Negyedik lett a Kiss Ágnes, Nagy Bianka női kenu kettes

Kiss Ágnes és Nagy Bianka
A későbbi negyedik helyezett Kiss Ágnes (elöl) és Nagy Bianka a női kenu párosok 500 méteres versenyének döntőjében a 2024-es párizsi nyári olimpián a vaires-sur-marne-i evezős és kajak-kenu pályán. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Remekül küzdve a negyedik helyen végzett a Kiss Ágnes, Nagy Bianka duó a kenu kettesek 500 méteres versenyében a párizsi olimpián.    

A szegedi páros mindkét tagja ötkarikás újonc, de júniusban együtt Európa-bajnokságot nyertek, és Franciaországba is az éremszerzés reményében érkeztek. Kedden délelőtt harmadik hellyel nyitottak, majd délután megnyerték a reményfutamukat, pénteken délelőtt pedig másodikak lettek a középfutamukban.

A döntőre rendkívül erős mezőny jött össze, így a dobogós helyezés kiharcolása nagyon jó eredménynek tűnt. A Hszü Si-hsziao, Szun Meng-ja kínai páros címvédőként és aktuális világbajnokként versenyzett azzal a tudattal, hogy évek óta veretlen. A spanyol egység volt tavaly a vb-második, a kanadai pedig a vb-harmadik. Utóbbi hajóban térdelt Katie Vincent, aki Tokióban harmadikként végzett testvérével, de most mással evezett. Ugyancsak erős ellenfélnek számított előzetesen az ukrán páros, melyben Ljudmila Luzan másik párral ezüstérmes volt Tokióban.

A rajt után a magyarok a mezőnyben lapátoltak, féltávnál az ötödik-hatodik helyen haladtak az erős hátszeles pályán, de látszott rajtuk, hogy feljebb tudnak zárkózni. A kínaiakat ezúttal sem lehetett legyőzni, az ukránok és a kanadaiak a második-harmadik helyért harcoltak, a magyar hajó pedig 54 századmásodperccel a tengerentúliak mögött ért célba a negyedik helyen.

Nagy Bianka a vegyes zónában azt mondta, az éremért jöttek az olimpiára:

„Hiába vagyunk olimpiai újoncok, a dobogóért jöttünk. Nagyon nagy neveket kellett volna megverni, nem ez volt a realitás, de szerintem így kell kiutazni egy versenyre. Bíztunk abban, hogy esetleg valaki hibázik a nagy nevek közül, de ők nagyon rutinosak és jól megoldották. Nem írtam volna alá előre a negyedik helyet, de úgy gondolom, örülni fogunk majd neki pár hét múlva” – fogalmazott.

„Semmit nem láttam, csak magunkra figyeltem, hogy kihozzuk magunkból a maximumot, mert annál többet úgysem tudunk tenni, és szerintem ez sikerült. A szeles, hullámos pályát próbáltuk megoldani, mindig alkalmazkodni kell a körülményekhez, úgy gondolom, most is sikerült” – nyilatkozott Kiss Ágnes.

A kenus Adolf Balázs a hetedik helyen végzett 1000 méter egyesben

A hosszabb távokon négyszeres világbajnok, ebben a számban Tokióban 15., a játékokat követő 2021-es vb-n bronzérmes magyar versenyző egy nappal korábban Hajdu Jonatánnal jó kezdés után hatodikként végzett párosban, és most egyesben nyílt lehetősége a javításra.

A fináléban az élen haladókkal szemben gyorsan hátrányba került a lelátókhoz közeli nyolcas pályán evező magyar versenyző, aki aztán az összes ellenőrző pontnál hetedik volt, s végül a németek háromszoros olimpiai bajnokát, Sebastian Brendelt megelőzve zárt ebben a pozícióban.

„Fáradt vagyok, meg tudtam javítani a legjobbamat, tudtam két maxos pályát menni, jól felépített pályát. Örülök, hogy itt lehettem, tudom, hogy a következő négy évben miért akarok dolgozni. Örülök ennek az eredménynek, és ezt tudom továbbvinni” – nyilatkozott Adolf Balázs.

Győzött nagy fölénnyel a világbajnok cseh Martin Fuksa, másodikként a címvédőként érkezett brazil Isaquias Quieroz ért célba, a harmadik helyen pedig a moldovai Szergej Tarnovszki végzett.

A B döntőben Fejes Dániel harmadik lett, így összességében a 11. helyen zárt.

C-2 500 m, olimpiai bajnok:

   Hszü Si-hsziao, Szun Meng-ja (Kína) 1:52.81 perc
2. Ljudmila Luzan, Anasztasziia Ribacsok (Ukrajna) 1:54.30
3. Sloan Mackenzie, Katie Vincent (Kanada) 1:54.36        
4. KISS ÁGNES, NAGY BIANKA 1:54.90

C-1 1000 m, olimpiai bajnok:

   Martin Fuksa (Csehország) 3:43.16 perc
2. Isaquias Queiroz (Brazília) 3:44.33
3. Szergej Tarnovszki (Moldova) 3:44.68
…7. ADOLF BALÁZS 3:49.83
…11. FEJES DÁNIEL

(MTI)