Micsoda választási éjszaka volt!

Gyurcsány
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke beszédet mond a DK-MSZP-Párbeszéd pártszövetség európai parlamenti és önkormányzati választási eredményváró rendezvényén a budapesti Radisson Blu Béke Hotelben. Mellette Dobrev Klára, a DK-MSZP-Párbeszéd EP-listavezetője (j2), Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke és Barkóczi Balázs, a DK szóvivője (j). Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Szokatlan módon kezdjük a konklúzióval, a június 9-i hibrid EP-önkormányzati választáson nagyot esett a Fidesz népszerűsége, pontosabban 2004 óta a legkisebb eredménnyel nyerte meg az Európai Parlamenti választást.

Ezen a szavazáson amolyan második ellenzék leváltás történt, a 2022-es vereségből nem tanuló baloldali, demokrata, zöld és szociáldemokrata „tömb” tagjai külön-külön és különféle formációi együtt is nagy választási vereséget szenvedtek.

Külön ki kell emelni a Demokratikus Koalíció és a Momentum látványos visszaesését, még akkor is, ha megyei jogú városok részben megtartása, illetve néhány új megszerzése árnyalja is a képet.

A fájó valóság, hogy a Fővárosi Közgyűlésbe a régi-új listás szavazáson a régi, vagy ó ellenzék mindössze mindössze 9+1 mandátumot tudott megszerezni.

Vasárnap este az első meglepetést természetesen a magas részvételi arány jelentette, majd hamarosan világossá vált, hogy az új kihívóról Magyar Péterről és a TISZA Pártól fog szólni ez a választás.

Az első pillanatképet a Fővárosi Közgyűlés várható összetételéről kaptuk, amikor mindössze tíz százalékos feldolgozottságnál láttunk egy ilyen listát:

Fidesz – KDNP (11)
TISZA (10)
Párbeszéd – DK – MSZP (6)
LMP lista Vitézy Dáviddal (3+1)
MKKP (2)

A Fővárosi Közgyűlés eddigi baloldali többsége elhűlve nézte az adatokat, persze az optimisták ekkor még reménykedtek, bár nem tudom miben. Ezek az arányok végül megmaradtak.

És akkor még szó sem volt EP-eredményekről. Azt érdemes volt konstatálni, hogy a kormánypárt mindkét választási húzása bejött Budapesten, mégsem erre számítottak a Lendvay utcában.

A Fidesz stratégák a budapesti baloldali többség megtörésére a Mi Hazánkat hívták segítségül és a szélsőjobboldali párt követelésének engedve az Országgyűlés visszaállította a budapesti listás szavazást és így blokkolta, hogy az ellenzéki polgármesterek automatikusan beüljenek a Fővárosi Közgyűlésbe.

A terv és a kivitelezés is jó volt, de egyetlen új változóval a „kegyelmi botrány” után villámgyorsan feltűnt Magyar Péterrel és a TISZA-val nem számolhatott Rogán Antal és csapata.

Ez a törvényes hack a TISZA-listát repítette be a budapesti közgyűlésbe, a Mi Hazánkra a fővárosban leadott 30 208 szavazat nem ért mandátumot.

Végül Budapesten a legnagyobb vereséget a NOlimpia kampánnyal az előző önkormányzati választás előtt a kormányt meghátrálásra kényszerítő Momentum Mozgalom szenvedte el.

A Momentum 4,98%-kal végzett a fővárosban, a rájuk leadott 39 471 szavazat is „ment a levesbe”

A Kubatov Gábor, Gyürk András nevével fémjelzett fideszes kampánycsapat végül jól döntött Szentkirályi Alexandra főpolgármester-jelölti visszalépéséről is. Ezek szerint a kormánypárti boszorkánykonyhában minden adat rendelkezésre állt, miszerint Szentkirályi és Vitézy Dávid állva maradása esetén Karácsony Gergely könnyed győzelmet fog aratni.

Igazuk volt, feltételezve, hogy Karácsony így is, úgy is behúzta volna a rá leadott 370 ezer voksot, a másik térfélen csak a vereség mértékes lett volna kérdés. Így azonban a Fidesz teljes erejével, kampánygépezetével 72 órán keresztül támogatott Vitézy Dávid alaposan megszorongatta a regnáló főpolgármestert.

