Új Népszabadság: Magyar Péter, a tanú
Ahogyan Gulyás Márton a Partizán műsorvezetője fogalmazott vasárnap késő este, a fél magyar internet azt az élő interjút nézte, amiben a volt igazságügy miniszter volt férje nyilatkozott a fideszes kormányzat működéséről.
Az egész ügy egy a köztársasági elnök tavaly meghozott kegyelmi ügyével kezdődött, ami csak 2024. február elején derült ki a nagy nyilvánosság számára. Az ügy súlyosságát az adja, hogy a kegyelmet a bicskei volt nevelőintézeti igazgató bizonyos K. Endre kapta, akit az intézetében történt pedofil bűncselekményben marasztalt el a bíróság bűnpártolás büntettében.
A terhelt és a kegyelmet megkapott férfi ugyanakkor azzal is „védekezik”, hogy valójában ő nem követte el a terhére rótt bűncselekményt, azt nem is bizonyították rá, ő maga is elítél minden pedofil cselekményt. Az ügy részleteit talán csak a bírósági akták részletes tanulmányozása után érthetnénk meg.
Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy az elnöki kegyelem jogi aktusa érdemben nem függ az elkövetett cselekmény súlyával. Így aztán bizonyos feltételek megléte esetén köztörvényes rabló, vagy gyilkos is kaphat elnöki kegyelmet. Ennek a jogintézménynek éppen az az értelme, hogy minden törvényes, igazságügyi és bírósági eljárás és ítélet felett áll.
Nem véletlenül köztársasági elnökök nem osztogatják nyakló nélkül a kegyelmet, amúgy még indokoltnak látszó esetekben sem.
Politikai cselekvésre és/vagy leszámolásra azonban tökéletes eszköz lehet kihúzni a nyulat a kalapból, azaz a már nem kívánt politikai actort ezzel a módszerrel garantáltan ki lehet csinálni.
Novák Katalin köztársasági elnök talán nem érzékelte idejében a veszélyt, így aztán gyorsan ráégett a személyére a „pedofil elítéltnek” adott kegyelem politikai felelőssége. Aztán a múlt héten felgyorsultak az események és miközben a köztársasági elnök elutazott Katarba, többek között a vizes világbajnokság meglátogatására Orbán Viktor előállt a farbával.
A miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy elég a „jogászkodásból”, ő gyorsan beterjeszt az Országgyűlés elé egy alkotmánymódosítást, hogy pedofil ügyben elítélt személynek ne lehessen elnöki kegyelmet adni. Természetesen a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője azonnal üdvözölte és támogatásáról biztosította a javaslatot. Sőt, Novák Katalin a Köztársasági Hivatalon keresztül szintén megüzente, hogy ő is támogatja azt. De ez már késő volt.
Orbán Viktor ezzel az aktussal valójában a selyemzsinórt küldte el Magyarország elnökének, aki szombat reggel megszakította katari útját hazarepült és televíziós üzenetben lemondott hivataláról. Néhány órával később Varga Judit volt igazságügyi miniszter, egyben kijelölt EP-listavezető is követte a példáját és visszavonult a közélettől.
Az események azonban csak ekkor gyorsultak fel igazán. Szombaton késő este robbant a hír, miszerint Varga Judit volt igazságügyi miniszter volt férje a facebookon jelentette be, hogy minden állami cégben viselt tisztségéről azonnali hatállyal lemond. Magyar Péternek elege lett az egészből.
De pontosan miből is?
Ezt részben a vasárnap esti Partizán-interjú alapján tudjuk részben rekonstruálni. Ahogyan Stefano Bottoni, történész, egyetemi tanár már szombat este a twitteren fogalmazott: „Magyar Péter olyat tett, amire nem volt példa az utóbbi 14 évben. Ez felségsértés a NER-ben.”
Ha emlékeznek még a Fidesz és Orbán Viktor hatalomtörténetében eddig két olyan személy volt, aki a nyilvánosság előtt szembefordult a rendszerrel. Az egyik még az Élet és Irodalom egykori cikksorozata a Tokaji borcsaták idején színre lépő Mayer Aranka volt, akinek a tanúvallomásából ismertük meg, hogy a Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. nem hivatalos „taggyűlésein” Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett és lényegében döntést hozott a felesége Lévai Anikó nevén lévő tulajdoni hányad alapján. Onnan van az elhíresült orbáni mondás, hogy „Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet” – tanácsolta a politikus, miután a cég számos állami forrásból próbált pénzt szerezni.
A másik a már a NER-rel ujjat húzó személy Simicska Lajos volt, aki egy ideig kész volt háborúzni Orbán Viktorral, ám a Fidesz újabb kétharmados győzelme után letette a fegyvert.
Magyar Péter szombat esti látványos szembefordulása a rendszerrel lényegében példa nélküli
„A tanú” a Gulyás Mártonnak adott kétórás interjúban igyekezett megvilágítani, hogy miért szánta el magát erre a döntésre. Magyar Péter önmagát konzervatív, jobboldali érzelműnek állítja be, aki sosem szavazna a baloldalra. 2002-ben a Fidesz elsőfordulós választási veresége után Gulyás Gergellyel ott ült Orbán Viktor TF-es nagygyűlésén.
Magyar szerint ő és társai akkor léptek be a Fideszbe és igyekeztek úgymond megreformálni a rendszert, pontosabban hittek a jó ügyben.
