Megszerezte első győzelmét a női vízilabda-válogatott

Mahieu Geraldine
Mahieu Geraldine (b) és a kanadai Jessica Gaudreault kapus (j) a 2024-es párizsi nyári olimpia női vízilabdatornáján, az A csoportban játszott Magyarország - Kanada mérkőzésen a Párizs melletti Saint-Denis-ben lévő Vizes Központban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Megszerezte első győzelmét a magyar női vízilabda-válogatott a párizsi olimpián, mivel 12-7-re nyert Kanada ellen a csoportkör második fordulójában, hétfőn.

A két csapat éppen egymással, Magyarországon kezdte meg az olimpiai felkészülést, amelynek részeként Gödöllőn játszottak egy mérkőzést. Mihók Attila és Cseh Sándor szövetségi kapitányok együttese akkor 14-7-ra nyert, majd a görögországi Tetisz Kupán 11-6-ra győzött.

Főként védekezésben kezdett kiválóan a magyar csapat, a kanadaiak vagy lövésig sem jutottak, vagy csak olyan próbálkozásra volt erejük, amit Magyari Alda könnyedén hárított. Elöl a center, Parkes Rebecca két remek egyéni megmozdulás végén talált a kapuba, majd a csapatkapitány Keszthelyi Rita egy leheletfinom mozdulattal, lágyan emelte a kapufa és a keresztléc találkozása közé a labdát. Az emberelőnyökkel ugyanakkor gondban volt a magyar csapat, létszámfölényben az első három lövés a blokkban halt el. A negyed végén Parkes ötméterest harcolt ki, amit Keszthelyi értékesített (4-1).

Kanadai góllal indult a második negyed, de bő három perc elteltével visszaállt a különbség, amikor az ötödik fórjukat végre értékesítették a magyarok. Gurisatti Gréta fejezte be a figurát, majd az ő ejtésével növelte előnyét a válogatott. Az észak-amerikaiak Emma Wright szép kapáslövésével szépítettek, Vályi Vanda azonban lefordulásból szinte azonnal betalált. Hátrányban Garda Krisztina blokkolt kiválóan, elöl viszont ezúttal is kimaradt a fór. A kanadaiak egyetlen másodperccel a dudaszó előtt találtak a kapuba.

A nagyszünet után támadásban mindkét gárda elakadt, rengeteg volt a rossz passz, a gyenge lövés, hibásan megjátszott fór. Közel hét perc telt gól nélkül a negyedből, amikor a rivális ötmétereshez jutott, amit Axelle Crevier értékesített. A magyar gólcsendet Garda és Keszthelyi összejátéka törte meg, előbbi finoman feltett labdáját utóbbi finom mozdulattal paskolta a hálóba (8-5).

A záró nyolc percet Garda óriási gólja vezette fel, majd ő szolgálta ki Vályit, aki a szélről vette be a kaput. Ezzel gyakorlatilag el is dőlt az összecsapás (10-5), hiszen már csak hat perc volt hátra. A kanadaiaknak nem volt esélyük megközelíteni riválisukat, a vége 12-7 lett.

Mihók Attila: ugyanilyen lélektani állapotban kell védekeznünk

carspod

“Nagyon jól kezdtünk, rögtön az elején sikerült meghoznunk azokat az elemeket, amik hiányoztak a hollandok ellen: egy-egy center akciógól vagy egy kiharcolt ötméteres. Eközben a védekezésünk szinte végig stabil volt, ezzel kiváló első negyedet hoztunk. Az ezt követő időszakokban tudtuk tartani a különbséget, igaz, nem könnyen. A harmadik negyed kritikus volt, de fegyelmezettek voltunk és odatettük azt a két-három kartempót, amire szükség volt” – nyilatkozta az interjúzónában Mihók Attila.

Külön kiemelte a harmadik negyed végén Keszthelyi Rita gólját, ami Garda Krisztina gyönyörű átadásából született.

A szakember hozzátette, nem foglalkoznak az esetleges számolgatással, minden lehetséges forgatókönyvre fel kell készülniük. Megjegyezte, a pénteki, Kína elleni összecsapás sem lesz egyszerű, látva az ázsiaiak Hollandia elleni meccsét, ahol már 8-5-re is vezettek, végül azonban kikaptak.

“Ugyanilyen lélektani állapotban kell védekeznünk, hogy ott is sikeresek legyünk” – fűzte hozzá a kapitány.

Garda Krisztina megjegyezte, a kanadaiak elleni közös edzőtáborozások hasznosak voltak

“Fontos volt, hogy a legelején keményen beálljunk a meccsbe és egy pillanatra se tartalékoljunk. Itt minden találkozó egy élet-halál harc. Biztosan hasznosan fogjuk eltölteni az előttünk álló három napot, Kína ellen sem csak fürödni fogunk” – szögezte le.

