Osztrák siker 88 év után

Arnautovic
Marko Arnautovic

Ausztria tétmeccsen legutóbb – egyszersmind akkor első alkalommal – csaknem 88 éve győzte le Lengyelországot – írta az IFFHS az osztrákok 3-1-es sikeréről a németországi labdarúgó Európa-bajnokság pénteki történéseit értékelő összefoglalójában.

A tornát egyaránt egygólos vereséggel kezdő csapatok találkozója remek irámban kezdődött

carspod

Mindkét csapat gólra törően játszott, és előbb az osztrákok, majd a lengyelek találtak be. A rangos berlini női tenisztorna pénteki játéknapján több mérkőzés is elmaradt a szakadó eső miatt, ami csúszóssá tette az Olimpiai Stadion gyepszőnyegét is, de ez jót tett a játéknak, hiszen felgyorsította a labdát.

9. perc: egy kifejelt labdát Phillipp Mwene ívelt a kapu elé, ahonnan a zavartalanul felugró Gernot Traunera kapuba fejelt szép mozdulattal (1-0).

30. perc: egy hosszú beívelést követően a tizenhatoson belüli kavarodás során Jan Bednarek lövése Trauner testéről Krzysztof Piatek elé pattant, aki kapásból a hálóba bombázott (1-1).

A második félidőben eleinte a lengyelek futballoztak veszélyesebben, de az osztrákok mindent kivédekeztek vagy megúsztak, sőt Baumgartner látványos góljával ismét vezetést szereztek. Ezután még sürgősebbé vált a gólszerzés a lengyel válogatottnak – ekkor már a csereként beállt Robert Lewandowski is a pályán volt -, amelynek a védelme azonban elkövetett egy hibát, amit Ausztria kihasznált és megduplázta a különbséget.

67. perc: a csereként beállt Alexander Prass középre lőtt labdáját Marko Arnautovic olyan remek ütemben lépte át, hogy elvitte a védőt Christoph Baumgartner elől, aki távolról a kapuba lőtt (2-1).

77. perc: egy osztrák előreívelés során Bednarek elvétette a labdát, Marcel Sabitzer lecsapott rá, betört a tizenhatoson belülre, de Wojciech Szczesny buktatta. A büntetőt Marko Arnautovic magabiztosan értékesítette (3-1).

Kétgólos előnyük tudatában nem álltak vissza védekezni az osztrákok, némileg váratlanul egyre-másra dolgozták ki ziccereiket, és bár újabb gólt nem szereztek, 1994 után tudták ismét legyőzni Lengyelországot.

A futball históriájával és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet szombati anyagában emlékeztetett rá, hogy a korábbi egyetlen diadal 1936. augusztus 11-én, a berlini olimpiai elődöntőben született, és akkor is 3-1 volt a végeredmény. Ausztria barátságos mérkőzésen is régen, legutóbb 1994-ben nyert Lengyelország ellen, a 4-3-as sikerét vendégként, Katowicében aratta.

Az IFFHS kiemelte azt is, hogy Eb-fellépésen az osztrákok futballtörténelmük eddigi legidősebb kezdőcsapatát szerepeltették pénteken: a pályára lépők átlagéletkora 28 év és 217 nap volt.

A 2018-ban világbajnok, 2022-ben vb-ezüstérmes franciák, illetve a hollandok is a vártnál nehezebb győzelmet arattak az első körben. Előbbi egy öngóllal múlta felül Ausztriát, utóbbi pedig 2-1-re győzte le a lengyeleket.

A világranglista második és hetedik helyezettje találkozott egymással Lipcsében, ennek megfelelően rendkívül színvonalas, lendületes, nagy iramú volt a játék. Akkora ziccereket alakítottak – és hagytak – ki a csapatok, hogy az első félidő második felében a kisebb helyzetek során már fel sem hördült a közönség.

A kiegyenlített első játékrész után a másodikban a franciák birtokolták többet a labdát, a hollandok előtt a 69. percig szinte nem is adódtak lehetőségek. Akkor viszont Xavi Simons betalált, de Denzel Dumfries lesen állt és zavarta a kapust, ezért a találatot nem adták meg.

Az IFFHS a gólképtelenséget részben azzal magyarázza, hogy a galloknál nem lépett pályára legnagyobb sztárjuk, az osztrákok elleni találkozón orrtörést szenvedett Kylian Mbappé.

Amellett a holland kapuban remekelt és korrekordot állított fel Bart Verbruggen: 21 évesen és 307 naposan ő lett a legfiatalabb hálóőr, aki nem kapott gólt egy Eb-mérkőzésen.

UEFA labdarúgó Európa-bajnokság

D csoport:

Ausztria – Lengyelország 3-1 (1-1)
Berlin, 69 455 néző. Vezette: Umut Meler (török)
Gól: Trauner (9.), Baumgartner (67.), Arnautovic (78.-tizenegyesből), illetve Piatek (30.)
Ausztria: Pentz – Posch, Trauner (Danso, 59.), Lienhart, Mwene (Prass, 63.) – Seiwald, Grillitsch (Wimmer, 46.) – Baumgartner (Schmid, 81.), Laimer, Sabitzer – Arnautovic (Gregoritsch, 81.)
Lengyelország: Szczesny – Bednarek, Dawidowicz, Kiwior – Frankowski, Piotrowski (Moder, 46.), Slisz (Grosicki, 76.), Zalewski – Buksa (Lewandowski, 60.), Zielinski (Urbanski, 87.), Piatek (Swiderski, 60.)

Hollandia – Franciaország 0-0
Lipcse, 38 531. Vezette: Anthony Taylor (angol)
Hollandia: Verbruggen – Dumfries, de Vrij, van Dijk, Aké – Schouten (Veerman, 73.), Simons (Wijnaldum, 73.), Reijnders – Frimpong (Geertruida, 73.), Depay (Weghorst, 79.), Gakpo.
Franciaország: Maignan – Koundé, Upamecano, Saliba, Hernandez – Tchouaméni, Kanté, Rabiot – Dembélé (Coman, 75.), Thuram (Giroud, 75.), Griezmann.