Érkezik a mozikba a Mélypont érzés című dokumentumfilm

Két fiatal szerhasználó felépülésének első 1,5 évét követi nyomon a hazai mozikban december 5-től látható új magyar dokumentumfilm, a Nemzeti Filmintézet támogatásával elkészült Mélypont érzés. Miklós Ádám rendező és Száki Adrián producer úgy nyúltak a függőség témájához Boróka és Szilveszter történetén keresztül, ahogy ahhoz filmen ritkán szoktak. Az alkotók kifejezetten azt akarták megmutatni, ahogyan a kiválasztott két főszereplőjük a drogok elhagyása után elindul az önfelfedezés, az önelfogadás küzdelmes, kudarcokkal, újrapróbálkozásokkal kísért útján, ami végső soron a gyógyulás felé vezeti őket.

carspod

„A függőséggel foglalkozó dokumentumfilmünknek már a címe is azt a pillanatot ragadja meg, amikor a szerhasználók úgy döntenek, hogy változtatni akarnak az életükön. Elérik a mélypontot, ahonnan két út vezet tovább számukra. Fel lehet állni belőle, vagy benne lehet ragadni abba a helyzetben, ahol vannak. Mi két olyan fiatalt követtünk a kameránkkal, akik szembenéznek problémáik gyökerével, a családi kapcsolataikkal miközben támogatást, megbocsátást és mindenekelőtt önelfogadást keresnek.”

– fejtette ki Miklós Ádám, aki írója és rendezője, egyúttal vágója és operatőre is az Arrabona Studio gyártásában megszületett dokumentumfilmnek. Alkotótársai pedig Sperling Andor zeneszerző és a produceri feladatokat ellátó Száki Adrián voltak ebben a többéves munkában.

A rendező elmondta, hogy a film témájára még 2019-ben bukkantak rá Száki Adrián producerrel, miután a mindkettőjük életében bekövetkezett párkapcsolati trauma hatására felfedezték maguknak a sziklamászást. Ez a sport segített nekik talpra állni és hozta össze őket Dr. Petke Zsolt addiktológussal. Rajta keresztül ismerték meg a budapesti Megálló Csoportot, ahol a mászást terápiás jelleggel is használják a függőségekből való felépülés érdekében. Miklós Ádám az egykori szenvedélybetegek által üzemeltetett Megálló Csoport Alapítvány rekreációs házában ismerte meg Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a szexualitásával küzdő férfit, akik végül vállalták, hogy betekintést engednek a felépülésük menetébe és a kamerák előtt mutatják meg, hogyan próbálnak kimászni abból a mély gödörből, ahová az évek során a drogok használatával és a számtalan lelki sérüléseik, feldolgozatlan problémáik és kapcsolataik miatt jutottak. A rendező rendületlenül követte őket 1,5 éven át megállós beszélgetésekre, családi találkozókra, sziklamászásokra, szalagavatóra és ott volt velük akkor is, amikor egyedül próbáltak megbirkózni az eléjük tornyosuló kihívásokkal, nehézségekkel. A kitartó munkával, szoros együttműködéssel megvalósult film idén sikerrel szerepelt a világ egyik legelismertebb ‘A’ kategóriás filmfesztiválján, a Varsói Nemzetközi Filmfesztivál dokumentumfilmes versenyprogramjában, ahol különdíjat nyertek vele az alkotók. Magyarországon a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon tartották meg a premierjét, december 5-től pedig országszerte megtekinthető lesz a mozikban a Vertigo Média forgalmazásában.