Iványi Gábor egyháza tönkretételéről: „Ez mind Orbán Viktor”
Sosem voltak puszipajtások, de tisztelték egymást. Összeadta Orbán Viktort Lévai Anikóval, majd később az első két gyereküket, Ráhelt és Gáspárt is ő keresztelte meg.
Azonban a Fidesz 2010-es kétharmadával a tiszteletnek vége lett
Iványi Gábor lelkészt és egyházát azóta próbálja ellehetetleníteni a kormány, ha kell, akár alkotmánysértően, törvényt szegve. A lelkész szerint azért, mert nem állt be a sorba és ellentmondott a kormányfőnek.
A templom a zaciban, milliárdos állami kártérítés, bírósági perek, adósságok és erősen mínuszos egyenleg, pedig állami feladatokat látnak el. Iványi Gábor lelkész azt mondja: nem kér többet az államtól annál, mint ami jár nekik. Azonban mást kapott, mint amit várt.
„Kaptam egy levelet, hogy írjam össze, milyen intézményeink vannak, és írjam oda, hogy kinek ajánlom fel. Egyenes üzenet volt arra, hogy baj lesz”
– meséli.
Báthory Róbert riportja a Szabad Európában
Annak jártam utána, hogyan és miértpróbálja ellehetetleníteni 2011 óta a Fidesz–KDNP az Iványi Gábor által vezetett Magyarországi Evangéliumi Testvérközösséget, és hogy mi van azokban az intézményekben, ahol hónapok óta nem kaptak fizetést a dolgozók.
A gyerekeknek már csengettek, de az iskolának még nem. Szegeden a MET egyház alapítványi fenntartású intézménye komplex. Nemcsak azért, mert óvodájuk, általános iskolájuk és gimnáziumuk is van, hanem azért, mert még egy ilyen intézmény nemcsak Szegeden, de a vármegyében sincs.
„Mindenki aggódik, mindenki retteg, hogy el kell hagyjuk az iskolát”
– mondja Mészáros Edit, a szülői munkaközösség tagja.
A lánya 12 éves, ötödikes. Tanulási akadályozottsága és tanítási nehezítettsége van, amihez szorongás társul. Egy átlagos iskolában nagyon nehéz vele úgy bánni, hogy ne sérüljön – mondja az édesanyja, aki szerint ez az iskola az egyetlen mentsváruk.
Csak szeptember 13-án tudta meg, hogy baj van, vagyis azt, hogy az iskolában a pedagógusok már hónapok óta nem kapják meg a teljes fizetésüket.
„A tanáraink, egyik a másik után, egyik napról a másikra elhagyja az intézményt. A gyerekek úgy jönnek haza, hogy gyakorlatilag amikor olvassák az órarendet, hogy holnap milyre kell készülni, nézik hozzá, hogy vajon ez a tanár van-e még, vajon kivel fognak holnap együtt dolgozni”
– teszi fel a kérdést kétségbeesve Mészáros Edit.
Más megoldás nincs, és nem csak Szegeden, a környéken sem
„Szegeden van egy szegregált intézmény a középsúlyos és enyhe értelmi fogyatékos gyerekek számára. Ezek a gyerekek, akik nálunk vannak, még ha enyhe értelmi fogyatékosok is, a skálának azon a felén vannak, ami az ép értelem és az enyhe értelmi fogyatékosság határán van. Itt integráltan vannak, annak mégiscsak van egy kicsit fölfelé húzó ereje”
– fejti ki Nógrádi Erika, az iskola igazgatója, hogy miért nincsenek könnyű helyzetben se a szülők, se a gyerekek, se a tanárok.
Az elmúlt években mások is szemet vetettek a szegedi Wesley János általános iskolára és gimnáziumra. Legutóbb például Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár üzente meg a szegedi Mihálffy Béla KDNP-s képviselőn keresztül, hogy ha úgy alakulnak a dolgok, az állam szívesen lenne az iskola fenntartója.
„Még nem adtunk át eddig semmit. Nem tudom, mit hoz a holnap, mert a mostani, legradikálisabb lépésekkel az egész alapnormatívát elvették, tehát nem tudtam az elmúlt három hónapban rendesen fizetést adni, csak segélyeket”
– mondja Iványi Gábor.
Bár Iványi Gábor korábban tárgyalt Maruzsa Zoltán államtitkárral, sok mindenre nem jutottak a MET által fenntartott iskolák finanszírozásával kapcsolatban. A köznevelésért felelős államtitkár levelében azt írta: ha nem tudják fenntartani az alapítványi iskolákat, szedjenek a tanulóktól tandíjat, hiszen erre a szervezetnek törvény adta lehetősége van.
A lelkész szerint azonban a köznevelésért felelős államtitkár könnyen beszél.
„Itt nem arról van szó, hogy bárki tudna nekünk fizetni, hanem arról, hogy sokszor mi fizetünk a gyerekeknek, mert lehet, hogy nekünk kell megvennünk a tornacipőjét. A család a gyerek révén hozzánk jön a gondjaival. Családok százai vagy ezrei vannak, akiknek időről időre vagy élelmiszercsomaggal vagy ruhával vagy a temetés költségeinek átvállalásával, vagy télen tűzifával segítettünk annak érdekében, hogy valahogy létezni tudjanak, mert leírhatatlan nyomorúságban vannak a végeken. Tőlük tandíjat szedni, miközben látja az ember, hogy luxusjachton hajókáznak, hogy közpénzből fölvásárolják az országot, bel- és külföldön szórják a pénzt, és közben erre nem jut, és nekem mondjuk be kéne állni a sorba, és hallgatni erről, vagy menni Győzike és Kis Grófo között vinni egy molinót a CÖF fölvonulására, és akkor békén hagynának, vagy odagurítanának pár milliót”
– fakad ki Iványi Gábor.
Frissítés: Karácsony Gergely főpolgármester október 19-én bejelentette, hogy a Fővárosi Önkormányzat, amennyiben a Közgyűlés is támogatja ezt, november 1-től, átmeneti jelleggel- amíg a MET és a kormány közötti pénzügyi vita nem rendeződik- biztosítja az ott dolgozók bérét, és befizeti utánuk az adó- és járulékterheket. Mint a főpolgármester a Facebook-oldalán írta: lépniük kell annak érdekében, hogy a XVII. kerületben működő családok átmeneti otthona, a József Nádor téren működő női szálló, a Dankó utcában lévő éjjeli menedékhelyek, a nappali melegedők, a népkonyha és az utcai szociális szolgálat működése ne kerüljön veszélybe. Az intézkedés várhatóan 70 főt érint és havi több tízmilliós kiadással jár.
Iványi Gábor levelet írt Orbán Viktornak, ő nem akarja bedobni a törölközőt