Milák Kristóf és Kós Hubert is középdöntős 100 méteres pillangóúszásban

Kós és Milák
Kós Hubert (b) és Milák Kristóf (j) a férfi 100 méteres pillangóúszás előfutama után a 2024-es párizsi nyári olimpián a Párizs melletti Nanterre-ben lévő Paris La Défense Arénában. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Milák Kristóf az első, Kós Hubert a 14. idővel bejutott a középdöntőbe 100 méteres pillangóúszásban pénteken a párizsi olimpián.

A 200 méteren ezüstérmesként záró Milák a hatodik nevezési idővel (50.75 másodperc) rendelkezett ebben a számban, míg a magyar küldöttség első aranyát csütörtökön 200 méteres hátúszásban szállító Kóst a kilencedik helyen (50.84) jegyezték előzetesen.

Mindkét magyar úszó a harmadik előfutamba kapott besorolást. Milák ezúttal is igazolta, hogy a sebessége nem kopott meg, és Európa-rekordjától (49.68) nem sokkal elmaradva, 50.19 másodperces idővel nyert. Kós 51.58-cal csapott célba, Miláké lett a legjobb időeredmény, míg Kós a 14. helyen jutott a középdöntőbe.

“Tíz órán keresztül feküdtem az ágyban, de csak pörgött a fejem. Nagyjából három órát tudtam aludni az éjjel, ehhez képest azt gondolom, nagyon jól úsztam, megpróbálok minél többet pihenni estig. Szerintem mindenképpen egyéni csúcsra lenne szükség a döntőbe jutáshoz, de ha nem sikerül, akkor sincs semmi, olimpiai bajnok vagyok, én már megcsináltam, amit kell”

– nyilatkozta a vegyes zónában Kós Hubert.

Milák három évvel ezelőtt Tokióban Európa-csúccsal második volt ebben a számban a világrekorddal diadalmaskodó amerikai Caeleb Dressel mögött.
    A szám középdöntőjét 21.05 órakor rendezik, a finálé szombaton lesz.

Sebestyén Dalma nem jutott tovább 200 méteres vegyesúszásban

A győriek 22 éves versenyzője a 18. nevezési idővel (2:10.87) érkezett a francia fővárosba, az olimpiai bajnokoktól hemzsegő mezőnyben azonban nem volt esélye a továbbjutásra, futamában csak nyolcadikként zárt 2:15.16 perccel, amivel összesítésben a 25. lett.

“Nem történt semmi, egyszerűen lemaradtam az elejétől. Próbáltam a magam versenyét úszni, a technikai elemeket jól meg is tudtam csinálni, de a sebesség egyáltalán nem volt meg. Nagyon sajnálom, mert a befektetett munkát nem tükrözi az időeredmény. Ami miatt biztosan különleges marad ez az olimpia, hogy a családom itt szurkolt a helyszínen, de magamnak és nekik is jobb időt szerettem volna” – nyilatkozta az MTI-nek Sebestyén Dalma.

Mindez azt jelenti, hogy az olimpiák történetében első alkalommal nem lesz magyar döntős az ötkarikás programban 1964 óta szereplő vegyesúszó számok egyikében sem.

A Sebestyénnel azonos futamban szerepelt szlovák Tamara Potocka rosszul lett az úszása után, s hordágyon, oxigénmaszkkal az arcán vitte el az egészségügyi csapat.

Késely Ajna nem jutott döntőbe 800 méteres gyorsúszásban

A 22 éves magyar versenyző a 11. idővel rendelkezett és bombaerős mezőnyben, a legnagyobb sztárokkal egy futamban úszhatott. Riválisai között ott volt a nyolcszoros olimpiai bajnok, 1500 méter gyorson óriási fölénnyel győztes amerikai Katie Ledecky és a Párizsban már két aranynál járó ausztrál Ariarne Titmus. Késely végül 8:36.13 perces idővel összesítésben a 13. helyen zárt.

Késely korábban 400 méter gyorson is a 13. helyen végzett, míg a 4×200 méteres gyorsváltó tagjaként hatodik lett.

“Lelkileg elég nehéz volt leúszni ezt a nyolcszáz métert, ugyanis az elmúlt időszakban inkább a gyorsaságra edzettem Pádár Nikivel a váltó miatt, ezért nincs meg bennem az az állóképesség, ami ehhez a számhoz kell. A mentális tréneremnek megígértem, hogy jelen leszek az utolsó úszásom alatt is, és ugyan nem boldogan mentem végig, de később jó lesz visszatekinteni erre” – nyilatkozta a vegyes zónában Késely.