Magyar Péter Kiskunmajsán koszorúzott az ’56-os hősök emlékére

Magyar Péter
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a párt megemlékezésén a budapesti Széna téren az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján 2024. október 23-án. Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A Tisza Párt nevében Magyar Péter, a párt elnöke rótta le tiszteletét a forradalom hősei előtt az országban egyedülálló, kiskunmajsai ’56-os emlékhelyen a nemzeti gyásznapon – közölte a párt hétfőn az MTI-vel.

A közlemény szerint Magyar Péter beszédében úgy fogalmazott, hogy „a megemlékezés kiemelten fontos szerepet játszik most, hogy a kormányzatunk nyíltan tagadja meg és megy szembe történelmünk leghősiesebb napjaival. Szándékosan akarják kiradírozni történelmünkből azt a néhány dicsőséges napot, amikor kiálltunk az igazunkért az elnyomóinkkal szemben, amikor a szabadságvágy és a hazaszeretet diadalmaskodott a zsarnoki elnyomás felett.”

„A valós narratíva elferdítése és tudatos gyalázása a Tisza Párt szerint méltatlan ehhez a naphoz, méltatlan a közös nemzettudatunkhoz és méltatlan 1956 szellemiségéhez egyaránt” – tette hozzá.

Magyar Péter emlékeztetett „arra a szégyenteljes megnyilvánulásra” is, amelyet a Szuverenitásvédelmi Hivatal, „az újkori ÁVH munkatársa„, Somkuti Bálint hadtörténész, biztonságpolitikai elemző tett hétfőn közösségi oldalán: „aki a túlerőt nem tiszteli, az nem hős, hanem bolond!”

A Tisza Párt továbbra is „megbocsáthatatlannak tartja a magát nemzeti oldalnak valló fideszes hazaárulást, amit 1956 szellemével szemben követnek el és a legteljesebb mértékben elhatárolódik tőle” – olvasható a közleményben, amely szerint Magyar Péter elmondta:

„a forradalmi hősök nem vallottak egy értékrendet, nem egy homogén társadalmi réteget alkottak. Egy dolog volt közös bennük: a hazaszeretet. Ők mutatták meg Magyarország legszebb arcát. Nekik köszönhetően lehetünk büszkék ma a hazánkra”.

A közleményben kitértek arra is, hogy a kiskunmajsai emlékhelyet Pongrátz Gergely, az 1956-os forradalom legendás alakja keltette életre. Társai 1956. november 1-jén választották meg őt a legerősebb, legnagyobb harcértékű budapesti felkelőcsoport, a Corvin köziek főparancsnokává.

Pongrátz Gergelyt 1990-es letelepedése után rengetegen keresték meg tárgyi emlékekkel, beszélgetésekkel, bús-szomorú emlékekkel, így vált ez a hely, ahogyan ő fogalmazott, az utolsó ötvenhatos bázissá.

Tisztelegve annak a túláradó érzelmi hitvallásnak és odaadásnak, ami a magyar kollektív tudatot jellemzi az 1956-os forradalom kapcsán, döntött úgy az egykori főparancsnok, hogy múzeumot alapít a forradalom fennmaradt emlékeinek, amelyet jelenleg Kozma Huba és Nahimi Péter ápol – olvasható a közleményben.

Magyar Pétert Pongrátz Gergely unokaöccse, Pongrátz Ernő üdvözölte, aki beszédében elmondta, „az emlékhely épphogy csak vegetál, hiszen sem a nemzeti érzelmű magyar kormány, sem a fideszes többségű helyi önkormányzat nem támogatja” az országban egyedülálló, 1956-nak méltó emléket állító épületegyüttest – közölte a párt.

Hozzátették, hogy Magyar Péter a helyi Tisza Szigetekkel együtt látogatta meg a kiskunmajsai emlékhelyet, ahol a forradalom tiszteletére épített kápolnában – amelyben Pongrátz Gergely és Pongrátz Ödön nyugszik – rótta le kegyeletét a magyar hősök előtt.

A Tisza Párt elnöke arra kérte a nyilvánosságot, hogy aki teheti, látogasson el az emlékhelyre, hiszen „aki a múltat nem ismeri, a jövőt nem értheti”.