A nem hivatalos végeredmény szerint Karácsony Gergely 324 szavazattal nyert Vitézy Dávid előtt. Az újraszámolásnál a rendkívül magas 24 592 érvénytelen szavazatból mindkét jelölt szerezhet újabb voksokat, ám az nem valószínű, hogy ebben a műfajban több, mint 300 érvényes szavazat töbséget érne el Vitézy…

Visszatérve a Fővárosi Közgyűlés összetételére, ott Magyar Péter jóslata vált be, miszerint Budapesten a TISZA nélkül nem lehet majd semmit csinálni. A Mi Hazánkos törvénymódosításának, a listás szavazás visszahozásának végül a TISZA párt lett a legnagyobb nyertese.

A Fidesz egyetlen sikere Budapesten, hogy pénzt, paripát nem kímélve visszaszerezte a Várnegyedet, az I. kerületben az ex-Fidelitasos Böröcz László 44,99 %-os eredménnyel nyert az eddigi polgármester V. Naszályi Márta előtt.

Böröcz két évvel ezelőtt még Csárdi Antallal szemben elveszítette Budapest 01 országgyűlési egyéni választókerületet.

Végül mégis lesznek megválasztott kerületi polgármesterek a Fővárosi Közgyűlésben

A Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) listáról három mandátum szerzett, a következő közgyűlés tagja lesz a IX. kerületben ismét polgármesternek megválasztott Baranyi Krisztina és a XII. kerületben óriási meglepetésre győztes Kovács Gergely.

A Hegyvidéken győztes Kovács Gergely vasárnap éjjel még Karácsony győzelme előtt bevallotta, hogy a főpolgármesteri szavazáson ő Vitézy Dávidra adta le a voksát. A XII. kerület új polgármestere bejelentette, hogy a Turul szobrot elszállítják a szoborparkba.

Később a Mi Hazánk elnöke Toroczkai László erre azt válaszolta, ha ezt megpróbálják, akkor Kovács Gergely velük találja szembe magát. A XII. kerütelben Binder Csaba (Mi Hazánk) csak 1181 szavazatot kapott. A 17 tagú képviselőtestületben 10 MKKP-s jelölt mellett a Momentum 2, a Hegyvidék Jövőjéért Egyesület és a „balos tömb” egy-egy mandátumot szerzett.

A Párbeszéd-ZÖLDEK – DK – MSZP fővárosi listájáról Szaniszló Ferenc kerületben újraválaszott polgármester jutott be a közgyűlésbe. Déri Tibor, aki öt évig a Momentum támogatásával volt Újpest polgármestere most helyi szintetn egyet hátralépve csak egyéni képviselő lesz a IV. kerületben, ugyanakkor a Párbeszéd-DK-MSZP listájáról bekerült a Fővárosi Közgyűlésbe.

A Fidesz-KDNP fővárosi listájáról a már említett Böröcz László, az I. kerületben megválasztott polgármester jutott be a közgyűlésbe.

Így tehát mindössze négy kerületi polgármester lesz tagja az új 33 tagú fővárosi közgyűlésnek

A megyei jogú városok tekintetében kettővel nőtt települések száma 2019-hez képest, azt a kettőt meg is nyerte a Fidesz és 10 város maradt ellenzéki kézen. Ám volt néhány helycserés támadás.

Győrben két fideszes jelölt a regnáló polgármester Dr. Dézsi Csaba András és a korábbi polgármester, az olimpiai bajnok tornász Borkai Zsolt előtt az LMP által támogatott eddig újságíróként tevékenykedő Pintér Bence nyert 31,15 %-os eredménnyel. Konkrétan Pintérre 440 szavazattal érkezett több, mint Dézsire.

Miskolcon és Egerben az ellenzék baltázta el a választást

A Hevesi (vár)megyeszékhelyen Mirkóczki Ádám polgármester alulmaradt az új fideszes kihívóval, Vágner Ákossal szemben. A Borsod-Abaúj-Zemplén (vár)megyei székhelyen a Pont Mi Egyesület polgármester-jelöltje Tóth-Szántai József a Fidesz és a KDNP támogatásával nyert a szétszavazó a városban korábban polgármestert adó ellenzékkel szemben. A 26 tagú miskolci közgyűlésben végül 16 helyet szerzett meg a Fidesz.

Fordított volt a képlet Szolnokon, ahol az „összellenzéki” jelölt még úgy is nyert a regnáló Fideszes polgámester előtt, hogy volt LMP-s apsiráns is. Végül Györfi Mihály 375 szavazatkülönbséggel győzött.

