Kuttor-Bragmayer Zsanett: itt nem létezik szerencse, meg kell dolgozni az eredményért

Kuttor-Bragmayer
Kuttor-Bragmayer Zsanett (elöl) kerékpározik a nõi triatlonosok versenyében a 2024-es párizsi nyári olimpián. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Kuttor-Bragmayer Zsanett szeretett volna az első húsz között végezni a párizsi olimpia triatlonversenyében, de amint azt a vegyes zónában elmondta, ebben a sportágban “nem létezik szerencse”, aki megdolgozik érte, az lesz eredményes.

A Szajna vízminősége egy éve komoly kétségeket keltett a triatlonosok – illetve a nyíltvízi úszók – versenyeivel kapcsolatban. Tavaly a tesztverseny után többen megbetegedtek, majd idén is folyamatosan csak rossz hírek érkeztek a folyó állapotáról. Egészen július közepéig rendre az egészségügyi határérték feletti értékeket mutattak a vizsgálatok, hiába költöttek több mint egymilliárd eurót a franciák a víz tisztábbá tételére.

Aztán a játékok nyitánya előtt nem sokkal sikerült úszásra alkalmas állapotba hozni a Szajnát, melyben Anne Hidalgo, Párizs polgármestere is úszott. Az elmúlt hetekben a szakemberek a vízminőséggel kapcsolatban sokszor elmondták, hogy az esőzés nagyon rosszat tesz a víznek, mert belemossa a folyóba a szennyező anyagokat. Pénteken este pedig eleredt az eső a francia a fővárosban, szombat késő délutánig meg sem állt és a vízgyűjtő területeken is sok csapadék hullott. A versenyzők így nem edzhettek a folyóban, kedd hajnalban pedig el kellett halasztani a férfiak viadalát szerdára, a női verseny utánra.

Ezek után szerda hajnalban a szakemberek megfelelő értékeket mértek a Szajna vizének minőségét illetően, így reggel nyolc órától sor kerülhetett a női versenyre, melyet majd a férfiaké követ 10.45-től.

Fél órával a rajt előtt a III. Sándor hídnál kialakított versenyközpontban felbukkant Tony Estanguet, a szervezőbizottság elnöke, valamint Anne Hidalgo, Párizs polgármestere és Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke. Láthatóan minannyian megkönnyebbültek, felszabadultan nyugtázták, hogy végre elindulhat a verseny.

A 56 fős mezőnyben egyetlen magyarként volt ott Kuttor-Bragmayer Zsanett, aki három éve, Tokióban a 12. helyen végzett, ezzel a sportág történetének legjobb magyar női olimpiai eredményét érte el.

A verseny a III. Sándor híd lábától indult, ahonnan a Szajnába ugrott az 56 triatlonos és az Invalidusok hídja alatt átúszva előbb egy 910 méteres kört tett meg, majd a parton pár métert futottak a versenyzők, visszavetették magukat a folyóba és 590 méter tempózás után a III. Sándor hídnál zárták az úszást, aztán felpattantak a kerékpárjukra. A folyóban a címvédő Flora Duffy volt a legjobb, aki mindenkit le tudott szakítani, mögötte pedig 14-en közel egymáshoz, elnyújtott bolyt alkotva úsztak. Ebben a csoportban volt Kuttor-Bragmayer Zsanett, aki egészen kiváló tempóban úszott és a folyóból hetedikként, Duffytól 29 másodperccel lemaradva szállt ki.

Következett a 40 kilométer kerékpározás, melynek során hét kör teljesítése várt a mezőnyre a belvárosban kijelölt pályán, amely a Grand Palais mellett a Champs-Elysées-n vezetett, és érintette többek között az Orsay Múzeumot. Az “átszerelés” a triatlonos versenyek egyik különleges szakasza, a sportolók ugyanis gyakorlatilag egy pillanatra sem állnak meg, menet közben rúgják le cipőjüket, veszik ki kerékpárjukat a tartóból, s már tekerés közben lépnek bele cipőjükbe és folytatják a versenyt.

