Fucsovics nem bírt Berrettinivel, Marozsán kikapott Strufftól

Fucsovics
Fucsovics Márton. Fotó: AELTC/Kieran Cleeves

Marozsán Fábián után Fucsovics Márton is az első fordulóban esett ki hétfőn a wimbledoni teniszbajnokságon.

A világranglistán 43. Marozsán Fábián – aki tavaly éppen Londonban volt először főtáblás Grand Slam-tornán – Jan-Lennard Struff-fal került szembe, aki két hellyel előzi meg őt a rangsorban. A 34 éves németet alig több mint egy éve még 21-edikként jegyezték, eddigi egyetlen ATP-tornagyőzelmét pedig idén a müncheni salakon aratta. Wimbledonban a legjobbja a 2018-as negyeddöntő volt, tavaly csípősérülés miatt nem indult, előtte pedig kétszer rögtön búcsúzott, igaz, Danyiil Medvegyev és Carlos Alcaraz személyében kifejezetten nehéz ellenfelei voltak.

Egymás elleni mérlegük 1-1-re állt: 2022-ben egy pozsonyi challengeren Marozsán, tavaly Szófiában pedig Struff bizonyult jobbnak.

A harmadik csatát a Hajdúszoboszló SE sportolója kezdte jobban, remek játékkal 4:1-re elhúzott, ekkor azonban váratlan és mély hullámvölgy következett: a warsteini teniszező sorozatban öt gémet hozott, és 31 perc után játszmaelőnyben volt. A folytatás 4:4-ig csak bréklabdákat hozott, de ekkor Marozsán balszerencséjére bréket is, a rivális azonban 5:4-nél nem tudta kiszerválni a szettet, mert a magyar remek fogadásokat ütve visszabrékelt, így a rövidítésre maradt a döntés. Ebben Marozsán 6-4-re ellépett, és a második szettlabdájánál az ekkor már 13 ásznál tartó Struff egy könnyű labdát kiütött.

A harmadik felvonásban 3:2-nél a füvön otthonosabban mozgó ellenfél nagyszerű fogadójátékkal rukkolt elő, majd 5:2-nél a visszaeső magyar adogatóként az első két szettlabdát még hárította, de a harmadiknál beütötte negyedik kettős hibáját.

A negyedik játszmában megintcsak Struff volt a stabilabb, 2:1-nél hatodszor is brékelt, s mivel a hátralévő időben a magyar a kettőből egyik bréklabdáját sem tudta értékesíteni, már nem maradt esélye a fordításra. A találkozó 2 óra 9 percig tartott, Struff 23 ásszal zárt.

Marozsán kiemelte, hogy megérte ennyi energiát fektetni a füves idénybe

“Jól kezdtem, jól ment az adogatás is, ami kifejezetten fontos ezen a borításon, így hamar brékelni tudtam a meccs elején. Struff nagyon pörgős teniszező, veszélyes, sokat kockáztat, de az elején nem volt annyira magabiztos, úgy éreztem, meg is lepődött, hogy elbukta a szerváját. Így is benne volt, hogy visszajön a szettbe, amikor pedig sikerült neki, engem tört meg, miközben ő magabiztosabb, agresszívabb lett. Ezután nem voltam túl pozitív, a második szettben is elvesztettem az adogatásomat, itt viszont nála jött a hullámvölgy, amit ki tudtam használni és magamhoz tértem, remekül játszottam a rövidítésben és elhoztam a játszmát” – idézte fel a történteket a magyar éljátékos, aki ekkor úgy érezte, hogy szinte új mérkőzés kezdődhet, mivel nem volt fáradt, és nekimehet Struffnak a folytatásban.

“Mégsem így lett, romlott a szervaszázalékom, az ellenfelem pedig ki tudta ezt használni. Folyamatosan támadott, és bár igyekeztem tartani magam, csak idő kérdése volt, hogy mikor brékel le. A harmadik és negyedik játszma hasonlóan zajlott, miután elvette az adogatásomat, küzdöttem, de nem éreztem, hogy vissza tudok jönni. Nagy dolog itt lenni alanyi jogon a főtáblán, de bánt a vereség, ez az egyetlen Grand Slam, amelyen csak selejtezős meccset tudtam nyerni”

– összegzett.

