Bronzérmes a párbajtőröző Muhari Eszter!

Muhari és Differt
Muhari Eszter (b) és az észt Nelli Differt asszója a női párbajtőr egyéni versenyének bronzmérkőzésén a 2024-es párizsi nyári olimpián a Grand Palais kiállítócsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Utolsó mérkőzését végletekig kiélezett küzdelemben, ráadásban esett találattal megnyerte, ezzel bronzérmet szerzett szombaton a párbajtőröző Muhari Eszter a párizsi olimpián.

Délben a kiírtnál tíz perccel később tudott először pástra lépni a Tatabányai SC 21 éves párbajtőrözője a Grand Palais impozáns épületében szépen kialakított – bár kissé túlhűtött – versenyhelyszínen, mert a címvédő kínai Szun Ji-ven megcsúsztatta a programot. Ráadástussal kikapott a japán Josimura Mihótól, de jó darabig nem nagyon akarta tudomásul venni a vereségét, ami egyáltalán nem tetszett a közönségnek. A végeredmény kihirdetésénél lelátókat teljesen megtöltő szurkolók nagy lelkesedéssel tapsolták meg a japán vívót.

Muharinak is kínai ellenfele volt, a húszéves Tang azonban csak az első szakaszban okozott neki gondot. Felváltva vezettek a felek, az ázsiai vívó lépés kitöréssel többször eltalálta a magyar párbajtőrözőt. Az első szünet után, 2-3-ról 5-5 lett az állás, innen viszont jól védekezett Muhari és pontosan szúrt közbe, “megfogta” ellenfelét, amint azt később a vegyes zónán áthaladva röviden összefoglalta: fejben elgyengítette Tant. A harmadik szakasz elején ugyan közelebb zárkózott az ellenfele, de Muhari magabiztos győzelmet aratott.

A szakág egyetlen magyar indulója a kínai Tang Csün-jao elleni győzelmét követően a 2022-ben világbajnok dél-koreai Szong Szerával találkozott

Az asszó az elején koncentrált taktikai küzdelmet hozott, kevés tus esett. Muhari később 6-4-re, majd 7-5-re vezetett, és nagyon türelmesen, pontosan vívott. A dél-koreainak kellett előre jönnie, amit jól kontrollált a magyar párbajtőröző, így végül fölényesen, 15-6-ra nyert.

A negyeddöntőben az előző két asszóhoz hasonló forgatókönyv szerint alakult a mérkőzése: az eleje taktikai küzdelmet hozott, és sokáig nem tudott egyik vívó sem érdemben ellenfele fölé kerülni. A 3-1-es első szakasz után a kínai párbajtőröző egyenlített, de a következő szünetre megint két tus volt a magyar előny (7-5), majd a pihenőt követően újabb egyenlítés következett.

Muhari ezúttal többször ment előre is, de védekezésből is adott fontos tusokat. Aztán egyszer csak elkezdett nőni a különbség, ekkor megroppant az előző körben a világbajnok francia Marie-Florence Candassamyt legyőző Jü.

A csapatban tavaly és tavalyelőtt is Eb-ezüstérmes párbajtőrözőnek a döntőért a hazai közönség előtt szereplő Auriane Mallo-Bretonnal kellett megmérkőznie

A júniusi Európa-bajnokságon egyéniben második helyezett franciát a bemutatásnál hatalmas üdvrivalgás fogadta, és a későbbiekben is sok támogatást kapott a szurkolóktól. A két vívó a Grand Palais egyik belső erkélyén jelent meg, onnan köszöntötte a jelenlévőket, majd a széles lépcsőn lejőve érkezett a központi, emelt pástra.

Az első percben nem volt aktivitás egyik fél részéről sem, ami sárga lapot vont maga után. Aztán Muhari lábszúrása pontatlan volt, Mallo-Breton pedig közben eltalálta őt. A következő akciónál viszont már ült az újabb lábszúrás, majd jó volt egy lerohanó támadás is. Francia egyenlítés után megint lábfejen szúrta ellenfelét a magyar párbajtőröző. Az első szünet után együttes találat következett, majd Mallo-Breton egyenlített. Újabb együttes után a francia feltartó szúrása volt pontos, aztán egy “adok-kapokból” Muhari jött ki jól.

Hat-hatról indult a harmadik három perc, a hosszú előkészítések alatt csend volt a nézőtéren, hazai tusnál őrjöngés, magyar találatnál csalódott moraj. Mallo-Breton kétszer pontosan szúrt, miközben Muhari egyik találatát szabálytalannak látta a zsűri. A magyar párbajtőröző két tus hátrányban ment előre, de újabb találatokat kapott. Hat-tíznél nehéz helyzetben volt szűk másfél perccel a vége előtt és innen már nem is tudott fordítani. A francia vívó élt a lélektani előnyével, és végül hat tussal nyert.

Muhari Eszter zárásként a harmadik helyért mérkőzhetett meg az észt Nelli Differttel, akivel “kéz a kézben” jutottak ki az olimpiára

Mindketten az egyéni ranglistáról kerültek be a mezőnybe. Eredetileg úgy volt, hogy Kun Annáé és Differté lesz a két európai hely, de a magyar vívót a holléti nyilvántartáshoz kapcsolódó mulasztás miatt május közepén két évre eltiltották. A rangsorban Differt mögött Muhari következett, így övé lett a másik hely.

Muhari Eszter kapta az első tust, de mindjárt válaszolt is kettővel, majd 3-3 után pengéről indulva megszúrta ellenfelét. Az első szünet után folytatódott a taktikai küzdelem, mindkét fél igyekezett előkészíteni a megfelelő ütemű támadást. Ez eleinte kétszer az észtnek, majd 5-7 után kétszer a magyar vívónak sikerült. Végül együttes találattal 8-8 volt az állás a második három perc lejártakor.

A pihenő után megint Differt indított jó ritmusban pengéről támadást, majd újabb együttes találat után Muhari adott egylámpás tust. 10-10 után az észt ismételte meg kétszer a korábbi akcióját, aztán a magyar vívó csuklóra és mellkasra helyezett el egy-egy találatot. Újabb tusváltás után együttes következett, 14-14-nél pedig lejárt a vívóidő. A ráadásban Muhari a 12. másodpercben vállon szúrta 34 éves ellenfelét, ezzel megszerezte a magyar küldöttség első érmét a párizsi játékokon.