Hétgólos magyar vereség a házigazda németektől
A magyar férfi kézilabda-válogatott 35-28-ra kikapott hétfőn a házigazda Németországtól az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokság kölni középdöntőjének harmadik fordulójában, ennek ellenére matematikai esélye még van az elődöntőbe jutásra.
A magyar együttes húszfős keretéből ezúttal Andó Arián, Krakovszki Zsolt, Krakovszki Bence és Máthé Dominik maradt ki. Utóbbi, a Paris Saint-Germain jobbátlövője azért nem játszhatott, mert fokozódtak a panaszai korábbi térdsérülése és műtétje kapcsán. A gyermeke születése után Kölnbe visszatért Rosta Miklós, a korábban lázas betegséggel bajlódott Szita Zoltán, és a kisebb ujjsérüléssel küszködő Bartucz László egyaránt vállalta a játékot.
A németek meghatározó játékosai közül Timo Kastening és Martin Hanne hiányzott.
Az első hét perc remekül sikerült magyar szempontból, a játékosok támadásban és védekezésben is remekül összpontosítottak, így két góllal vezettek. Ezt követően azonban jöttek a hibák, melyeket a hazaiak kihasználtak és egyenlítettek.
A folytatásban felváltva estek a gólok, ebben az időszakban inkább támadásban voltak „élesek” a magyarok, akik kétbeállós játékra váltottak. Mindkét csapat kapust cserélt, majd a 21. percben az öt-egyben védekező németek visszavették a vezetést. Fej fej mellett haladt a két együttes, a magyarok a jó védekezéseket követően újra hibázni kezdtek, így a szünetben a házigazdák álltak jobban egy találattal.
Amilyen rosszul végződött az első felvonás, olyan rosszul indult a második, az ellenfél 20-17-re ellépett. Hiányzott a szélsők megjátszása támadásban, a németek remek védekezése miatt a betörésekre pedig nem volt sok esély. A kapus lecserélésével létszámfölényes támadójátékra váltott a magyar együttes, de az Európa-bajnok, olimpiai bronzérmes, kétszeres Bajnokok Ligája-ezüstérmes Andreas Wolff elkapta a fonalat a német kapuban, és a védekezés is kiválóan működött előtte. A magyarok támadójátéka ezúttal sem volt széles, szinte mindig a belső posztokra korlátozódott.
José María Rodríguez Vaquero szövetségi kapitány a 49. percben kihasználta utolsó időkérési lehetőségét is, de hatgólos hátrányból már nem volt visszaút csapata számára, a lendületbe került németeket már nem lehetett lefékezni. A hazaiak mindössze 13 lövést rontottak a találkozón.
Bartucz László három, Palasics Kristóf két lövést védett. A túloldalon Julian Köster nyolc gólt lőtt, hatan pedig négy találattal zártak. Andreas Wolff kilenc, David Späth egy védéssel járult hozzá a sikerhez.
A két csapat 34. egymás elleni mérkőzésén hat magyar siker és négy döntetlen mellett a 24. német győzelem született.
A magyar vereséggel eldőlt, hogy Franciaország megnyerte a csoportot, és a pénteki elődöntőben a címvédő Svédországgal találkozik.
Chema Rodríguez, a magyar válogatott szövetségi kapitánya
„A mai nap egy nagyon rossz nap volt. Ez volt az első ezen az Eb-n, amikor nem voltunk versenyképekesek. Szinte semmi nem működött ma. Az első félidőben jó volt a támadójáték, de a védelem nem működött. Aztán már elöl sem jártunk sikerrel, megpróbáltuk a különböző felállásokat, viszont nem tudtuk megnyerni az egy az egy elleni szituációkat, a kettő-kettő elleni szituációkat a beállókkal, megpróbáltuk a hét a hat elleni játékot is, de senki nem akarta felvállalni a felelősséget, csak mozgattuk a labdát. Mindeközben a kapusaink sem tudtak hozzátenni. Ma tényleg, semmi nem működött, a német pedig egy nagyon jó csapat, egyébként is, de ma különösen. A legfontosabb, hogy a fiúk magukra találjanak, a motivációjuk visszajöjjön, mert nagyon nagy motivációval álltak ehhez a meccshez, történelmet akartak írni. De nincs idő búslakodni, túl kell ezen lendülni és nekiugrani a francia csapatnak.”
