Berlinben és Varsóban dőlt meg a maratoni magyar csúcs

Szemerei
Szemerei Levente a célban. Fotó: sportografia.pl

A klasszikus maratoni távon vasárnap Szabó Nóra Berlinben, míg Szemerei Levente Varsóban döntötte meg az országos csúcsot.

Három héttel ezelőtt Szemerei és Szabó is magabiztos fölénnyel nyerte meg a budapesti félmaratoni országos bajnokságot.

Szemerei Levente Varsóban 2 óra 10:43 perces idővel győzött, ami majdnem másfél másodperccel jobb a Szűcs Csaba által immár 31 esztendeje tartott 2:12:10-es nemzeti rekordnál.

Berlinben is látszott, hogy valami nagy dolog készül, mert Szabó Nóra, az MTK Budapest futónője a részidők alapján végig országos csúcsra állt, és azzal is ért célba: 2:27:31-gyel, amivel a saját tavalyi 2:28:25-ös rekordjából faragott le majdnem egy percet. Ő a nők között a 17. helyen futott be, de magyar szempontból ez volt a legkevésbé fontos.

Szabó Nóra futását Józsa Gábor segítette a német fővárosban

A hazai szövetség beszámolója szerint Szabóék kicsit gyorsabban kezdtek a tervezettnél, mivel a rendezők becslése szerint csaknem egymilliós szurkolótábor volt a helyszínen, emiatt kissé elvitte őket hév.

Harminchét kilométer környékén fáradtam el, addig nagyon jól ment, de ennél sokkal jobbat tudok, én azt érzem. Most azt mondom, kifutottam magam, de tudom, hogy tudnék jobbat futni – mondta a hazai szövetség honlapján versenyét követően Szabó, aki szerint a még jobb eredményhez tökéletes körülmények kellenek. A viadalt megelőző héten beteg volt, három napot kihagyott, de nem erre fogta, hogy nem futott 2:27-en belül.

“Örültem is meg nem is, mert titkon szerettem volna 2:27-en belüli idővel célba érni. Nagyon várom a következőt, idén valahol még elindulok maratonin, mert szeretnék kijutni a jövő évi világbajnokságra. Szintidőt biztosan nem fogok futni, de ranglistáról szerintem van esélyem” – hangsúlyozta Szabó.

A nőknél 2:23:30 órás szintet határoztak meg a 2025-ös tokiói vb-re, míg a férfiaknál 2:06:30-ast.

“Szeretném megemlíteni az edzőmet is, sőt őt helyezném legelőre, mert az, hogy ő van, nagyon jó nekem: a pszichológusom, a mindenesem is, csak szuperlatívuszokban tudok beszélni Berkovics Imréről. És ő is örül, és ő is tudja, hogy tudok jobbat.”

A varsói gyors

Szemerei Levente címvédő volt Varsóban, tavaly 2:15:32-vel nyert itt, azóta változott kicsit a pálya, de elmondása szerint az idei sokkal jobb volt, és az időjárás is. Nagyon jó élményekkel gazdagodott, és ha a szervezők is úgy akarják, nagyon szívesen visszajön jövőre is, hogy harmadszor egymás után is megnyerje a lengyel versenyt. Amelynek idén voltak további magyar indulói: a férfiaknál Jenkei Péter a hetedik helyen ért célba 2:23:18-as idővel, a nők között Kovács-Garami Katalin hatodik lett 2:46:48-as eredménnyel.

“Erre a versenyre úgy jöttem el, hogy bármi benne lehet a Wizz Air félmaratoni után, mert az egy nagyon jó futás volt, tudtam, hogy nagyon jó erőben vagyok – beszélt az érzéseiről a Szekszárdi Sportközpont 2:14:12-es egyéni legjobbal érkező kiválósága. – Az országos csúcs lebegett a szemem előtt, amikor elkezdtem hosszabb távokat futni, kinéztem, hogy ez szép távlati cél lehet, és két év maratoni futás után sikerült is megdöntenem Szűcs Csaba rekordját. A vetélytársak nem akartak futni, pedig többeknek is jobb volt az egyéni csúcsuk az enyémnél, a verseny jelentős részét, mintegy harmincnyolc kilométert én töltöttem a mezőny élén, mintha nyúl lettem volna, de én versenyezni jöttem. Tudtam, hogy egyedül is képes lehetek a csúcsra, akár az élről futva, nem ijedtem meg, sőt még egy kis erőt is adott, hogy nem számoltak velem, hogy a dobogóra felférhetek, szerintem nem gondolták, hogy végigbírom ezt a tempót. Mindig próbáltam a többieket előre engedni, de nem voltak hajlandóak besegíteni a tempófutásba. Majdnem két perccel gyorsabb második félmaratonit tudtam futni, ami nagyon biztató lehet a jövőre nézve.”