Milák Kristóf a legjobb, míg Németh Nándor negyedik idővel középdöntős
A címvédő Milák Kristóf a legjobb idővel bejutott a 200 méter pillangó középdöntőjébe, amelynek a 16. helyen tagja lesz Márton Richárd is. Németh Nándor a negyedik idővel bejutott a középdöntőbe 100 méter gyorson.
A Honvéd 22 éves világcsúcstartója és kétszeres világbajnoka a tavaly áprilisi országos bajnokságot követően közel egy évet kihagyott, visszatérése óta egyelőre nem tudta megközelíteni legjobbját, ugyanakkor a hazai országos bajnokságon és júniusban a belgrádi Európa-bajnokságon sem talált legyőzőre.
Milák Kristóf a tavalyi ob-n úszott idejével második volt az olimpia nevezési listáján, amelyen a házigazda franciák kedvence, a 400 méter vegyesen már győztes Léon Marchand előzte meg, míg az idei világranglistán a dohai aranyérmes japán Honda Tomoru (1:53.88 perc) mögött állt a második helyen.
Milák a harmadik futamban végig vezetve, magabiztosan diadalmaskodott, ráadásul a világ idei második legjobb idejével, 1:53.92-vel csapott célba. A mezőnyből egyedüliként került 1:54 percen belülre, míg Honda a 16 közé sem jutott.
Márton Richárd – aki 1:54.54-es egyéni csúcsával a tizedik az ötkarikás rangsorban – a negyedik futamban a Marchand-nal együtt ugrott medencébe, 1:56.03-as idővel csapott célba, amely még épp továbbjutást ért.
„Ki akartam centizni a dolgot, bár azért nem ennyire. Sokszor láttuk már ebben a számban, hogy délelőtt valaki begyújtja a rakétákat, aztán ellövi a puskaport, és délutánra nem marad erő. Ez volt a célom, délután meg odacsapunk, meglátjuk mire lesz elég, szerintem 1:54 közepe kell majd a fináléhoz”
– nyilatkozta a vegyes zónában Márton, aki megjegyezte, fantasztikus a hangulat a csarnokban, a vízben is tökéletesen hallani, ahogy a franciák Marchand-nak szurkolnak, ami viszont minden versenyzőt spannol.
Milák jelezte, hogy a versenyszám végén nyilatkozik a sajtónak.
A szám elődöntőjét 20.44 órakor, a finálét szerdán este rendezik.
Németh Nándor a negyedik idővel középdöntős 100 méter gyorson
A BVSC 24 éves kiválósága februárban Dohában a szám történetének első magyar világbajnoki dobogósaként lett harmadik, Párizsban a nyolcadik helyen jegyezték a nevezési listán.
Ebben a számban tíz előfutamot rendeztek, Németh Nándor a kilencedikbe kapott besorolást, és a 200-on egy nappal korábban aranyérmes David Popovici mellett ugrott medencébe. A két versenyző az utolsó centiméterig nagy csatát vívott egymással, a román végül egyetlen századdal hamarabb érintette a falat, Németh 47.93 másodperccel második lett, ami összesítésben a negyedik helyet jelentette.
„A lelkemnek jól esik, hogy rögtön sikerült 48-on belülre kerülnöm, de ennél mindenképpen jobb kell majd az elődöntőben. Szerintem pár tized még maradt ebben az úszásban, most viszont jön az a szakasz, amit már hosszú ideje mondok, hogy nagyon kemény lesz. Az első futamban vagyok, ami mindig nehezebb, ezért olyan időt kell majd úsznom, hogy egy kicsit megijedjenek a többiek. Szerintem van közöm a döntőhöz, de ehhez mindenképpen az első négy között kell célba csapnom”
– nyilatkozta a vegyes zónában Németh, aki megjegyezte, a belgrádi Eb óta szerencsére nem volt beteg, jól sikerült a felkészülése.
A magyar versenyző júniusban a belgrádi Európa-bajnokságon egyéni csúccsal (47.49) lett második Popovici mögött, s mindössze két századdal maradt el Milák Kristóf országos rekordjától. Németh a 2018-as Európa-bajnoki döntő óta minden világversenyen ott volt a fináléban a „királyszámban”, három éve Tokióban nyolcadik volt, Dobay Gyula 1964-es szereplése óta ő volt az első magyar döntős 100 méter gyorson.
A szám elődöntőjét 20.30 órakor, a finálét szerdán este rendezik.
Jackl Vivien nem jutott döntőbe 1500 méter gyorson
A tatabányaiak tehetsége egy futamban szerepelhetett a szám címvédőjével, a hétszeres olimpiai bajnok amerikai Katie Ledeckyvel, ugyanakkor az egyik dobogóvárományos, az ausztrál Lani Pallister nem állt rajthoz, mivel koronavírusos lett.
A leghosszabb medencés számban a magyar versenyző erősen kezdett, de a táv második felére kicsit elfáradt, és végül 16:31.25 perces idővel csapott célba, amivel összesítésben a 15. lett.
A 15 éves versenyző, a magyar küldöttség legfiatalabb tagja – aki fő számában, 400 méter vegyesen a 14. volt a francia fővárosban – a 11. nevezési idővel rendelkezett, ezt (16:06.37 perc) júniusban a belgrádi Európa-bajnokságon úszta.
„Úgy jöttünk ide, hogy megnézzük, milyen élmény is egy olimpia, ennyi ember előtt úszni ilyen komoly mezőnybe. Ez volt az első igazán komoly világversenyem a felnőttek között, örülök neki, hogy itt lehettem és megtapasztalhattam” – nyilatkozta a vegyes zónában Jackl.
A tinédzser úszó elmondta, egyáltalán nem úgy készültek ebben az évben, hogy olimpián fog versenyezni, serdülőkorúként még a junior Európa-bajnokság volt a főversenye, azonban az áprilisi ob-n úszott ideje után óriási teher került rá – már éremesélyesként emlegették 400 méter vegyesen -, végül ez tudat alatt most benne is volt az úszásában.
(MTI)
- Féléves eltiltással büntették az olasz férfi vízilabda-válogatottat
- Ezért ér feleannyit egy paralimpiai érem, mint egy olimpiai medál!
- Miért nem kaptak kitüntetést Milák Kristóf trénerei?
- Kopasz Bálint és Milák Kristóf is parancsnoki keresztet kapott
- Tizenhárom érmet és további öt pontszerző helyet szereztek a Toyota által támogatott magyar olimpikonok és paralimpikonok Párizsban