Póta Georgina: ha már eljöttem, szerettem volna egy meccset nyerni

Póta és Shan
Póta Georgina a német Shan Xiaona ellen játszott mérkőzésén a 2024-es párizsi nyári olimpia női asztalitenisz-tornájának első fordulójában a Dél-párizsi Arénában. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Póta Georgina szerint sokat számított, hogy ismerte ellenfelét, akit 1:3-ról fordítva legyőzött szombaton a párizsi olimpia asztalitenisz tornájának nyitónapján, ezzel bejutott a 32 közé egyesben. 

A Budaörs 39 éves pingpongosa ötödik olimpiáján a német színekben versenyző Shan Xiaona ellen mutatkozott be, akivel jól ismerték egymást, mert Berlinben évekig klubtársak voltak. Az esélyek a 24.-ként rangsorolt, kínai származású asztaliteniszező mellett szóltak, aki csapatban olimpiai ezüstérmes (2016) és világbajnoki bronzérmes (2022), emellett pedig – párosban és csapatban – ötszörös kontinensbajnok. 

A kétszeres Európa-bajnok Póta jól kezdett, hozta a szerváit, 4-2-re, aztán 7-3-ra elhúzott. Bár ekkor megtört a lendülete, de utolsó két adogatásával magabiztosan behúzta a szettet (11-7).  

A folytatásban felpörgött a német pingpongos, akinek magasra feldobott szerváival ekkor nem tudott mit kezdeni Póta. Shan Xiaona 3-0-val indított, a magyar játékos azonban 5-5-nél utolérte. Fordítani viszont nem tudott, 11-7-tel egyenlített ellenfele.

A harmadik szett eleje az elsőt másolta, Póta jól mozgatta a németet, és 5-2-re ellépett, de 8-8-nál elfogyott az előnye. Shan Xiaonának már 10-9-nél szettlabdája volt, végül 12-10-re nyerte ezt a játékrészt.  

A kínai-német asztaliteniszező egyre magabiztosabb lett, ezért a negyedik szettben 3-1-es vezetésénél Pink Márk szövetségi kapitány időt kért. Ezzel nem tudta kizökkenteni az ellenfelet, Póta sokat hibázott, szerencséje sem volt, mert egy hálóról lecsorgó labdával szerezte meg a 11. pontot Shan (11-6).  

Póta nem adta meg magát, agresszívabban játszott az ötödik szettben, 2-0-ra, majd 7-5-re, aztán 9-5-re vezetett és 11-6-tal szépített.  

A német elrontotta az első szerváját a hatodik szettben, majd elvesztette a másodikat, amitől láthatóan ideges lett. Póta ekkor higgadtan kihasználta hibáit, 5-1-re elhúzott és az újabb 11-6 az egyenlítést jelentette. 

A magyar pingpongos rutinja a döntő szett elején is érvényesült, 3-0-s vezetésénél ezúttal az ellenfél edzője, a horvát Boros Tamara kért időt. A játék képe ekkor még nem változott, újra megvolt az 5-1-es előny. A térfélcsere után viszont a német egyenlített, de többre nem futotta az erejéből, Póta 11-8-cal lezárta a meccset.

“Az az igazság, hogy egy pár szettet rá kellett arra szánni, hogy megérezzem, ahogy a szemcséssel játszik a német lány. Egyébként volt csapattársam, bár nem sokat edzettünk együtt, azért annyi előnnyel indultam, hogy játszottam már ellene, de ez évekkel ezelőtt volt.” – nyilatkozott a Budaörs játékosa.

Hozzátette, az első szettben sikerült kiszerválnia ellenfelét, aki utána viszont már nem adott könnyű poénokat.

“Nagyon sok neccest ütött, talán látták is a nézők, hogy kicsit döhöngtem, mert egy szettben kaptam négyet is. De ez szerencsére a döntő szettben visszajött, mert csúszával kezdtem, eszembe is jutott, hogy nem szabad bosszankodni, mert úgyis megfordul a helyzet.” – hangsúlyozta.

“Amikor megnyerte a negyedik szettet, éreztem, hogy kicsit megkönnyebbült, én meg gondoltam, ha már itt vagyok az ötödik olimpiámon, szeretnék legalább egy meccset nyerni, ha már eljöttem. Összeszedtem minden erőmet és csak arra fókuszáltam, hogy ezt a meccset nem fogom elengedni, hanem azért is megcsinálom.” – fogalmazott Póta Georgina. 

A 32 között a negyedik helyen kiemelt dél-koreai Sin Jubin és az ausztrál Melissa Tapper hétfői párharcának továbbjutója vár majd Póta Georginára.

Női egyes, 1. forduló (a 32 közé jutásért):

Póta Georgina (39.)-Shan Xiaona (német, 24.) 4:3 (7, -7, -10, -6, 6, 6, 8)

Ecsekiék szerint szorosabb is lehetett volna a hongkongiak elleni meccs

Az Ecseki Nándor, Madarász Dóra vegyes páros szerint szorosabb meccset is játszhattak volna hongkongi ellenfelükkel a párizsi olimpia asztalitenisz tornájának első fordulójában. 

“Ha az első két szettből valamelyik jön, akkor jobban meg tudjuk őket szorongatni, sőt, már az elején kicsit lelki fölénybe tudtunk volna kerülni.” – mondta az MTI-nek Madarász Dóra a 4:1-es vereség után.

Ecseki Nándor felidézte, hogy az elvesztette első két játszma után simán hozták a harmadikat: 

“Ott nagyon jól elindultunk a szett elején. A vegyes páros az nagyon ilyen játék, ha a szett elején el tud húzni az egyik páros, akkor azt nagyon könnyű végigvinni. Ők is nyertek így egy szettet, eléggé simán. A felállások miatt, ha megvan az elején 4-5 pont különbség, akkor az meg is marad. Az a jó, ha fej fej mellett tudnak maradni a párok, ahogy ez történt az első és második szettben. Az utolsó játszmában viszont mi vezettünk nagyon sokkal, így az nagyon nagy hiba, hogy nem tudtuk megnyerni.” – fogalmazott.

Ecseki Nándor kiemelte Vong Csun-ting teljesítményét:

“Szerintem a srác nemcsak az ötödik szettben, hanem az egész mérkőzésen világklasszis teljesítményt nyújtott. Az ötödik játszmában az én két szervámat minden nehézség nélkül beütötte, a végén is olyat fogadott, hogy azt a világon nem sok ember tudja megcsinálni. Az volt talán a különbség ezen a meccsen, hogy a személyében egy olyan világklasszis állt az asztal túloldalán, aki egyesben is rengeteg évet töltött el a világranglistán a top tízben.” – nyilatkozott.

Vegyes páros, 1. forduló (nyolcaddöntő):

Vong Csun-ting, Tu Hoj-kem (hongkongi, 4.)-Ecseki Nándor, Madarász Dóra (11.) 4:1 (9, 8, -4, 6, 8)

(MTI)