Holló Balázs ezüst-, Zombori Gábor bronzérmes és olimpiai szintes

Zombori és Holló
Zombori Gábor (b) és Holló Balázs a férfi 400 méteres vegyesúszás döntője után a belgrádi vizes Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Derencsényi István

Holló Balázs ezüst-, Zombori Gábor pedig bronzérmet nyert, utóbbi ráadásul honfitárását követve teljesítette az olimpiai szintet 400 méter vegyesen a belgrádi Európa-bajnokság medencés úszóversenyeinek hétfői nyitónapján.

A két magyar az első két idővel várta a finálét, Holló ráadásul az előfutamban teljesítette az olimpiai szintet. A fináléban aztán szinte végig fej fej mellett úsztak, azonban a görög Aposztolosz Papasztamosz mellen nagyon ellépett tőlük, amit a két magyar nagy hajrája ellenére sem tudott behozni.

Ugyanakkor Zombori Gábor nem sokkal Holló Balázs (4:11.51) után csapott célba, és 4:11.70 perces idővel – amely kereken egy másodperccel jobb, mint egyéni legjobbja, amivel áprilisban majdnem olimpiai szintet úszott – könnyedén teljesítette az ötkarikás elvárást (4:12.50).

“Abban bíztam, hogy Balázs és köztem dől el majd a végén az arany, de a görög nagyon elment mellettem. Összességében nagyon jó volt, hogy egymás mellé kerültünk, így remekül tudtunk versenyzeni. Az Európa-bajnokságra a legjobb nevezési idővel jöttem, így az érem és az olimpiai szint alapelvárás volt magamtól”   – nyilatkozta az MTI-nek Zombori.

Férfi 400 m vegyes, Európa-bajnok:

Aposztolosz Papasztamosz (Görögország) 4:10.83
2. HOLLÓ BALÁZS 4:11.51
3. ZOMBORI GÁBOR 4:11.70

A középdöntőkben érdekelt hat magyar közül öt bejutott a keddi finálékba

Férfi 50 méter pillangón elsőként a szám 2021-es Európa-bajnoka, Szabó Szebasztián ugrott medencébe, a győriek versenyzője délelőtti idejét (23.49) lényegesen megjavítva, 23.23 másodperces idővel másodikként csapott célba. Ez automatikusan döntőt ért, összességében pedig a harmadik idő lett az övé.

Kós Hubert a második futamban rontott, így a sprintszámban nem volt esélye, 23.79-cel a 16. helyen fejezte be.

A női 100 méter gyors elődöntőjét Pádár Nikolett a második, Ábrahám Minna a hetedik idővel várta, utóbbi egyéni csúccsal biztosította helyét az esti programban. Mindketten a második futamban, egymás mellett kaptak helyet, végül Pádár egyéni legjobbját (54.41) megjavítva, 54.17-tel összesítésben a második helyen lépett a fináléba, Ábrahám pedig – ugyancsak karrierje legjobbjával – 54.90-cel hetedikként lesz ott a döntőben.

Női 200 méter háton Szabó-Feltóthy Eszter és Molnár Dóra a délelőtti előfutamban biztosította olimpiai csapattagságát – Burián Katalin maradt a harmadik a hazai szintesek rangsorában -, így felszabadultan várhatták a középdöntőt. Ebben a 17 éves Molnár a legjobb idővel (2:09.67) az első helyet szerezte meg összesítésben, míg 22 esztendős honfitársa 2:10.21-gyel második lett.