Női vízilabda Világkupa: győzelem a fiatal amerikai csapat ellen
A magyar női vízilabda-válogatott 12-7-re nyert szerdán a vk- és világbajnoki címvédő, alaposan megfiatalított amerikai csapat ellen a világkupa alexandrúpoli selejtezőjében.
A magyarokhoz hasonlóan az amerikai csapatnál is komoly átalakításba kezdtek a párizsi olimpiát követően.
Adam Krikorian szövetségi kapitány korábbi ötkarikás aranyérmesei közül egyedül a kapus Amanda Longant nevezte a tornára, és rajta kívül is csak Jovana Sekulic és Tara Prentice volt ott a francia fővárosban, ahol negyeddikként zárt a gárda, amelyben kilenc újonc szerepel ezen a viadalon. Ennek függvényében korántsem volt meglepetés, hogy az amerikaiak simán, 16-11-re kikaptak az olimpiai bajnok spanyoloktól az első fordulóban.
A szerdai találkozó első negyede mindkét oldalon sok hibát hozott, a magyarok ezzel együtt előnybe kerültek, amit a második játékrészben sikerült növelniük.
Bár Keszthelyi Ritáék három ötméterest is kihagytak, öt gólt szereztek ebben a felvonásban. Egyik csapat sem játszott jól, de Cseh Sándor tanítványai jóval eredményesebbek voltak.
A mindössze egy-egy gólt hozó harmadik negyed után 8-5-ös magyar vezetéssel kezdték a felek a záró felvonást, amelyben a csapatkapitány Keszthelyi megszerezte harmadik és negyedik találatát is, az utolsó percekre pedig már nem maradtak izgalmak.
A vége teljesen megérdemelt magyar győzelem lett, amely akár nagyobb arányú is lehetett volna.
„Az eredmény alakulásától függetlenül nekem az első negyed tetszett a leginkább, amikor végig próbáltunk a szorosból és az M-zónából labdát szerezni. Jó volt látni, hogy stabilak maradtunk hátul, bár azt is tudjuk, hogy a görögök sokkal összeszokottabb csapatot alkottak, mint most az amerikaiak” – értékelt a találkozó után a magyar szövetségnek Cseh Sándor szövetségi kapitány.
A szakember kiemelte, több játékosnak meg kell szoknia, hogy folyamatosan úsznia kell és meccsenként akár négyszer-ötször-hatszor kapura kell lőnie.
„Az úszás részével nem volt gond, örülök, hogy meg tudtuk tartani a sebességet, emellett abban kell előrelépni, hogy még bátrabban játsszuk meg a helyzeteket. Fontos, hogy ne csak hárman-négyen keressék a lövőhelyzetet, és ne legyen az az alapállás, hogy a többiek csak akkor vállalkoznak, ha rájuk jön ki a figura” – tekintett kicsit előre is a tréner.
Cseh szerint „még nagyon az út elején járnak”, van idejük dolgozni ezen, s épp ezért a mostani győzelmet sem értékelik túl, még ha jól is esik, hogy megvan az első sikerük.
„Megyünk tovább, nincs változás, a saját játékunkkal kell foglalkozunk a következő huszonnégy órában, fejlődni egyénileg és csapatjátékban is, de a holnapi is ugyanolyan tesztnap lesz, mint a mai és a tegnapi volt”
A szövetségi kapitány az M1 aktuális csatornának arról beszélt, hogy nemcsak az amerikainál, hanem a magyar csapatnál is fiatalítás zajlik, így „minden egyes győzelemnek, sikernek nagyon kell örülni”.
Kiemelte, hogy az iram végig jó volt, és hogy a magyar játékosok ezúttal „talán bátrabban lőttek”, mint egy nappal korábban, de szerinte „ebben óriási a fejlődési lehetőség”.
Megismételte, két-három-négy olyan játékos van, aki keresi a lövési lehetőséget, a többieknek fel kellene zárkózniuk hozzájuk.
„Ezt nehezen lehet megtanulni, folyamatosan szokni kell, hogy mindenki próbálkozzon, és pár hónap múlva, vagy egy-két év múlva minél több olyan játékosa legyen a magyar válogatottnak, aki gólveszélyes” – tette hozzá.
Női vízilabda Világkupa
A csoport, 2. forduló:
Magyarország – Egyesült Államok 12-7 (2-1, 5-3, 1-1, 4-2)
Magyar gólszerzők: Keszthelyi 4, Tiba 3, Hajdú 2, Dobi, Aubéli, Baksa 1-1
Spanyolország – Görögország 14-8 (4-2, 4-0, 4-3, 2-3)
Az állás: 1. Spanyolország 6 pont, 2. Görögország 3, 3. MAGYARORSZÁG 3, 4. Egyesült Államok 0
Pontegyenlőség esetén az egymás elleni eredmény rangsorol.
A csoportmérkőzések után két újabb négyes alakul: az első két helyen végzett együttesek egy újabb teljes kört játszva döntik el az első négy helyezést – mely a Szuperdöntő negyeddöntőinek párosításánál fontos -, míg a harmadik-negyedikek hasonlóan teljes kört vívnak az 5-8. helyért, de itt igazán éles lesz a harc, hiszen csak a két legjobb csatlakozhat a felsőházi kvartetthez, valamint a második divízió első két helyén záró kínai és japán együtteshez.
Forrás: MVLSZ / MTI