Léon, a profi szerint Milák gyorsabb, mint ő

Marchand
A győztes francia Léon Marchand a férfi 200 méteres mellúszás döntőjében a 2024-es párizsi nyári olimpián a Párizs melletti Nanterre-ben lévő Paris La Défense Arénában. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A francia Léon Marchand a 200 méter pillangó után 200 méter mellen sem talált legyőzőre szerdán a párizsi olimpiai úszóversenyeinek ötödik napján.

A hazai közönségkedvenc akárcsak a Milák Kristóf elleni ütközetben, ezúttal is olimpiai rekorddal diadalmaskodott, és a 400 méter vegyesen aratott könnyű győzelmével együtt már három aranynál jár az ötkarikás játékokon.

León Marchand, a 400 méter vegyes, a 200 méter pillangó és a 200 méteres mellúszás párizsi aranyérmese sokkal gyorsabbnak tartja magánál az olimpiai bajnok Milák Kristófot, akit szerdán remek hajrával megakadályozott a címvédésben 200 méter pillangón.

A korábban a 23-szoros olimpiai bajnok Michael Phelpset edző Bob Bowman francia tanítványa a verseny után elmondta, hogy félénknek tartja magát, így furcsa volt számára a szerda esti döntők középpontjában lenni, de a hazai közönség buzdítása vitte előre, mivel minden levegővételnél hallotta a szurkolókat a Paris La Défense Arénában. Az utolsó 50 méteren pedig a vízből is érzékelte, hogy a tömeg valósággal megőrül a lelátón.

“Nagyon sok versenyét láttam már, és sokkal gyorsabbnak is gondolom Milák Kristófot magamnál, úgyhogy próbáltam minél közelebb lenni hozzá 150 méternél, utána pedig beleadni mindent a célig. Jól tudtam tapadni rá, mert messze volt a világcsúcsától, és a víz alatti úszásommal is sok időt tudtam rajta hozni. Nagyon élveztem ezt az úszást, ráadásul az egyéni csúcsomat is alaposan sikerült megjavítanom”

– mondta a versenyt követő sajtótájékoztatón Léon Marchand az M4 Sport helyszíni stábjának.

A francia klasszis szerint meg sem fordult a fejében, hogy mindkét számot megnyeri, így ez számára is meglepetés volt. A helyzetét az is megnehezítette, hogy mindössze két órája volt a két döntő között a pihenésre, ezzel együtt minden pillanatát élvezte a szerdai versenynek.

Sós Csaba szövetségi kapitány szerint Milák Kristóf a lehető legjobban építette fel az úszását 200 méter pillangón.

Milák az eredményhirdetést követően nem állt meg a magyar újságírók kérésére a vegyes zónában, illetve a hivatalos sajtótájékoztatón sem vett részt. Marchand sem volt ott, de ő a 200 méter mell döntője miatt, amelyet nem sokkal később meg is nyert.

Női 100 méter gyorson a svéd Sarah Sjöström a hetes pályáról indulva győzött, míg a második az egyesről rajtoló amerikai Torri Huske lett. A 30 éves klasszis – aki csak néhány hete döntötte el, hogy indul 100 méter gyorson Párizsban – a 2017-es, budapesti világbajnokságon a 4×100 méteres váltó tagjaként állította fel a mai napig fennálló 51.17 másodperces világrekordját, világbajnokságon és olimpiákon ebben a számban hatszor állt dobogón, ám mostanáig egyszer sem tudott nyerni. Sjöström a szám történetének legidősebb olimpiai bajnoka lett.

Női 1500 méter gyorson az amerikai Katie Ledecky óriási fölénnyel nyert, amivel megszerezte pályafutása nyolcadik aranyérmét.