Gurisatti Gréta kiemelte, látszott a csapaton, hogy a hollandoktól elszenvedett vereséget le tudta zárni.

“Ez így van rendjén, egy olimpián minden nap új nap. Ma voltak meglepetések, mi el akartuk kerülni, hogy Kanadának legyen esélye erre. Az edzőtáborban is az volt a tanulság ellenük, hogy az elején nem szabad hagyni, hogy elkapják a fonalat. Jól indítottuk a meccset, masszívan védekeztünk. Ugyan az emberelőnyös helyzetkihasználásunk nem volt az igazi, de ez legalább azt mutatja, hogy ennyi akciógóllal tudtunk nyerni” – fogalmazott Gurisatti.

A magyaroknak – akik az első fordulóban 10-8-ra kikaptak Hollandiától – most három nap pihenőjük lesz, pénteken Kína ellen folytatják szereplésüket, a csoportból az első négy helyezett jut a negyeddöntőbe.

Női vízilabda, 2. forduló

A csoport:

Magyarország – Kanada 12-7 (4-1, 3-3, 1-1, 4-2)
Gól:
 Keszthelyi, Gurisatti 3-3, Parkes, Vályi 2-2, Garda, Szilágyi 1-1, illetve McKelvey, Kindred, Wright 2-2, Crevier 1.

Hollandia-Kína 15-11 (1-4, 4-4, 5-1, 5-2)

A csoport állása: 1. Hollandia 4 pont/2 mérkőzés, 2. Magyarország 2/2 (20-17), 3. Ausztrália 2/1 (7-5), 4. Kanada 0/1 (7-12), 5. Kína 0/2 (16-22)

Péntek:
Kína-Magyarország 20.05

Vasárnap:
Magyarország-Ausztrália 14.00

Francia meglepetésgyőzelem az olaszok ellen

A francia csapat magyar játékosa, Hertzka Orsolya 28 percet töltött a medencében és két lövésből egy gólt szerzett.

“Másféléves munka gyümölcse ez. Tavaly márciusban nevezték ki a szövetségi kapitányunkat, azóta iszonyatosan nagy munkát végzünk, és ez az első ilyen nagy győzelmünk. Erre készültünk, amióta tudjuk, hogy hazai rendezésű lesz az olimpia” – nyilatkozta az Eger, a BVSC és az UVSE korábbi játékosa a meccs után az M4 Sporton.

Hozzátette: tudták, hogy képesek lesznek meglepetést okozni, és úgy érzi, megérdemelt a győzelmük. Mint mondta, leírhatatlan érzés ennyi ember és hazai közönség előtt ünnepelni.

A Ferencvárost erősítő Hertzka elárulta: amióta ismerik a csoportbeosztást, nagyon készültek az olaszok elleni meccsre.

“Azt gondolom, jó volt, hogy mi már játszottunk egy mérkőzést, az olaszoknak viszont ez volt az első meccsük. Mi már tudtuk, mire számítsunk, milyen a hangulat, milyenek a bírók. Ebben is szereztünk tapasztalatokat az első meccsen. Tudtuk, hogy a második mérkőzés nagyon fontos számunkra, és iszonyatosan jó kapusteljesítménnyel és védekezéssel meg is lett az eredménye” – magyarázta.

A franciák az első fordulóban 15-6-ra kikaptak az előző olimpián és a legutóbbi Európa-bajnokságon egyaránt ezüstérmes spanyoloktól, Hertzkának akkor is két lövése volt, de gólt nem szerzett.

A magyar pólós hangsúlyozta, bravúros sikerük még nem jelent továbbjutást. Szerdán szabadnaposok lesznek, pénteken a címvédő és világbajnok Egyesült Államokkal, vasárnap a görögökkel találkoznak.

“Mindkét meccsen százszázalékosan oda kell tennünk magunkat. Nyilván az is számítani fog, hogy a többi meccsen mi lesz, de nekünk a saját játékunkra kell koncentrálnunk, és utána meglehet a továbbjutás” – vélekedett Hertzka.

A csoport rangadóját, a hétfői spanyol-amerikai meccset kisebb meglepetésre előbbi nyerte 13-11-re.

B csoport:

Franciaország-Olaszország 9-8 (1-3, 3-3, 2-1, 3-1)
Spanyolország-Egyesült Államok 13-11 (2-3, 4-2, 5-4, 2-2)

Az állás: 1. Spanyolország 4 pont/2 mérkőzés, 2. Egyesült Államok 2/2 (26-19), 3. Franciaország 2/2 (15-23), 4. Olaszország 0/1 (8-9), 5. Görögország 0/1 (6-15)
    A csoportok első négy helyezettje jut a negyeddöntőbe.