Georgia kiejtette Magyarországot

Khvicha Kvaratskhelia

Az újonc georgiai válogatott meglepetésre nyolcaddöntőbe jutott a labdarúgó Európa-bajnokságon, miután az F csoport utolsó, harmadik fordulójában 2-0-ra legyőzte a már biztos csoportelső portugál csapatot szerdán Gelsenkirchenben.

Szigorúan véve persze nem Georgia ejtette ki Magyarországot, hanem Szlovénia, hiszen a harmadik helyen végzett csapatok közül Hollandia, Szlovákia és Georgia is négy-négy ponttal zárt, a két három pontos csapat közül pedig Szlovénia 2-2-es gólaránya bizonyult jobbnak a magyar 2-5-ösnél.

Amúgy, ha a gyűjtött pontokat nézzük, akkor a szlovén magyar párost megelőzi a négy pontos, de az E csoport negyedik helyén végző Ukrajna.

6. Horvátország  3   –  2  1   3-6  2

A georgiaiak egy portugál hibát kihasználva meglepetésre gyorsan vezetést szereztek, s Cristiano Ronaldóék ezután hiába egykapuztak szinte az egész első félidőben, a szünetig nem tudtak egyenlíteni.

2. perc: a georgiaiak labdát szereztek a portugál térfélen, Mikautadze szöktette Khvicha Kvaratskheliát, aki nyolc méterről laposan kilőtte a bal alsó sarkot (1-0).

A fordulás után is nyomtak az előző mérkőzésükhöz képest nyolc helyen változtató portugálok, de újabb védekezési hibájukból a georgiaiak megduplázták az előnyüket.

53-57. perc: az első gólnál is hibázó Antonio Silva felrúgta Locsosvilit a 16-os vonalán, a játékvezető percekkel később, amikor megnézte videón az esetet, büntetőt ítélt, amit Georges Mikautadze a bal alsó sarokba lőtt (2-0).

A folytatásban az Eb-újonc stabil védekezéssel őrizte előnyét, a portugálokból pedig hiányzott az átütő erő.

A kaukázusiak csoportharmadikként zártak és a vasárnapi nyolcaddöntőben a spanyolokkal csapnak össze Kölnben. A portugálokra hétfőn a szlovénok várnak majd Frankfurtban.

Emberelőnyben harcolták ki a továbbjutást a törökök

Letámadással indítottak a csehek, Lukás Provod pedig 18 méterről bombázott kapura, így a török hálóőrnek már a 2. percben óriásit kellett védenie. A folytatásban is a csehek irányították a játékot, azonban a 20. percben Barák kiállítása miatt emberhátrányba kerültek. Ettől kezdve inkább a törökök birtokolták a labdát, az ellenfél a védekezésre összpontosított. Ennek ellenére a szünet előtti hajrához közeledve David Jurásek vezethette rá a török kapusra a labdát, Günok viszont jó ütemben lépett ki és ismét hárított.

51. perc: török előretörésből a cseh kapus hárított, a védők nem tudtak felszabadítani. Ismail Yuksek Hakan Calhanoglu elé tette a labdát, aki átvette, majd a bal alsó sarokba lőtte (1-0).

Az 55. percben Jindrich Stanek védett nagyot, ám a következő támadásnál vállsérülést szenvedett, és emiatt le kellett cserélni.

A folytatásban új erőre kaptak az emberhátrányban játszó csehek és sikerült egyenlíteniük.

66. perc: bedobás utáni fejest Mert Günok nem tudta megfogni, kicsúszott a kezéből, a kavarodás végén pedig Tomás Soucek lövése a kapuban kötött ki (1-1).

A mérkőzés vége felé egyre paprikásabb lett a hangulat, Kovács István játékvezető több sárga lapot is kiosztott a pályán lévőknek és a kispadon ülőknek is.

A hajrában mindkét csapat próbált támadni, majd a 94. percben Tosun állította be a végeredmény.

94. perc: a törökök megiramodtak, Cenk Tosun elindult a bal oldal felé, majd a tizenhatosnál bevitte a labdát középre és a kapu bal alsó sarkába lőtt (2-1).

Az utolsó pillanatokban elszabadultak az indulatok, újabb sárga és piros lap került elő.