Ancsin Gábor, a magyar válogatott jobbátlövője
„Már az első félidőben sem működött úgy a védekezésünk úgy, ahogy az eddigi mérkőzéseinken. A másodikban már a támadásunk is szétesett, rengeteg hibával játszottunk, sok eladott labdánk volt, ilyen szintű csapat ellen ezt nem lehet megengedni büntetlenül. Ma valahogy semmi nem állt össze. Az, ami eddig jellemzett minket a tornán, ma valamiért nem jött össze.”
Bodó Richárd, a magyar válogatott balátövője
„Jól kezdtünk, a vége nem lett szép. Sajnálom, hogy ma ennyi volt csak bennünk. Ha két nap múlva játszunk, lehet, másképp alakul ez az ütközet. A védekezésünk, ami az egész Eb-n stabil volt, ma nem működött. A német csapat nagyon jó egyébként is, hazai pályán főleg, elkapták a ritmust, már az első félidő végén, amitől megjött az önbizalmuk is. Gyorsan jöttek ránk, mi kettőt cseréltünk, így nem tudtunk megfelelően visszazárni. A második félidőben jobban kiléptek már az átlövőinkre, a beállóinkra is jobban koncentráltak, bár Rosta Miki jól elmozgott, így ő helyzetekhez is jutott.”
Az olimpiai címvédő Franciaország 33-28-ra nyert Ausztria ellen
A torna meglepetéscsapata az egész első félidőben jól tartotta magát, sőt a szünet előtt egy 4-0-s sorozattal átvette a vezetést. A második felvonás elején megint elléptek a franciák, de újra egyenlített az osztrák válogatott. A folytatásban magabiztosabb volt és kevesebbet hibázott az olimpiai címvédő, ennek ellenére négygólosnál nagyobb különbség csak a legvégén alakult ki a csapatok között.
A Telekom Veszprém francia játékosai közül a beálló Ludovic Fabregas hét, a balszélső Hugo Descat négy, az irányító Kentin Mahé három, a szintén irányító Nedim Remili két alkalommal talált a hálóba a kölni összecsapáson.
Izland 35-30-ra legyőzte Horvátországot
Az északi szigetország csapata az első pontjait szerezte a kölni középdöntőben. A Szeged horvát balszélsője, Marin Jelinic – csapata legeredményesebbjeként – hat, klubtársa, a jobbszélső Mario Sostaric két gólt lőtt. A Veszprém izlandi balszélsője, Bjarki Már Elísson – a mezőny legeredményesebb játékosaként – nyolc alkalommal talált be.
Férfi kézilabda Európa-bajnokság
I. csoport, 3. forduló:
Németország – Magyarország 35-28 (18-17)
Németország: Späth, Wolff (kapusok), Dahmke 3, Fischer, Golla 4, Heymann 4, Häfner 4, Knorr 3 (2), Kohlbacher 4, Köster 8, Lichtlein, Mertens, Steinert 4 (1), Uscins, Weber, Zerbe 1.
Magyarország: Bartucz, Palasics (kapusok), Ancsin 6, Bodó 4, Bánhidi 1, Bóka 1, Fazekas 2, Hanusz, Ilic, Imre 2, Ligetvári 1, Lékai 4 (2), Rosta 6, Sipos, Szita 1, Szöllősi.
Franciaország – Ausztria 33-28 (15-16)
Izland – Horvátország 35-30 (16-18)
A csoport állása: 1. Franciaország 8 pont, 2. Németország 5, 3. Magyarország 4 (+3), 4. Ausztria 4 (-4), 5. Izland 2, 6. Horvátország 1
Január 24., szerda:
Izland-Ausztria 15.30
Franciaország-Magyarország 18.00
Németország-Horvátország 20.30
Forrás: MKSZ / MTI