Öcsöd és Torony: két független polgármesterjelölt az ország két szegletéből

Kecskés és Csikász

Talán a rendszerváltozás utáni demokratikus eszmélés első élménye volt, hogy végre a települések lakói újra megválaszthatták elöljáróikat. A falvakba még csak éppenhogy elért a “pártok keze”, ezért több száz volt tanácselnök avanzsált “független” polgármesterré.

A helyben lakók az önkormányzati testületekbe is elsősorban a független jelölteket szavazták be, a pártosodást meghagyták a nagyvárosoknak. Talán június 9-én ismét a függetlenek és a településeket jól ismerők napja virrad fel…

Öcsöd és Torony, Torony és Öcsöd

Az ország két “szegletében” lévő településen is független kihívója akadt a regnáló polgármesternek. A nyugati határszélen és az Alföld közepén is egy-egy fiatal, újságírói tapasztalattal rendelkező jelölt igyekszik meggyőzni a településeken élőket, hogy ideje saját kezükbe venni a sorsukat.

Ebből a páros interjúból kiderülhet, hogy milyen közös gondokkal küzd a Jász-Nagykun-Szolnok és a Vas megyei település.

– Hogyan látjátok mi a településetek első három legfontosabb problémája, amit megválasztásotok esetén gyorsan orvosolni kell, illetve, aminek megoldása nem tűr halasztást.

Kecskés Péter

Kecskés Péter / Torony
Az utak, járdák, közterületek, egyáltalán a “falukép” rendbe rakása, szépítése és karban tartása. Torony egy hivatalosan 2050 lakosságú település a nyugati határszél mellett, de jelenleg sem vendéglő, sem kocsma nem üzemel a belterületén, ezen mindenképpen változtatni kell. A harmadik és talán legnehezebb feladat a “közhangulat” javítása, a közösség bevonása a döntési folyamatokba, hogy mindenki a falu fontos tagjának érezhesse magát.

Csikász Brigitta

Csikász Brigitta / Öcsöd
Elsősorban a közbiztonság javítása szükséges, hogy az emberek biztonságban érezzék magukat. Második fontos feladat a közösség összefogása, amit különféle programok és rendezvények segítségével érhetünk el. Harmadikként kiemelt jelentőséggel bír a pályázati lehetőségek kihasználása, amelyek anyagi forrásokat biztosítanak a település fejlesztésére.

– Honnan jött az ötlet, a bátorítás, hogy jelöltesd magad polgármesternek? Úgy is kérdezhetném, mi a motivációd?

Kecskés Péter / Torony
Régi álom ez, több mint 20 éves! Amikor először jártam hivatalos meghívóval a magyar parlamentben és láttam, hogyan “működik” a politika, akkor eldöntöttem, én ebből nem kérek, mert nem vagyok pártkatona és van lelkiismeretem. Pedig anyukám sokszor mondogatta, hogy jó politikus lenne belőlem. Viszont azt is megfogadtam akkor, hogy ha felkészültnek érzem magam és készen állok a feladatra, kicsiny falumban megpróbálok valami jót tenni, valamit visszaadni a közösségnek.

Csikász Brigitta / Öcsöd
2020 júniusában családi okok miatt költöztem vissza Öcsödre, és a helyi közéletben való aktív részvételem során sok mindent másként képzeltem el. Ezek az ötleteim felkeltették a helyiek figyelmét, és többen buzdítottak arra, hogy induljak az önkormányzati választáson polgármesterjelöltként.

– Hogyan rázható fel a mindennapos falusi közöny, hogyan vonhatók be a lakók a mindennapi munkába? Magyarul: lehet közösséget építeni falun?

Kecskés Péter / Torony
A határozott válaszom: igen, lehet közösséget építeni falun! Ha nem hinnék ebben, bele sem vágtam volna ebbe az egészbe. Persze meg kell tudni szólítani a helyieket, ahogy már korábban mondtam, be lehet vonni őket a döntési folyamatokba, valamint szükség van közösségformáló programokra is.

Csikász Brigitta / Öcsöd
Programokat kell szervezni mind a fiatalok, mind az idősek számára. A fiatalok számára sportesemények és kulturális programok, az idősek számára gondozási és közösségi tevékenységek biztosítása szükséges. Ezen kívül, lakossági fórumokkal és gyűlésekkel bevonhatjuk a lakókat a döntéshozatalba és a közösségi élet alakításába.

– A kampány során milyen ügy, ellentámadás volt az, amit el kellett hárítani, ami káros lehetett volna számodra?

Kecskés Péter / Torony
A legjobb “emberem”, a kampányfőnököm, a két lábon járó lelkiismeretem a 89 éves nagymamám, aki az öcsémen kívül az egyetlen élő rokonom az eredeti, szűk családomból. Vele már a legelején megbeszéltük, hogy csak pozitív kampányt folytatunk és nem megyünk bele semmilyen sárdobálásba és nem is veszünk fel méltatlan támadásokat. Ehhez tartjuk magunkat, szóval nem volt ilyen ügy.

Csikász Brigitta / Öcsöd
Nem tapasztaltam komoly ellentámadást, de kaptam kritikákat, ami természetes. Ezek a visszajelzések gyakran tartalmaznak értékes gondolatokat, amelyek segíthetnek a fejlődésben és a programok finomításában.

Az utolsó körben a szerkesztő már hátradőlt és átadta a lehetőséget, hogy a két jelölt egymástól kérdezzen. Lássuk!

Kecskés Péter / Torony:
Ha nyersz és öt év múlva visszatekintesz, mire lennél a legbüszkébb?

Kecskés Péter / Torony:
Sok dolog megvalósítása alapvetően szándék, akarat és intelligencia kérdése, de természetesen már most igyekszem “mögé rakni” a pénzt is. Tárgyaltam cégekkel, amelyeket Toronyba szeretnék hozni, és reményeim szerint egy nagyon jó pályázatírót is sikerült már megnyerni az ügyünknek. A közösséget pedig be kell vonni a lehető legtöbb döntésbe, programba, hogy magukénak érezzék a megvalósításokat és egyáltalán a falut.

Csikász Brigitta / Öcsöd: Arra, ha a programjaimból minél több minden megvalósulna.

Csikász Brigitta / Öcsöd: Hogyan tervezed Toronyban megvalósítani a szükséges változásokat? Milyen konkrét lépéseket tartasz a legfontosabbnak a közösség javítása és a település fejlesztése érdekében?

Homo Politicus

carspod