Kikapott a világbajnok horvátoktól, a bronzért játszhat a férfi vízilabda-válogatott

Jansik Szilárd
Jansik Szilárd (j) és a horvát Luka Loncar 2024-es párizsi nyári olimpia férfi vízilabdatornájának elődöntőjében játszott Magyarország - Horvátország mérkőzésen a Párizs melletti Nanterre-ben lévő Paris La Défense Arénában. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A magyar férfi vízilabda-válogatott 9-8-as vereséget szenvedett a világbajnok horvát csapattól a párizsi olimpia pénteki elődöntőjében, így a bronzéremért játszhat.

Varga Zsolt, a magyarok szövetségi kapitánya a 2022-es, spliti Európa-bajnokságon debütált a kispadon, akkor a házigazda horvátok elleni fináléban kikapott a gárda, amely tavaly nyáron, a fukuokai világbajnokságon a csoportküzdelmek során vágott vissza és végül meg sem állt a végső sikerig. Aztán az idei Európa-bajnokságon a négy között kerültek össze a csapatok, a horvátok legyőzték a megfiatalított, egy betegséghullám miatt legyengült magyarokat. A nyári felkészülés során június 30-án Zágrábban a horvátok hazai közönség előtt ötméteresek után diadalmaskodtak.

A horvátok hozták el a labdát a ráúszásnál és rögtön egy bombagóllal indítottak, Maro Jokovic kapásból lőtt a léc alá. Egyből jött a válasz, a kapitány Jansik Szilárd a falból értékesítette a fórt. Hátrányban Zalánki Gergő gyönyörűen szerzett labdát, az ellentámadásból pedig Vámos elemi erővel bombázta be a szabaddobást. A Ferencvároshoz visszatérő balkezes gyönyörűen szerzett labdát, a lefordulásból Fekete Gergő fejezte be a ziccert.

Újabb horvát fór maradt ki, de Loren Fatovic a következő emberelőnyt már nem hibázta el. Egy perccel a negyed vége előtt Fatovic akcióból egyenlített, a túloldalon Fekete Gergő ugyan beforgatta az emberét, de már túl közel volt a kapushoz, így nem talált be. A játékrészt magyar hátrány végén Vogel Soma védése zárta le (3-3).

A második játékrészből közel két perc telt el gól nélkül, amikor Nagy Ádám ötméterest harcolt ki, Marko Bijac, a Olympiakosz világklasszisa ugyan kivédte korábbi csapattársa, Vámos Márton lövését, de vízilabdában ritkán látható módon visszakerült a kezébe a labda és közelről nem hibázott. Manhercz Krisztián labdaszerzése után Hárai Balázs“szállította” a fórt, de Bijac lehalászta a keresztpasszt. A visszaúszás közben Jansikot kiállították, a horvátok pedig ötöst lőhettek, Fatovic eszén nem tudott túljárni a büntetőspecialista magyar hálóőr.

Magyar emberelőny következett, az olimpiai bajnok Varga Dénes pedig megvillantotta klassziást, néhány lóba után egy finom, inkább passznak tűnő ejtéssel ívelt a hálóba. Gyorsan jött a horvát válasz, Fatovic már a negyedik gólját szerezte, majd Vogel védett egy ziccert. Háraival szemben sorozatban kétszer ítéltek kontrát, Marko Zuvela pedig gyönyörű kapásgóllal juttatta előnyhöz az ellenfelet.

Fél perccel a nagyszünet előtt Jansik a második kiállítását is megkapta, a horvát kapitány időt kért, a figurát pedig ismét Fatovic fejezte be (5-7)

carspod

Vogel-védéssel, majd egy végletekig kijátszott, az utolsó pillanatban Angyal Dániel révén értékesített fórral indult a harmadik negyed, de a horvátok is szépen végigvitték a magukét. A következő magyar előny megjátszása előtt Varga Zsolt időt kért, de Bijac előbb Manhercz, majd Zalánki lövését hárította. Utóbbi kipattanóját Fekete begyűjtötte és ötöst harcolt ki, de Manhercz mellé lőtte a büntetőt.

Jansik egy nagyszerű kapáslövéssel hozta közelebb a csapatot, a túloldalon viszont lemaradt Luka Bukicról, aki hasonló mozdulattal állította vissza a különbséget. Fórban Jansik ötöst harcolt ki, azonban Vámos második büntetőjét is kivédte Bijac. A horvátok fórban vihették végig utolsó támadásukat a negyedben, Vogel bravúrja nem engedte továb nőni a különbséget (7-9).