Az átmenetet után Flora Duffy mögött szétszakadt a mezőny

carspod

A bermudai klasszist egy négyfős boly vette elsőként üldözőbe, Kuttor-Bragmayer pedig hat riválisával együtt kezdte meg a 40 kilométert. Az első két körben Kuttor-Bragmayerék csoportja ment a legjobb tempóban és előbb Duffy üldözőit érték utol, majd az éllovast is, azonban az élboly nem 15 fősre nőtt, mivel a versenyt megelőző eső miatt felázott úton többen is elestek. A táv nagy részét kilencen tekerték le együtt, miközben a nagy üldözőboly másfélről előbb egy percre csökkentette hátrányát, a 40. kilométerre viszont Kuttot-Bragmayeréknek sikerült visszaállítaniuk a különbséget.

A 10 km futást a magyar klasszis a legjobbakkal kezdte meg, az azonban hamar nyilvánvalóvá vált, hogy nem fogja bírni a tempójukat, gyakorlatilag egyből leszakadt és folyamatosan nőtt a lemaradása, majd a második 2,5 km-es körben az üldözők is utolérték és végül a célba a 26. helyen érkezett meg.

A futás elején az is gyorsan egyértelművé vált, hogy nem lesz címvédés, mivel négyen, a svájci Julie Derron, a vb-címvédő brit Beth Potter, illetve a világranglista első és harmadik helyén álló két francia, Cassandre Beaugrand és Emma Lombardi néhány méter után elszakadt a többiektől és innentől különcsatába kezdett az aranyéremért.

A tempót elöl az utolsó, negyedik kör elejéig a verseny meglepetésembere, Derron diktálta, majd Beaugrand tudott váltani és elfutott riválisaitól. A hazai közönség előtt szereplő versenyző végül biztosan, Derront hat másodperccel megelőzve szerezte meg az olimpiai bajnoki címet. A harmadik helyen Potter ért célba.

“Amiért jöttem, hogy semmi ne maradjon bennem, azt megcsináltam” – kezdte versenye elemzését. – “Tisztában voltunk vele, hogy a futásom nem elég most ahhoz, hogy a top 15 környékén beérjek. Van egy Achilles-sérülésem, amiből próbálkoztam fölállni, nagyjából föl is álltam, de azért a tavalyi fél év kimaradás, az sok volt nagyon.”

Elárulta, hogy az első két számra fókuszált leginkább, azokban pedig tudta hozni, amit szeretett volna.

“Ennek nagyon örülök. Itt nem létezik szerencse, aki megdolgozik érte, az lesz a végén eredményes” – jelentette ki.

A futására rátérve azt mondta, azon a határon volt, hogy folyamatosan görcsölt.

“Ha egy kicsit nyomtam, már a görcs szélén voltam, tehát mindig vissza kellett vegyek a tempóból. Összességében nyilván csalódott vagyok a számszerű helyezéssel, de amúgy az első két számnak nagyon örülök, szerintem egy agresszív versenyzést tudtam csinálni” – vélekedett.

Az, hogy a verseny közvetlenül az eső elállta után kezdődött, neki kedvezett.

“Nekem minden olyan körülmény, ami nem a megszokott és nem a normálishoz közeli, előnyös: egy sodrásos víz, eső, egy csúszós pálya” – mondta az MTI erre vonatkozó kérdésére.

Az úszás a Szajnában tetszett neki, annak ellenére, hogy “borzasztó küzdelmes volt”

“Visszafelé gyakorlatilag egy helyben úsztak többen a lányok, és nekem is küzdenem kellett. Szerencsére a falhoz közel tudtam helyezkedni, ezáltal azt vettem észre, hogy folyamatosan előzöm őket, annak ellenére, hogy az első kanyart nem tudtam jól bevenni. Nekem meglepően jólesett”

– mondta, hozzátéve, hogy átlagos körülmények között ilyen különbségek nem alakultak volna ki.

Beszélt arról is, hogy tetszett neki a szurkolás, sokan a franciák közül is biztatták.

Bragmayer 2022 augusztusától Franciaországban élt és készült az olimpiára.

“Azért is szomorú egy kicsit, hogy nem tudtam előrébb befejezni a versenyt, mert tényleg nagyon jó helyen voltam, és jó lett volna beérni a top húsz környékén” – zárta nyilatkozatát.