Egy El Clásico és még hét rangadó Európában

El Clásico

Kivételes hétvége lesz az európai labdarúgó bajnokságokban, hiszen egymást érik majd a rangadók. Van köztük városi derby és több országos rangadó is.

A sort a szombat délutáni El Clásico nyitja, az albérletben szereplő FC Barcelona az olimpiai stadionban látja vendégül a Real Madridot. Ennek a párosításnak nem kell a beharangozó, nemcsak a stadion telik meg a szurkolókkal, de ilyenkor szerte Európában nézettségi csúcsokat könyvelhetnek el az El Clásicót sugárzó tévé csatornák.

A La Ligában tíz forduló után mindössze egyetlen pont különbség van a katalán és a királyi gárda között. A Real Madrid legutóbb Sevillában hagyott ott két pontot, vagy inkább szerzett egyet, ez nézőpont kérdése, a lényeg, hogy David Alaba öngólja után mindössze négy perccel Dani Carvajal egyenlített ki a Ramón Sánchez Pizjuán stadionban.

A Barcelona szombat délutáni kezdőcsapatában természetesen ott lesz João Félix mellett Ferran Torres és Fermin Lopez is, hét közben utóbbi két játékos szerzett egy-egy gól a Shaktar Donyeck elleni Bajnokok Ligája mérkőzésen. A cserepadon kap helyet a mindössze 16 éves Lamine Yamal és a nála egy évvel “idősebb” Marc Guiu, aki öt nappal ezelőtt élete első felnőtt mérkőzésén rögtön győztes gólt szerzett az Athletic Bilbao ellen.

A legutóbbi klasszikus El Clásicón, azaz a bajnokságban rendezett párharcban a Barcelona 2-1-re nyert a Nou Campban. Március 19-én Araujo öngólja után jutott vezetéshez a Real Madrid, majd a 45. percben Sergi Roberto egyenlített ki és végül a 92. minutumban Franck Kessié szerzett győztes gólt. Az elefántcsontparti középpályás már az Al Ahli játékosa.

Április 5-én a Copa del Rey elődöntőjének visszavágóján a Real Madrid 4-0-ra nyert Barcelonában, az első félidő ráadásában Vinícius Junior szerzett gólt, majd a második játékrészben Karim Benzema fél órán belül szerzett mesterhármast. Azóta Franck Kessiéhez hasonlóan Benzema is Szaúd-Arábiában keresi a kenyerét.

Vasárnap egy holland párharc nyitja a sort, hiszen a PSV Eindhoven látja vendégül az Ajax Amsterdamot. Persze a két ősi holland rivális között jelenleg óriási a szakadék, miközben a PSV ebben szezonban mind a kilenc bajnoki mérkőzését megnyerte, addig a hét mérkőzésen mindössze öt pontot szerző Ajax kiesőhelyen áll.

Ráadásul az Európa Ligában két döntetlen után Angliában is kikapott a már Hedwiges Maduro edzette csapat. Az Utrecht elleni 4-3-as vereség után ugyanis Amszterdamben megköszönték Maurice Steijn munkáját. Helyére érkezett Maduro, aki korábban csak utánpótlás korú csapatokat edzett.

A már említett Európa Ligában a Brighton&Hove Albion João Pedro és Ansu Fati egy-egy találatával nyert az Ajax Amsterdam ellen.

A legutóbbi PSV-Ajax bajnoki mérkőzésen a hazaiak 3-0-ra nyertek, Luuk de Jong kétszer vette be Gerónimo Rulli kapuját. Április 30-án Rotterdam a holland kupa döntőjében az Ajax jutott vezetéshez, majd a 67. percben Thorgan Hazard egyenlített ki. Végül a PSV 3-2-re nyerte meg a büntetőpárbajt és a KNVB kupát.

Franciaországban 15 órai kezdettel csap össze a Lille OSC és az AS Monaco

A tabellát jelenleg vezető hercegség csapata zsinórban három győzelmet aratott. Az osztrák Adi Hütter csapata hazai pályán 3-2-re nyert a Marseille és 2-1-re a Metz ellen. A két találkozó között a Monaco 3-1-re nyert Reims-ben.

Az OM ellen a 21 éves Maghnes Akliouche, míg a Metz ellen az orosz Alekszandr Golovin duplázott. A LOSC hazai pályán hatszor nyert a szezonban, ám egy hónappal ezelőtt a Reims-től 2-1-es vereséget szenvedtek a Pierrre-Mauroy stadionban. A Lille OSC a Konferencia Ligában hazai pályán 2-0-ra nyert az Olimpia Ljubljana és 2-1-re a Slovan Bratislava ellen, míg a KÍ Klaksvík otthonában 0-0-ás döntetlent játszottak.

Tavaly október 23-án a LOSC hazai pályán 4-3-ra nyert a Monaco ellen, a vendégek a második félidő elején meg tudták fordítani a mérkőzés állását (2-3), ám Remy Cabella egyenlítése után a 71. percben Jonathan Bamba szerzett győztes gólt a Lille-nek. Az elefántcsontparti csatár azóta már a Celta Vigo játékosa. Monacóban május 14-én 0-0-ás döntetlennel zárult a “visszavágó”.

Manchesteri derby

Angliában helyi idő szerint 15:30-kor az Old Trafford stadionban kezdődik a United és a City, azaz Erik ten Hag és Pep Guardiola összecsapása. Míg a Manchester City legutóbb egy góllal kikapott az Arsenal otthonában, addig a feltámadt ManUtd zsinórban három mérkőzést nyert meg.

A sort a Brentford FC elleni Premier League mérkőzésen nyitotta, amelyen Scott McTominey ahoddzabbításban percben kétszer vette be Strakoshka kapuját, így Thomas Frank csapata pont nélkül távozott az Old Traffordról.

