Fellendülőben a koncertipar és a hazai fellépésszervező startup, a KoncertBooking.com
Több mint 2000 megrendelés, 17 000-t meghaladó regisztrált felhasználó és közel 700 rendelhető produkció – ezek a KoncertBooking.com 2024-es évének legfontosabb számai. Az online koncertszervező platform és zenei piactér számára az idei év mérföldkőnek számít, miközben a zeneipar aktuális és jövőbeli trendjei is figyelemreméltó tendenciákat mutatnak.
A nagykoncertek éve
A Billboard.com szerint a koncertipar 2024-ben új csúcspontot ért el, mindössze három évvel azután, hogy a globális világjárvány megbénította a szektort. A világ 100 legnagyobb turnéja együttesen 10 milliárd dollár bevételt generált, miközben a Live Nation részvényeinek árfolyama is rekordokat döntött. Soha nem volt még ennyi előadó, aki 50 millió dollárnál többet keresett turnéival.
Magyarországon a stadionkoncertek lettek a növekedés motorjai, míg a zenei fesztiválok költségvetési kihívásokkal küzdenek világszerte. Ahogy a Billboard is rámutat, a következő évek egyik kulcskérdése a fesztiválok financiális kockázatainak mérséklése lesz.
Növekvő tendenciák
A Statista.com előrejelzései szerint a zenei események piacának bevétele 2024-re várhatóan eléri a 34,23 milliárd dollárt, amely éves átlagban 2,12%-os növekedést mutat 2028-ig. Ez időre a piac értéke megközelítheti a 37,22 milliárd dollárt, miközben a zenei piacon a résztvevők száma közel 331,4 millió főre nőhet.
Az egy főre jutó átlagos bevétel 106,40 dollár lesz, miközben az Egyesült Államok marad a legnagyobb bevételi forrás (16,98 milliárd dollár 2024-ben). Érdekesség, hogy Európában Dániában lesz a legmagasabb a piac lefedettsége, várhatóan 25,8%-ra tehető az előrejelzés szerint.
Központban a fenntarthatóság
Az elmúlt években a zeneipar számos területén indultak el figyelemreméltó fenntarthatósági kezdeményezések, amelyek célja nemcsak a környezetvédelem előmozdítása, hanem a közönség edukációja is. Ilyenek például az újrahasználható poharak, a modern akkumulátorok, amelyek az élőzenei események energiahatékonyságát javítják, vagy az ökobarát üzemanyagok, amelyek a turnéállomások közötti közlekedést teszik fenntarthatóbbá. Bár az iparág még mindig jelentős kihívásokkal néz szembe ezen a téren, az innováció és az együttműködés elősegítése reménykedésre adhat okot.
Az olyan szervezetek, mint a Music Sustainability Alliance, közösségi fórumot biztosítanak a zeneipar fenntarthatósági szereplőinek, hogy megoszthassák tapasztalataikat és közös megoldásokat találjanak. 2024-ben a klímaválság még súlyosabbá vált, ugyanakkor a globális zeneipar erőfeszítései azt mutatják, hogy a változás lehetséges.
Digitális megoldások
A digitalizáció fenntarthatósági szempontból nem csupán az információs technológiák fejlődését jelenti, hanem egy olyan új szemléletet is, amely alapjaiban alakíthatja át a zeneipar egyes struktúráit, fogyasztói szokásait és üzleti modelljeit. A magyar, családi vállalkozásként indult startup, a KoncertBooking.com, online koncertszervező asszisztensként és zenei piactérként egyszerre segíti a megrendelőket, valamint a produkciókat és zenei stábtagokat. A weben és applikációban is elérhető platform különlegessége, hogy kezdő zenekarok számára is elérhetővé teszi azokat az eszközöket, amelyeket korábban csak a profik alkalmazhattak.
A platform által egyszerűen és gyorsan megszervezhető bármilyen fellépés A-Z-ig: a megrendelő a dátum, időpont és helyszín megadásával elindíthatja a keresést, szűrhet árak, műfajok és produkciók szerint, majd az intelligens rendszer kiajánlja a legmegfelelőbb opciókat. A KoncertBooking.com automatikusan elkészíti a szerződéseket és számlákat, valamint biztosítja a ridert, a sajtófotókat stb. Sőt, további lehetőségek is választhatók, úgymint személyzet vagy session zenész bérlése. Az oldal használata teljesen ingyenes a megrendelők számára.
A siker kulcsa
A platform alapítói, Tabár-Halász Mariann és Tabár Zoltán, a zeneiparban szerzett évtizedes menedzseri, koncertszervezői tapasztalataikat felhasználva hozták létre az oldalt. „A KoncertBooking.com nem csupán egy eszköz, hanem egy híd a produkciók, zenei szakemberek és a megrendelők között. Ma már nem léteznek korlátok, bárki, bárhonnan lehet sikeres zenész a digitális megoldások közreműködésével” – hangsúlyozta Tabár-Halász Mariann, a platform társalapítója. Az idei év sikerei azt mutatják, hogy a piac egyre nagyobb igényt tart a digitális megoldásokra.
Tabár Zoltán társalapító-ügyvezető hozzátette: „A felhasználói visszajelzések alapján folyamatosan fejlesztjük a platformot, és karnyújtásnyira vagyunk a nemzetközi piacra lépéstől. Szeretnénk kiemelten támogatni a kisebb produkciókat továbbra is, továbbá a jövőben mesterséges intelligencián alapuló eszközöket is bevezetnénk.”
Kitekintés 2025-re
A KoncertBooking.com idén több mint 2000 megrendelést regisztrált, a legnépszerűbb kategóriák közé tartoznak a kisebb klubkoncertek és a nagyobb szabadtéri rendezvények. Az oldal 700 fellépője közül kiemelkedően népszerűek voltak Kökény Attila, Gáspár Laci, Péter Srámek, Király Viktor, a 4S Street, a TNT, a Republic és Bereczki Zoltán…
„Célunk, hogy 2025-ben még több előadónak és megrendelőnek segítsünk, illetve még változatosabbá tegyük a műsorkínálatot, miközben fenntartjuk az átláthatóságot és a befogadó szemléletet. Valljuk, hogy együtt, összefogva még messzebbre juthatunk” – összegezte Tabár Zoltán, aki szerint az élőzene nem csupán szórakoztat, hanem közösségeket formál, és ez az, ami a mesterséges intelligencia korában – a technológiai újítások megismerése és kiaknázása mellett – sikert hozhat a zenei színtéren hazai és nemzetközi szinten egyaránt.