Tíz hónap Babilon
Galló Olga Tíz hónap Babilon című könyve január 20-án jelenik meg. A könyvről Fullajtár Andreával és Mitrovits Miklós történésszel beszélget Szegő János február 4-én 17 órakor a Magvető Caféban.
Galló Olga: Tíz hónap Babilon
Breslaui ostromnapló 1945-ből
Galló Olgát, a Népszava tárcaíróját 1944-ben deportálták. Auschwitzból egy ezerfős női transzporttal Hochweilerbe vitték, majd néhány hónap után halálmenetben továbbhajtották. Útközben Breslauban (a mai Wrocławban) külföldi kényszermunkások segítségével elrejtőzött, hogy 1945 februárja és májusa között a szovjet hadsereg által körülzárva élje át és örökítse meg írásban az ostromlott erődváros 84 napos agóniáját.
„Több mint két évtized után, 1966-ban – orvosi tanácsra – vette elő titokban, ceruzacsonkokkal írt 1944–45-ös lágernaplóját, és kezdte legépelni, megszerkeszteni a különféle cédulákra, füzetekbe rótt kusza, nehezen kibetűzhető sorokat, szövegrészleteket. »Fizikai erőm gyenge, akaraterőm változatlanul nagy« – írta 1982-ben az önéletrajzban, és ez a mondat akár az 1967-ben megindított hadjárat mottója is lehetne.” Schmal Alexandra szerkesztő előszavából kiderül ennek a „hadjáratnak” minden küzdelmes állomása. Galló Olga ugyanis nem adta fel, a „legépelt naplóval »házalni« kezdett, mert meggyőződése volt, hogy »az emberek kezébe kell adni, nem szabad veszni hagyni«; másutt kijelentette: »bennem él egy hit: naplómnak meg kell jelennie, meg is jelenik majd, legfeljebb posztumusz kötetként.«”
Végül 1978 decemberében megjelent a könyv. A sárga borítós kis kötet azonban az eredeti napló erősen átdolgozott, „tömörített, a lektori véleményekhez akarva-akaratlanul is az öncenzúra eszközeivel alkalmazkodó verziója”.
„Az 1978-ban megjelent Tíz hónap Babilon (amely az eredeti szövegnek egy több mint felére húzott, erősen cenzúrázott változata volt) hamar elfogyott, újranyomtatására már nem vállalkozott – mindig azt szerette volna, ha az egészet olvassák. Ritkán adatik meg egy unokának, hogy teljesítse nagyszülője ilyen fontos kívánságát”
– írja rövid bevezetőjében az unoka, Fullajtár Andrea színművész, aki a naplóból készült előadással is emlékezik húsz éve elhunyt nagyanyjára. A Tíz hónap Babilon-ügy című előadást január 27-én, a holokauszt nemzetközi emléknapján mutatják be a Gólem Színházban.
A Tények és Tanúk sorozatban megjelenő Tíz hónap Babilon című kötetben az eredeti napló 1984–1985-ben átgépelt, teljes szövege jelenik meg változtatás nélkül a salgótarjáni Balassi Bálint Könyvtár engedélyével, a kiadás alapjául szolgáló gépiratot (Galló Olga Tíz hónap Babilon című könyvének eredeti naplója) ugyanis ott őrzik.