Marozsán kifejtette, az elmúlt négy hétben nem volt otthon, és jót tett, hogy jó körülmények között edzett végig külföldön, és a következő évekre nagyon jó tanulópénz volt még akkor is, ha ötből négy mérkőzést elbukott.

“Az elmúlt évhez képest fejlődtem, jobb a játékom, a mozgásom ezen a borításon, még ha ez egyelőre győzelmekben nem is mérhető” – fűzte hozzá Marozsán, aki kedden a háromszoros GS-bajnok Stan Wawrinkával edz, majd szerdán vagy csütörtökön párosb

A világranglistán 70. Fucsovicss Márton a 2021-ben finalista Matteo Berrettinivel csapott össze

A 2021-ben negyeddöntős Fucsovics Márton elvileg nem járt rosszul a sorsolásnál az olasz kiválósággal, ugyanakkor a 28 éves rivális – aki sérülés miatt sokat kihagyott – korábban volt hatodik is az ATP rangsorában, nyolc ATP-viadalt nyert és egyértelműen a fű a legerősebb borítása.

Mindketten nyertek idén egy-egy salakos versenyt: Fucsovics Bukarestben, Matteo Berrettini pedig Marrákesben ünnepelhetett. Ami az egymás elleni mérleget illeti, 2018-ban az egyesült államokbeli Irvingben rendezett challengeren Berrettini, 2019-ben Szófiában viszont a nyíregyházi teniszező bizonyult jobbnak.

A harmadik csatában Fucsovicsnak 0:1-nél négy bréklabdát kellett hárítania, innentől viszont mindketten stabilan hozták az adogatásaikat. Ahogy az füvön lenni szokott, a labdamenetek ritkán tartottak 3-4 ütésnél tovább, a magyar első bréklabdáját a 196 centis Berrettini egy 220 kilométer/órás szervával, a másodikat pedig egy pontos tenyeressel hárította 5:5-nél. A rövidítésben a 32 éves magyar két elrontott ütése döntött, 55 perc után a római játékos került szettelőnybe.

A folytatásban 1:1-nél jött a meccs első brékje, az olasz egy remek elütéssel elvette Fucsovics szerváját, aki az egész játszma során mindössze egy pontot hozott fogadóként. A továbbra is határozottan irányító Berrettini 4:2-nél is brékelt, és hamarosan már csak egy szettre volt a továbbjutástól.

A harmadik felvonásban végre az olasz is megingott, és Fucsovics – 1 óra 50 perc után – először el tudta venni az addig érinthetetlen szerváját. Az előnyt sikerült végigvinni, és részben négy ásznak köszönhetően összejött a szépítés.

A negyedik szett előtti szünetben az olasz ápolást kért a hátára. Ezt követően valamelyest lassultak félelmetes adogatásai, de hozta a szervagémjeit, sőt, kétszer is elvette az egyre inkább széteső Fucsovicsét. A magyar innen már nem tudott visszakapaszkodni, és 2 óra 54 perc után mehetett a hálóhoz gratulálni.

“Ha azt mondanám, hogy előzőleg nulla százalék esélyt adtam magamnak, akkor nagyon szemét lennék magammal szemben” – kezdte nyilatkozatát a szövetség közösségi oldalán. “Nyerni akartam, de a realitás azt mutatta, hogy nem én vagyok az esélyes.”

Fucsovics kifejtette, a negyedik szett előtt Berrettininek vélhetően nem volt semmi baja, csak meg akarta törni az ő ritmusát az ápolással. Ő azonban ekkor is hitt a sikerben, megcélozta az ötödik szettet, de ekkor az olasz ismét jól szervált.

“Hiányoztak a jó szerváim, a tenyeres nyerőim, szenvedtem a pályán. Az ilyen szintű játékosok legyőzéséhez több hetes edzésmunka és felvezető tornák kellenek, én a kézsérülésem miatt a Roland Garros óta alig fogtam ütőt. Most az olimpia miatt salak következik, ami nem a legjobb a csuklómnak, de szeretnék ott lenni Párizsban, előtte pedig a kitzbüheli tornán”