Olaszország fordított Albánia ellen

Nicolò Barella
Nicolò Barella gólöröme

A címvédő olasz labdarúgó-válogatott 2-1-re legyőzte az albán csapatot szombaton a Németországban zajló Európa-bajnokság B csoportjának nyitófordulójában, míg a spanyolok remek első félidei játékkal 3-0-ra legyőzték a horvátokat.

Az Európa-bajnokság egyik legsimábbnak ígérkező összecsapása óriási meglepetéssel indult, mivel Bajrami már a 23. másodpercben előnyhöz juttatta a csak légiósokkal kiálló albánokat. Ez volt az Eb-történelem leggyorsabb gólja, a csúcsot 2004 óta az orosz Dmitrij Kiricsenko tartotta 67 másodperccel.

1. perc: egy elrontott olasz bedobásra Nedim Bajrami csapott le a 16-osnál, majd a jobb oldalról kilőtte a rövid felső sarkot (0-1).

11. perc: kisszögletet követően Pellegrini beadását Alessandro Bastoni két méterről fejelte a kapu közepébe (1-1).

16. perc: egy kipattanó labdát Nicolo Barella 17 méterről, kapásból félmagasan a kapu jobb oldalába bombázott (2-1).

Luciano Spalletti kapitány együttese hamar összeszedte magát, és negyedóra alatt megfordította az állást. A folytatásban maradt a címvédő Squadra Azzurra nyomasztó fölénye, Frattesi a kapufát találta el, a túloldalon a brazil Sylvinho tanítványainak ellentámadásai alig jutottak túl a felezővonalon.

Térfélcsere után kissé visszaesett az iram, de a 11. Eb-jükön szereplő olaszok továbbra is kézben tartották a meccset. A második játékrész derekától a kékek többnyire csak labdatartásra törekedtek, ekkor már elvétve akadtak támadások, a második Eb-jén részt vevő albán csapat pedig teljesen veszélytelen volt a kapura. A hajrában összejöhetett volna az egyenlítés, de Donnarumma remek védéssel megmentette együttesét a góltól.

Háromgólos spanyol győzelem a horvátok ellen

A spanyoloknál pályára lépett Lamine Yamal, a Barcelona támadója, aki 16 éves és 338 naposan az Eb-k történetének legfiatalabb játékosa lett. Ezzel megelőzte a listán a lengyel Kacper Kozlowskit, aki 17 évesen és 246 naposan játszott éppen a spanyolok ellen 2021 júniusában, Sevillában.

A mérkőzés elején a spanyolok ragadták magukhoz a kezdeményezést és leginkább a jobb oldalon próbáltak támadásokat vezetni. Ebben komoly szerepe volt Yamalnak, aki előbb Moratával rúgatott majdnem gólt. Később a horvátoknak is voltak helyzetei, de ezek kimaradtak.

Közel félórája tartott az összecsapás, amikor Fabián Ruiz remekül indította Moratát, aki megszerezte a vezetést. Kisvártatva nőtt a különbség, Fabián Ruiz ezúttal maga volt a főszereplő.

Közvetlenül a szünet előtt is betaláltak a spanyolok, akik így nagyon megnyugtató előnnyel vonulhattak pihenőre.

29. perc: Fabián Ruiz remekül passzol a középpályáról Álvaro Moratának, aki laposan a jobb alsó sarokba lőtt (1-0).

32. perc: a horvát 16-osnál Pedri továbbított Fabián Ruiz elé, aki három védőt kicselezve a kapu bal oldalába lőtt (2-0).

45+2. perc: Yamal szögletéből Dani Carvajal a kapu bal alsó sarkába talált (3-0).

A fordulást követően erőre kaptak a horvátok, előbb a csapatkapitány Modric próbálkozott, majd Stanisic. Sorra jöttek a horvát helyzetek, de még a szépítés is elmaradt büntetőből.

78-80. perc: Petkovic vezethette a kapura labdát, ám a hátulról érkező Rodri buktatta. A megítélet büntetőt ugyan Petkovic kihagyta – Simón védett vetődve -, ám a kipattanóból egy passz után mégis betalált. A VAR után kiderült, hogy több horvát játékos a 11-es elvégzése előtt befutott a 16-oson belülre, ezért a játékvezető érvénytelenítette a találatot.

A remek rajtot vevő spanyolok csütörtökön az olaszokkal találkoznak, a horvátok pedig szerdán az albánok ellen javíthatnak.