést kapnak?

“Ahhoz, hogy ne a 10 százalékos, hanem a 32,2 százalékos béremelés valósuljon meg, erre a hivatalos bizottsági visszaigazolásra feltétlenül szükség van. Hogy februárban a pedagógusok az átlagosan 32,2 százalékkal megemelt bérüket kaphassák meg a Bizottság visszaigazolása esetén, a Belügyminisztériumnak már most el kellett indítania a folyamatot. Ebből is látszik, hogy a magyar állam részéről jóhiszeműen járunk el. Reméljük, a Bizottság is állja a szavát.”


A pedagógus szakszervezetek még akkor is csalódottak lesznek…

“Mert fizetésemelést kapnak a tanárok? Ez furcsának tűnik, de annyiban logikus, hogy a szakszervezetek tavaly tavasszal részesei voltak a baloldal kampányának. Ez az a baloldal, amely az utolsó pillanatig mindent megtett Brüsszelben azért, hogy a magyar költségvetési törvényben rögzítettnél nagyobb mértékű béremelést megakadályozza. Ez az a baloldal, amely kormányon egyhavi bért vett el a tanároktól. Kár, hogyha a szakszervezeteknek a béremelés és a baloldal között kell választani, akkor is utóbbit választják.”

A pedagógusok és a munkájukat segítő szakemberek bérének emelését szorgalmazza az LMP

Kanász-Nagy Máté, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese szerdán sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a pedagógusbér-emelés kizárólag a kormány akaratán és döntésén múlik.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt év végén “ismét bizonytalanságot keltett és ismét Brüsszelre mutogatott”, amikor az atv.hu-nak adott interjújában azt mondta, hogy a kormány mindent megtesz azért, hogy a 32 százalékos béremelés januártól megvalósuljon, ehhez még egy technikai jóváhagyásra van szükség az Európai Bizottságtól, amelyet többszörösen megígértek – mondta az LMP-s politikus, aki szerint úgy tűnik, a kabinet máris visszakozni akar a pedagógusbér-emelés ügyében annak ellenére, hogy két nappal az interjú megjelenése előtt a Belügyminisztérium azt közölte, január 1-jétől 32 százalékos emelés jár a pedagógusoknak.

Kanász-Nagy Máté arra szólította fel a kormányt, tisztázza, hogy lesz-e pedagógusbér-emelés, és ha igen, akkor ki, mekkora emelésre számíthat.

A frakcióvezető-helyettes megjegyezte, ha a kabinet betartja az ígéretét, és megadja a 32 százalékos béremelését, akkor is csak “futnak az infláció után”, mert ez az érték nem tudja pótolni az elmúlt két év közel negyven százalékos pénzromlását.

Forrás: ATV / MTI

2026. január elseje után a pedagógusok átlagfizetése 800 ezer forint lesz