Roglic negyedszer győzött a Vueltán, Valter 25.

Roglic
Az idei versenysorozat győztese, a szlovén Primoz Roglic, a Red Bull-BORA-hansgrohe versenyzője (k), a második helyezett ausztrál Ben O'Connor, a Decathlon AG2R versenyzője (b) és a harmadik helyezett spanyol Enric Mas, a Movistar versenyzője a Vuelta a Espana spanyol országúti kerékpáros körverseny 21., utolsó szakaszát követő erdeményhirdetésen Madridban. Fotó: EPA/EFE/Javier Lizón

Primoz Roglic diadalmaskodott a Vuelta a Espana országúti kerékpáros körversenyen, amelynek vasárnapi záróetapján a svájci Stefan Küng bizonyult leggyorsabbnak, az olimpiai negyedik Valter Attila az 58. helyen zárta az időfutamot és a 25. pozícióban az összetettet.

A 24,6 kilométer hosszú madridi egyenkéntivel ért véget a 79. spanyol körverseny. A specialisták közül a kétszeres időfutam Európa-bajnok svájci Stefan Küng tekert kiemelkedő időt (26:28 perc), ezzel megszerezte pályafutása első egyéni szakaszgyőzelmét háromhetes körversenyen.

Második leggyorsabban a szlovén Primoz Roglic teljesítette a távot, aki ezzel megnyerte az összetettet – pályafutása során immár negyedszer -, ezzel beérte a csúcstartó spanyol Roberto Herast.

A második helyet Ben O’Connor érdemelte ki a végelszámolásnál, a 2021-es Tour de France-on és az idei Giro d’Italián egyaránt negyedik, az összetett élén 13 napot töltő ausztrál bringás pályafutása első háromhetes dobogóját ünnepelhette. Az összetettben korábban háromszor is második spanyol Enric Mas ezúttal a dobogó alsó fokára állhatott fel.

A Visma-Lease a Bike 26 esztendős magyar kerékpárosa, Valter Attila 29 perc 14 másodperc alatt teljesítette az időfutamot, ez az 58. pozícióra volt elég, összetettben pedig a 25. helyen zárta pályafutása hatodik háromhetes körversenyét.

Bodrogi László után második magyar kerékpárosként szerepelt két Grand Tour-viadalon egy éven belül

carspod

Ő 2007-ben ugyancsak a Giro d’Italián és a Vueltán állt rajthoz. Legjobb szakaszeredménye egy 11. hely volt Valternek, akinek eredetileg nem is szerepelt a programjában a spanyol körverseny, az utolsó pillanatokban ugrott be segítőként a keretbe.

Az M4 Sport helyszíni stábjának azt mondta: egy Grand Tourt záró időfutamon meglátása szerint mindenki maximumot akar teljesíteni, “csak nem mindenki bír”.

“Én is ez a kategória voltam. Egy kerékpárversenyzőnek, aki háromhetest fejez be, nem sok értelme van tartalékolnia. Hova? Minek? Szenvedtünk eleget ebben a három hétben, az is igaz, de ez a kicsi már nem oszt, nem szoroz” – vélekedett Valter, aki szerint ilyenkor a fej sok mindent korlátoz. Elárulta: a táv közepén volt négy-öt laza perce, ami nem érzésre volt az, csak a számok alapján, a fáradtság miatt kicsit vissza kellett vennie.

“Egész jó érzésekkel zártam ezt a Grand Tourt, főleg úgy, hogy a tegnapi nap életem egyik legnehezebbje volt”

– utalt vissza a több mint ötezer méter szintemelkedést tartalmazó szombati királyetapra Valter.

Mint mondta, meg kell majd néznie, adott-e neki hosszú távon, hogy két háromhetest is teljesített idén.

“Szerettem volna megcsinálni, szerettem volna megpróbálni, kíváncsi voltam, hogy milyen érzésekkel tudom befejezni a másodikat. Fáradtabb vagyok, mint az első után, ez várható is volt, azt viszont meg akarom nézni, hogy ettől jobb versenyző leszek-e. Ha nem, akkor nem biztos, hogy ez a jó út, bár láthatjuk, hogy Sepp Kuss tavaly hármat is végigcsinált és a harmadikat nyerte meg, idén meg egyet teljesített és ez nem ment neki úgy, mint tavaly a harmadik” – utalt amerikai csapattársára, aki idén címvédőként 14. lett az összetettben.

“Jövőre, még ha csak egy Grand Tourt is csinálok, úgy állhatok hozzá, hogy volt már, hogy kettőt is túléltem, egy soha többé nem lehet már probléma.”

A hegyi pontverseny győzteseként a pöttyös trikót az ausztrál Jay Vine érdemelte ki, a pontverseny győztese – így zöld trikós – honfitársa, Kaden Groves lett. A fiatalok legjobbjaként a dán Mattias Skjelmose hódította el a fehér trikót azzal, hogy ötödik lett összetettben.

Mivel Tadej Pogacar idén a Girót és a Tourt is megnyerte, mindhárom 2024-es háromhetesen szlovén kerékpáros diadalmaskodott, legutóbb 2018-ban a britek mondhatták el magukról, hogy mindhárom Grand Touron győzni tudtak.