Pandémiáról, Tiktokról szóló filmekkel érkezik az Üzbég Filmfesztivál

II. világháborús történetet, a pandémia elleni küzdelmet felidéző filmet és a magyar Vámbéry Árminról szóló dokumentumfilmet is vetítenek az Üzbég Filmfesztiválon

carspod

Január 31-én rendezik meg az Uránia Moziban az első budapesti Üzbég Filmfesztivált, amely az ázsiai ország elmúlt éveinek sikerfilmjeiből nyújt válogatást. A programban öt, magyar felirattal megtekinthető filmalkotás kapott helyett, amelyek közül négy egyedi módon mutatja be az üzbégek életét, múltját, jelenét, illetve a szeretet, az áldozathozatal, a gondviselés egyetemes témáit. Ezek mellett nekünk magyaroknak szóló kuriózumként lesz megtekinthető a Vámbéry Ármin alakját megidéző üzbég dokumentumfilm is.

A budapesti Üzbég Filmfesztiválra kiválasztott filmek széles műfaji, tematikai spektrumot ölelnek fel, azzal a céllal, hogy bemutassák az üzbég mozi sokszínűségét és mélységét. Az első film a programban a 2020-ban készült Ilhak lesz, ami a második világháború borzalmaival szembesít egy üzbég család szemszögéből, akik több ezer kilométerre élnek a frontvonaltól. A történet egy özvegyasszony sorsát követi nyomon, aki öt fiát küldi a harctérre és végül egyedül marad a feldolgozhatatlan veszteségével.

Rögtön az Ilhak után tekinthetik meg a nézők a Who are you Mr. Vambery című dokumentumfilmet, ami Vámbéry Ármin személyét mutatja be közelebbről. A filmben magyar kutatók mesélnek az üzbég filmeseknek a neves orientalista utazásairól, könyveiről. Természetesen a beszélgetések során kitérnek a tatár-üzbég származású Molla Szadikra is, aki Vámbéryval jött Magyarországra, majd 1892-ben a Fejér vármegyei Velence községben hunyt el. A sírja ma is megtalálható a helyi református temetőben.

A fesztivál harmadik bemutatója a 2000 Songs of Farida című film lesz, ami a neves rendező, Yolkin Tuychiev alkotása. A mélyen elgondolkodtató, érzelmekben gazdag történet főhősének, Kamilnak az élete teljesen átalakul, miután megérkezik türkisztáni otthonába a negyedik asszonya. A famíliát egyszerre rohanják meg a változások, a kirobbanó polgárháború és azzal a régi családi hagyományokat lerombolni igyekvő történelmi események. Témaválasztásával ritkaságnak számít a film a közép-ázsiai mozi történetében, miután az üzbég nők életének változásain vezeti végig a nézőt kezdve a patriarchátustól a polgárháborún át napjainkig.

Szintén fajsúlyos témával, a koronavírus-járvánnyal foglalkozik a Pandemic, amely az üzbég orvosok, egészségügyi dolgozók bátorságát és önfeláldozását tárja a közönség elé. Azokról az emberekről emlékezik meg, akik mindent kockára tettek mások életének megmentése érdekében, miközben a modern történelem egyik legnagyobb kihívásával küzdöttek nap, mint nap.

A budapesti Üzbég Filmfesztivál zárófilmje a House lesz, ami a napjainkat meghatározó közösségi média hatásával foglalkozik. Főhőse a fiát egy meggondolatlan Tiktok kihívás miatt elvesztő édesanya, aki elindul, hogy kiderítse gyermeke halálának okát. A nyomozása során feltárt igazságok ráébresztik, hogy máshogyan kell hozzáállnia az őt körülvevő világhoz és a saját életéhez. A készítők arra törekedtek, hogy ítélkezés helyett betekintést adjanak a szereplők tettei mögött meghúzódó valós szempontokba és dilemmákba.

Az első budapesti Üzbég Filmfesztivál vetítései ingyenesen lesznek látogathatóak. Regisztrálni ezen a linken lehet rájuk.