Dúró Dóra: Önmagában nem az volt a probléma, hogy „valaki homoszexuális embereket fényképez”

Dúró Dóra
Dúró Dóra

A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója megbízatásának megszüntetéséről beszéltek képviselők az Országgyűlés hétfői ülésén, napirend előtt.

Az ülés elején a képviselők megemlékeztek Turi-Kovács Béla elhunyt fideszes képviselőről, az Országgyűlés korelnökéről

Ungár Péter (LMP) kifejtette: Csák János kulturális és innovációs miniszter felmentette L. Simon Lászlót, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatóját, mert egy képviselőnek nem tetszett, amit ott látott. Dúró Dórának nem tetszett egy kiállítás, ezért „közéleti hisztériát” vert ki, aminek a vége az lett, hogy lemondatták a főigazgatót – közölte.

Megjegyezte: a vitatott képek elérhetők az interneten.

Úgy vélte, azért történt mindez, mert a kormánypártok nem engedhetik meg maguknak, hogy a Mi Hazánk elvegye tőlük a homofób szavazókat. Semmi olyan nem történt, ami problémát okozott, csak úgy tesznek, mintha egy kiállítás lenne a legnagyobb probléma – jelentette ki. Hozzátette: azt akarták megmutatni, hogy vannak olyan emberek, akiknek az ábrázolása probléma, pedig ez nem így van. Szégyenteljes és kártékony, amit Csák János tett – vélekedett.

Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára úgy válaszolt, hogy a gyermekek védelme a legfontosabb, ezért mindent meg is tesznek, a törvényeket pedig minden magyar állampolgárnak be kell tartania. Nem homofóbiáról, hanem gyermekvédelemről, a gyermekvédelmi törvény betartásáról szól ez az ügy – emelte ki.

Közölte: a törvényeket a Magyar Nemzeti Múzeum vezetősége nem tudta maradéktalanul betartani, ezért született az a döntés, hogy felmondták a főigazgató megbízatását.

Mi Hazánk: felháborító a Magyar Nemzeti Múzeum kiállítása

Dúró Dóra (Mi Hazánk) azt mondta: felszólalásában eredetileg csak köszönetet akart mondani Csák Jánosnak a döntéséért, de reagálnia kell Ungár Péter felszólalására. Önmagában nem az volt a probléma, hogy „valaki homoszexuális embereket fényképez”, de az, hogy ezt egy olyan intézményben állítják ki és teszik normává, amely mögött a magyar állam áll, felháborító és a törvénnyel ellentétes – vélekedett. 

Közölte: „a kiállításon történelemhamisítás zajlik”, ugyanis megnevezik a 2022-es év legnagyobb problémáit, és ezek között említik „az LMBTQ-kisebbséggel szembeni” erőszakot. Ez propaganda, értékválasztás és az, hogy egy a magyar állam által fenntartott múzeumban mutatnak be ilyen kiállítást mindenféle korlátozás nélkül, szembe megy a gyermekvédelmi törvénnyel – hangsúlyozta.

Kiemelte: esküjéből következő kötelességének érezte, hogy fellépjen az ügyben.

Vitályos Eszter válaszában megerősítette az általa korábban elmondottakat, miszerint a gyermekek védelme a legfontosabb, és a törvények betartása mindenkinek kötelező. Senki sem beszélt homofóbiáról, a gyermekvédelmi törvény betartásáról van szó – közölte.

(MTI)

Csák János elbocsátotta L. Simon Lászlót, aki a döntést tudomásul veszi, de nem tudja elfogadni