A Manchester United 2-1-re nyert Sheffieldben a United ellen, ahol szintén eredményes volt McTominey, végül Diogo Dalot szerzett győztes találatot. Az Európa Ligában pedig Harry Maguire egyetlen gólja döntött az FC Köbenhavn ellen.

A Manchester United legutóbb májusban nyert meg egymás után négy mérkőzést, akkor hazai pályán 2-0 volt az eredmény a Wolverhampton Wanderers ellen, majd a Bournemouth otthonában aratott 1-0-ás győzelem után a ManUtd hazai pályán 4-1-re nyert a Chelsea és 2-1-re a Fulham ellen.

A Manchester United hazai pályán, január 14-én 2-1-re nyert a City ellen, bár Jack Grealish góljával a vendégek jutott vezetéshez, ám Bruno Fernandes és Marcus Rashford öt percen belül fordítani tudott. Az FA Kupa döntőjében azonban Ilkay Gündogan duplájával a ManCity nyert 2-1-re. A német középpályás azóta már az FC Barcelona játékosa.

Vasárnap este hat órakor Milánóban az Internazionale és az AS Roma, míg Budapesten a Ferencvárosi TC és az Újpest FC csap össze.

A Ferencváros az első, az Újpest a harmadik helyről várja a derbit

A zöld-fehérek nehéz mérkőzést játszottak csütörtökön Genkben, több sérültjük van, nincsenek könnyű helyzetben. A legutóbbi hazai bajnokin, a DVSC ellen csak döntetlent játszottak. Ugyanakkor az Újpest ellen a két csapat több mint 120 éves rivalizálását tekintve is kiemelkedően jó az utóbbi időben a mérlegük.

A lila-fehéreké az egyetlen csapat a mezőnyben, amelyik hármas győzelmi sorozatban van, kilenc pontot szerzett a legutóbbi három fordulóban. Idegenben mindössze háromszor játszottak eddig, egy döntetlen, egy vereség és egy győzelem (időrendben haladva) az eddigi mérleg.

Az Inter Milano a Giuseppe Meazza stadionban fogadja a római Farkasokat

Az Internazionale a Serie A élén egy ponttal vezet a városi rivális AC Milan és kettővel a Juventus előtt. Az AS Roma 9 mérkőzésen csak 14 pontot szerzett, ám figyelemre méltó, hogy a fővárosi gárda a bajnokságban zsinórban három mérkőzést nyert meg és kétszer győzött az Európa Ligában is.

Így tehát makulátlan José Mourinho csapatának októberi eredménysora, ráadásul a Roma öt mérkőzésen mindössze egyetlen gólt kapott és 13-mat rúgott. Az öt gólos Romelo Lukaku mellett Andrea Belotti háromszor volt eredményes.

Az Internazionale a Bajnokok Ligájában nyert a Benfica és a Red Bull Salzburg ellen is, a Serie A-ban győzött Salernóban és Torinóban is, Simone Inzaghi csapata hazai pályán csak a Bolognával nem bírt (2-2). Ezen az öt mérkőzésen Lautaro Martínez hat gólt szerzett.

2022. október elsején a Roma 2-1-re nyert az Inter vendégeként, akkor Federico Dimarco vezető találata után Paulo Dybala egyenlített ki, majd Chris Smalling szerzett győztes találatot. A májusi, római visszavágón azonban az Inter nyert 2-0-ra Dimarco és Lukaku egy-egy góljával.

Este háromnegyed kilenckor a Diego Armando Maradona stadionban az SSC Napoli az AC Milant látja vendégül. Október elején a Napoli két kínos vereséget szenvedett el hazai pályán, a előbb a Bajnokok Ligájában a Real Madrid 3-2-re, majd a bajnokságban a Fiorentina nyert 3-1-re Nápolyban.

Rudy Garcia együttese a Hellas Verona otthonában 3-1-re nyert, majd nápolyiak a BL-ben Giacomo Raspadori egyetlen találatával nyertek a Union Berlin otthonában.

Fordított utat tett meg az AC Milan, hiszen Stefano Pioli csapata az utolsó két mérkőzését úgy veszítette el, hogy 180 perc alatt egyetlen gólt sem tudott szerezni. A Juventus egy góllal nyert a San Siróban, majd a Milan 3-0-ra kapott ki Párizsban a PSG-től.

Tavasszal Nápolyban egy-egyes döntetlent játszottak a felek, Oliver Giroud vezető találata után Victor Osimhen a 90. percben mentett pontot a Napolinak.

Grosso kontra Gattuso, azaz két világbajnok egymás ellen

A végére maradt a két francia “olimpiai” csapat összecsapása, hiszen vasárnap este a Marseille látja vendégül a Lyont. Az egykor Bajnokok Ligája győztes OM csak a 8., míg a Lyon sereghajtó az elsőosztályú francia labdarúgó-bajnokságban. Az Olympique Lyon nyeretlen a bajnokságban hat vereség mellett mindössze három döntetlen van a csapat neve mellett.

Fabio Grosso együttese hazai pályán legutóbb a Lorient ellen 3-1-es vereség után vesztett el pontokat, majd szintén hazai pályán 1-2-re kikapott a Clermont-tól is.

Az Olympique Marseille a Ligue 1-ben egy góllal kikapott Nizzában, ám csütörtök este az Európa Ligában az AEK Athen ellen 3-1-re nyert Gennaro Gattuso csapata.

Tavaly a Marseille hazai pályán 1-0-ra nyert, majd tavasszal 2-1-re győzött Lyonban is, ahol Mato gusto a 90. percben vétett öngólt.