A záró negyed elején egy páros és egy szimpla büntetés után öt a négy ellen támadhattak a horvátok a háromgólos előnyért, de a magyar blokk a helyén volt. Az idő csak pörgött gól nélkül, ez a horvátoknak kedvezett, akik minden támadást a utolsó másodpercig végigjátszottak. Zalánki egyéni megmozdulása után kiharcolt egy előnyt, Nagy pedig megtörte a gólcsendet négy és fél perccel a vége előtt (8-9). Fórban újra Nagy próbálkozott, ezúttal viszont Bijac volt a végállomás, a horvát lövések azonban nem találtak kaput, így sorozatban harmadszor támadhatott az egyenlítésért a magyar együttes, ráadásul másodszor is emberelőnybe került, a szövetségi kapitány pedig időt kért. A megbeszélés után végül Varga Dénes lőtt, Bijac viszont a meccs egyik legjobbjaként hárította a jobb alsó sarokba tartó lövést.

A horvátok 1:26-tal a vége előtt előnyben támadhattak a győzelemért, de a labda a kapufán csattant, 50 másodperc maradt, amikor újra fórt kaptak, Vogel védett, de az újabb kipattanó messze szállt, az egyenlítésre nem maradt esély.

Manhercz Krisztián: nagyon haragszunk magunkra

Varga Zsolt szövetség kapitány szerint nem tisztultak ki megfelelően a fejek az olaszok elleni drámai negyeddöntőt követően.

“Jó lendülettel kezdtük a mérkőzést, utána viszont mintha lefékeztünk volna. Nagyjából azt, amit elterveztünk, azt meg tudtuk csinálni, de sok helyzetet kihagytunk” – értékelte a mérkőzést a szakvezető, aki megjegyezte, hogy az olaszok elleni negyeddöntő mentálisan nagyon sokat kivett a játékosokból, még utózöngéje is volt a dolognak, talán “nem tisztultak ki a fejek” eléggé.

“A meccs ritmusa visszaesett, ettől függetlenül jól tudtunk váltani és még a végén is benne volt a meccsben, hogy esetleg sikerül egyenlíteni, a horvátok már nem is nagyon tudtak mihez kezdeni a labdával. Nagyon sajnálom a srácokat, mert nagyon sokat dolgoztak magukért vízben és szárazföldön egyaránt”

– mondta a játékosként olimpiai bajnok Varga Zsolt, aki az amerikaiak elleni bronzmeccsel kapcsolatban kiemelte, nagyon motiválja a harmadik hely megszerzése.

“Minden olimpiai érem egy különleges dolog az ember szívében, meg kell becsülnünk azt is, mert hatalmas teljesítmény, engem maximálisan motivál a dolog”.

Manhercz Krisztián arról beszélt, hogy a kimaradt lehetőségek bizonyultak döntőnek.

“Rengeteg esélyünk volt arra, hogy legalább egy döntetlent kihozzunk ebből a meccsből. Ez az olimpiának az a szakasza, amikor az dönt, ki hibázik többet, mi pedig ma nagyon sokat hibáztunk” – mondta a magyar pólós, aki a bronzmérkőzésről szólva elárulta, várhatóan nagy tűzzel indul majd harcba a gárda az amerikaiak ellen. “Azért jobb a legjobb négy között játszani, mert itt egy vereség után még mindig éremért játszhat az ember. Egy olimpiai érem hatalmas dolog, lesz bennünk szerintem egy kis dac is, mert szerintem most mindannyian nagyon haragszunk magunkra”

Vámos Márton nehezen találta a szavakat:

“Álmok születnek, álmok törnek össze ilyenkor. Sokkal többet hibáztunk, az ellenfél legjobbja, akiről megbeszéltük, hogy ne lőjön, öt gólt szerzett, ez nem fér bele egy horvát csapat ellen”.

A balkezes játékos megjegyezte, az azért mindenképpen motiválja, hogy kétszeres olimpiai bronzérmes legyen.

A magyar csapat akárcsak három évvel ezelőtt Tokióban, ezúttal is a bronzéremért szállhat harcba az olimpia zárónapján, ellenfele az Egyesült Államok válogatottja lesz, a találkozót vasárnap 10.35 órakor rendezik.

Férfi vízilabdatorna

Elődöntő:

Horvátország – Magyarország 9-8 (3-3, 4-2, 2-2, 0-1)
Gól
: Fatovic 5, Bukic 2, Jokovic, Zuvela 1-1, illetve Jansik, Vámos 2-2, Fekete, Varga, Angyal, Nagy 1-1.

Szerbia-Egyesült Államok 10-6 (2-2, 4-2, 2-2, 2-0)

Az 5-8. helyért:
Spanyolország-Olaszország 11-9 (4-0, 2-3, 3-3, 2-3)
Görögország-Ausztrália 15-9 (3-1, 2-2, 5-3, 5-3)