Zugló messzebb van, mint Makó Jeruzsálemtől

Lázár János
Lázár János építési és közlekedési miniszter beszédet mond a budapesti Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola felújított épületének ünnepélyes átadásán. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A kormány továbbra is elkötelezett a művészeti iskolák támogatása mellett – mondta az építési és közlekedési miniszter csütörtökön Budapesten, a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola felújított épületének ünnepélyes átadásán.

Lázár János hangsúlyozta, hogy a kormány kiemelten támogatta a zuglói iskola felújítását, bővítését

Kitért arra is, hogy a magyarokat összeköti a más nemzetek tagjai számára szinte megtanulhatatlan nyelvünk, illetve a viszonyunk a zenéhez, amelyet már számos magyar szerző gazdagított munkásságával.

A tárcavezető felidézte, hogy az iskola igazgatója, Makovecz Pál – a világhírű építész, Makovecz Imre fia – tíz éve kereste meg a tanintézmény bővítésének ötletével, amit az Orbán Viktor vezette kormányok mindvégig támogattak.

Mindezt az a Lázár János találta mondani, akinek választókerületében az országgyűlési képviselő számára kedves Makón ellehetetlenítették és lényegében megszüntették a messze földön híres Bartók Béla Zeneiskolát.

Lényegében egyik-napról a másikra került lakat az épületre, és a diákokat átirányították az újvárosi iskolába.

Hiába tiltakoztak a szülők, a tanárok és a diákok egy emberként: a tankerületet nem érdekelte sem a protestálás, sem a józan ész szava.

A makóiak még a XIX. század végén alapították meg a polgári leányiskolát. Ezt 1895-ben költöztették át a Szegedi utcán lévő volt kocsmaépületbe. Ennek helyén épült föl 1901-ben a Papp József tervezte új, földszintes iskola. 1925-ben Köves Antal tervei alapján ráépítettek egy emeletet az épületre. A bővítés során a folyosó középső szakaszát előcsarnokká szélesítették, az épület lépcsőházzal és tornateremmel is bővült.

Ebben az épületben működött a Bartók Béla zenei általános iskola többféle szervezeti formában – egészen 2022. június 30-ig.

Ekkor ugyanis – ez a hivatalos változat – a Hódmezővásárhelyi Tankerület vezetője úgy döntött, hogy bezárja.

Miután a szülők pert indítottak a tankerület közérdekű adatigénylés keretében kiadott egy határozatot, hogy nem zárta be (nem szervezte át) az általános iskolát, csak “szünetelteti az oktatási tevékenséget” az épületben.

Ténylegesen tavaly bezárta a székhelyintézményt, de azt köznyelven szólva csak idén “papírozták” le.

Hiába a három megindított per, hiába 3664 tiltakozó aláírás, a makói önkormányzat hivatalosan nem kíván tudomást venni az ügyről. Nekik kisebb dolguk is nagyobb ennél.

Zuglóban az idei tanév kezdetén átadott épület felújításához 5 milliárd forinttal járult hozzá a kabinet

Nemcsak építészeti megújulást tettek lehetővé, hanem például új hangszereket is beszerezhet a támogatásból az intézmény.

Lázár János elmondta, hogy a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola több mint 5000 négyzetméteren újult meg Csernyus Lőrinc, Makovecz Imre egykori tanítványának tervei alapján.

Makovecz Pál az eseményen felidézte, hogy a zuglói iskola 1954-ben kezdte meg működését, jövőre ünnepli ennek 70. évfordulóját. Az intézménynek jelenleg 1400 tanulója van.

Az igazgató köszönetet mondott a kormánynak a felújításhoz, bővítéshez nyújtott segítségért.

Az ünnepségen fellépett a Szent István Filharmonikusok a Kossuth-díjas karmester, Záborszky Kálmán vezetésével, a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola fúvószenekarát pedig Makovecz Pál vezényelte.

Forrás: MTI

Kocsis Máté: magyarázatot várunk Svédországtól!