Mint ismert Varga Judit 2009-től kilenc évig dolgozott az Európai Parlamentben politikai tanácsadóként, ahol három évig tagja volt Áder János EP-képviselő, későbbi köztársasági elnök csapatának. Férje Magyar Péter is vele tartott, aki szintén diplomataként dolgozott.
A Partizán műsorában Magyar Péter elárulta, hogy felesége nem készült politikai pályára, 2018 tavaszán Gulyás Gergely őt kereste meg azzal, hogy mit szólna, ha Varga Juditot felkérnék államtitkárnak.
A Magyar-Varga család ezután költözött haza Brüsszelből és indult el a feleség villámgyors politikai karrierje, miközben a férj előbb a Magyar Fejlesztési Bank EU Jogi Igazgatóságát vezette, majd a Diákhitel Központ vezérigazgatója lett.
Magyar Péter szerint a kormány totális politikai kommunikációja Rogán Antal kezében van, akinek a jóváhagyása nélkül szinte egyik minisztérium sem adhat ki önállóan egy közleményt. Ez alól talán csak egy-két kivétel van.
Példaként hozta fel, hogy amikor kirobbant az ingatlan-vásárlási ügyük, akkor is Rogánék tiltották meg neki, hogy a nyilvánosság előtt tisztázzák a dolgot. Amikor megromlott a Magyar-Varga házasság, akkor őt berendelték a Karmelita kolostorba, ahol felajánlották, hogy menjen külszolgálatba és ha nem válnak el, akkor minden rendben lesz. Magyar Péter az ajánlatot nem fogadta el.
Másnap a Diákhitel Központban váratlanul megjelentek a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) munkatársai, akil számítógépeket, adathordozókat foglaltak el. Miután Varga Judit és Magyar Péter „megmentette” a házasságát, az ügyből nem lett semmi. Sőt, a következő Fidesz kongresszuson Rogán Antal gratulált Magyarnak, hogy megmentették a házasságukat. Ahogy Virág Rogán elvtárs fogalmazott, sajnos neki ugyanez nem sikerült.
Magyar Péter a kegyelmi ügyről annyit tudott elmondani, hogy tudomása szerint volt felesége ezt a konkrét kegyelmet nem támogatta, ám amikor a Sándor Palotából mégis visszajött a kegyelmi kérvény Novák Katalin aláírásával, akkor már ő is ellenjegyezte azt. Kérdésre válaszolva Magyar Péter azt mondta, nem tudja volt felesége miért írta alá mégis.
Magyar Péter szerint a fiatal, nyelveket beszélő és egyben népszerű fideszes politikusok – mint Gulyás Gergely, Szijjártó Péter, Novák Katalin és Varga Judit –, közül ezzel az üggyel kettőt gyorsan levettek a sakktábláról.
Szóba került a „Pegasus-ügyként”elhíresült lehallgatási botrány is, Magyar Péter szerint volt felesége az egészről valóban nem tudott semmit, hiszen miután ő lett az igazságügyi miniszter a lehallgatási engedélyeztetéseket Völlner Pál államtitkárra bízták, így Varga Judit nem volt érintettje az ügynek. Amúgy Magyar szerint ebben nem lát semmilyen kivetnivalót, hiszen, mint állami cégvezetővel vele is aláíratták, hogy bármikor alanya lehet ilyen és ehhez hasonló megfigyelésnek. (Persze ugyanezt természetesen nem kérték kérhették üzletemberektől és újságíróktól.)
A Fidesz hatalomtechnikájáról és a kormányzati működésről szólva elmondta, hogy a legfontosabb döntéseket nem a kormány tárgyalja meg, hanem egy szűk kör dönt. Ennek a „kabinetnek” Orbán Viktoron kívül Gulyás Gergely, Orbán Balázs, Rogán Antal és újabban Nagy Márton a tagja.
Visszatérve a kegyelmi ügyre, azt tudjuk, hogy a 444 újságírójának, Kaufmann Balázsnak a figyelmét egy olvasói levélben hívták fel ennek a visszás kegyelmi ügynek a tényére. Innen kezdődött az újságírói tényfeltárása és így került nagy nyilvánosság elé az ügy.
Magyar Péter szerint Novák Katalin tehetséges politikus és jó köztársasági elnök volt, akinek így kettétört a karrierje.
„A legnegyobb ellensége a magyar embereknek és a magyar közéletnek az apátia. A jobboldalon, a saját közegemben is azt érzem: tudjuk, hogy problémák vannak, tudjuk, hogy ez nem szép, tudjuk, hogy ennek nem így kéne működnie, tudjuk, hogy nem veszi be a gyomrunk, de hát végül is van egy jó miniszterelnökünk és végülis jó irányba megy az ország. Úgyhogy hagyjuk ezt és ne beszéljünk ezekről a dolgokról. És amikor azt érzed, hogy a fél ország pár családnak a kezében van, akkor azt gondolom, hogy hova lehet még hátrálni?”
És Magyar Péter feltette az interjú legfontosabb kérdését, amit maga meg is válaszolt
Az interjú végén Magyar Péter elárulta, hogy már castingolják a köztársasági elnökjelölteket és köztük van Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is. Róla elmondta, hogy ő Habony Árpádhoz köthető, Habony Rogán Antalhoz köthető. Ha ő kerül a köztársasági elnöki székbe, akkor Rogán Antal embere kerül a Sándor-palotába.