Szilvássy Erik döntős a birkózó-világbajnokságon

Szilvássy Erik
Szilvássy Erik pirosban. Fotó: MBSZ/Róth Tamás

Szilvássy Erik döntőbe jutott a kötöttfogásúak 82 kilogrammos súlycsoportjában a nem olimpiai súlycsoportok számára kiírt tiranai birkózó-világbajnokság hétfői nyitónapján.

Tiranában nem léphet szőnyegre olyan versenyző, aki a párizsi olimpián szerepelt, ennek ellenére több olimpiai bajnok megméreti magát.

Vasárnap újrasorsolták a párosításokat, mivel a nemzetközi szövetség (UWW) nem számolta bele a kiemelésbe a tavalyi vb-ért járó világranglistapontokat.

A dupla sorsolást követően hétfőn a kötöttfogásúak küzdelmeivel rajtolt a vb, amelyen a magyarok közül elsőként Vitek Amadeusz a 16 közé jutásért a georgiai Otar Abuladze ellen lépett szőnyegre a 72 kilósok között.

Korábban az MBSZ hírleveléből kiderült, hogy eredetileg az Eb-ezüstérmes Váncza István indult volna ebben a kategóriában, de térdsérülést szenvedett az országos bajnokságon, ezért Vitek utazott Albániába.

A mérkőzés elején a BHSE sportolóját látták passzívabbnak a bírók, ezért le is küldték parterhelyzetbe, melyből Abuladze sikeresen kiemelte és eldobta két pontért, majd meg is pörgette a magyar versenyzőt, akit azonban a georgiai lábbal húzott át, így nem járt pont az akcióért (0-3). Ezt követően kitolta Viteket, így a szünetben 4-0-ra vezetett a georgiai induló.

A második menetben Abuladzét küldték le, de Vitek nem tudta megpörgetni, a hátralévő időben pedig ellenfele már csak a védekezésre koncentrált és végül 4-1-re megnyerte az összecsapást. Abuladze a következő körben kikapott, így Vitek számára véget ért a verseny.

A 82 kilóban első helyen kiemelt, Eb-bronzérmes Szilvássy Erik a nyolcaddöntőben az azeri Gurban Gurbanovval nézett szembe, aki az U23-asoknál a magyar versenyzőhöz hasonlóan világ- és Európa-bajnok.

Szilvássy volt az aktívabb (0-1), de lentről nem tudott fogást végrehajtani, és bár volt még egy megindulása, végül nem tudta kitolni a zónából Gurbanovot.

A szünet után hamar leküldték a csepeli birkózót, de remekül védekezett, és amikor a bíró felállította őket, az azeri hirtelen a lábához kapott, ezért ápolni kellett – bár nem került sérülésveszélyes helyzetbe, így vélhetően a fáradtság miatt kért ápolást.

A folytatásban Szilvássy fokozta az iramot, ezért ismét leküldték Gurbanovot, akit kiemelt és egy pontért a küzdőtéren kívülre dobott a magyar birkózó, ezzel az akcióval pedig 2-1-re megnyerte a mérkőzést, és készülhetett a vb-ezüstérmes, Ázsia Játékok-győztes üzbég Jalgasbay Berdimuratov elleni negyeddöntőre.

Szilvássy itt először egy válldobással próbálkozott, de kicsúszott az üzbég karja, így végül nem tudta azt végrehajtani, viszont nem sokkal később leküldték az ellenfelét.

Parterhelyzetből a 30 éves magyar kiemelte és egy remek megmozdulással öt pontért a hátára tette Berdimuratovot (6-0).

A második felvonásban Szilvássy került alulra, de kivédekezte a lenti helyzetet, majd állásból sem tudta őt megmozdítani az üzbég, ezzel Szilvássy elődöntőbe jutott.

Szilvássy hétfő este a török Ahmet Yilmazzal csapott össze a fináléba kerülésért

A meccs elején rögtön el is dobta ellenfelét két pontért egy válldobással, nem sokkal később pedig leküldték a törököt parter helyzetbe, így Szilvássy 3-0-s előnyt alakított ki, ezt azonban lentről nem tudta tovább növelni.

A szünet után nagyobb tempóra váltott Yilmaz, ezt a bírók egy leküldéssel jutalmazták (3-1). Lentről a pörgetést még kivédekezte Szilvássy, ezt követően azonban kiemelte és egy pontért a zónán kívülre dobta őt török riválisa (3-2). A hajrában jól állta Yilmaz támadásait a magyar birkózó, aki az utolsó másodpercig megőrizte előnyét és döntőbe jutott a vb-n, így a magyar küldöttség már biztosan szerez érmet Tiranában.

Szilvássy ellenfele a tokiói olimpián 77 kilóban ötödik, Ázsia Játékok-győztes és vb-bronzérmes iráni Mohammadali Geraei lesz a kedd esti fináléban.