Hódmezővásárhelyen és Szegeden nem volt kérdés

A Csongrád (vár)megyei székhelyen Dr. Botka László (Összefogás Szegedért) 67,76 százalékos, óriási fölénnyel nyert. Hódmezővásárhelyen Dr. Márki-Zay Pétert (Mindenki Magyarország) harmadszor választották meg a város polgármesterének.

És itt érdemes átkötnünk az Európai Parlamenti választásokra, ugyanis például Szegeden Botka óriási sikere mellett EP-listán, stílszerűen a TISZA 38,32 %-kal nyert a 30,01 %-os Fidesz előtt.

A már említett Szolnokon szintén 38,39 százalékkal nyert a TISZA.

A Fidesz által visszahódított Miskolcon az EP-listán a kormánypárt győzött 38,24 %-kal a 34,35 %-os TISZA előtt. Ez történt Győrben is: 40,58% Fidesz, 36.85% TISZA.

A Fidesz-KDNP vereséggel felérő győzelme

A kormánypártok országosn begyűjtöttek több, mint kétmillió szavazatot, ám 44,62 százalékos győzelmük az eddig egyik legrosszabb eredménye a Fidesznek.

A TISZA végül becsúszott 30 százalék alá, de ezen már nem bánkódnak Magyar Péterék.

Az MSZP – DK – Párbeszéd trió 8,10 százalékkal két mandátumot szerzett az Európai Parlamentben. Gyurcsány Ferenc a Demokratikus Koalíció elnöke nem beszélt választási vereségről, inkább a megtartott megyei jogú városokról és arról szólt, hogy ez a pártszövetség a baloldali – szociáldemokrata értékek őrzője továbbra is.

A nap győztese a Mi Hazánk, hiszen Toroczkai László pártja egy képviselőt küldhet Strasbourgba.

A legnagyobb vesztes egyértelműen a Momentum, hiszen az EP választáson mindössze 166 457 szavazatot kaptak, még az MKKP ötezer szavazatra megközelítette őket.

Vasárnap éjjeli beszédében Orbán Viktor kijelentette: „Budapesten és Magyarországon két választást tartottak, mind a kettőt megnyertük”

A miniszterelnök kiemelte, hogy Budapesttel együtt húsz vármegyei közgyűlés van Magyarországon, ezek közül mindegyiket megnyerték. Elvesztettünk három megyei jogú várost és megnyertünk négyet, összességében ebből is jól jöttünk ki – jegyezte meg.

Magyar Péter: a Tisza Párt be fogja bizonyítani a magyar embereknek, hogy a politika lehet szép, igazságos és őszinte

„Ma egy korszak lezárult, a jövő elkezdődött”. A legnagyobb eredmény az, hogy ez a vég kezdete „a Fiatal Demokraták Szövetségének, a Nemzeti Együttműködés Rendszerének”

– fogalmazott a Tisza Párt EP-listavezetője.

Hiába „a sok, propagandára elégetett milliárd, hiába a háborús pszichózis, a gyűlöletpropaganda”, a magyar emberek átláttak a szitán. A Fidesz soha ilyen gyenge eredményt nem ért el az EP-választásokon – jelentette ki, hozzátéve: nincs visszaút, ez a lejtő, amin korábban Gyurcsány Ferenc is elindult, ezen fel lehet gyorsulni.

Magyar Péter szerint ebben a helyzetben eldöntheti a Fidesz, amely „elvesztette az emberek bizalmát”, hogy a következő hónapokban előrehozott választásokat rendezzenek-e Magyarországon. Annál is inkább – folytatta -, mert „a költségvetés helyzete miatt megszorítások jönnek Magyarországon”, kérdés, hogy ez túlélhető-e.

Az is ambivalens helyzet, hogy megsemmisült pártoknak még van országgyűlési képviselete Magyarországon. Ezeknek a pártoknak semmilyen ajánlatuk nem volt és nem is lesz – fűzte hozzá.

Úgy fogalmazott: a Fidesz kezében van a döntés, hogy kihasználják-e a hátralévő két évet arra, hogy „továbbra is kirabolják a hazájukat”.

Magyar Péter szerint az ötször megválasztott miniszterelnöknek érdemes lenne megfontolni az előrehozott országgyűlési választás kiírását. De ő nem szeretne Orbán Viktornak tanácsot adni.

Magyar Péter: „Ma az dőlt el, hogy a Tisza Párt fogja nyugdíjba küldeni a miniszterelnököt!”

Magyar Péter: új rendszerváltást szeretnénk