Andrásfi Tibor drámai végjátékban maradt le a bronzéremről

Andrásfi
Andrásfi Tibor (j) édesapjával és edzőjével, id. Andrásfi Tiborral, miután veszített az egyiptomi Mohamed el-Szajed ellen a férfi párbajtőr egyéni versenyének bronzmérkőzésén a 2024-es párizsi nyári olimpián a Grand Palais kiállítócsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A párbajtőröző Andrásfi Tibor a ráadástussal elvesztett elődöntője után az utolsó asszójában is hosszabbításban maradt alul, így a negyedik helyen végzett a párizsi olimpián.

Siklósi Gergely a második asszójában, szoros küzdelemben, hosszabbításban esett találattal kikapott, így a nyolcaddöntőben fejezte be a férfi párbajtőrözők párizsi olimpiai versenyét.

A világranglistát vezető tokiói ezüstérmes magyar vívó az ugyancsak magabiztosan kezdő belga Neisser Loyolával csapott össze a legjobb 16 között.

Az elején nem óvatoskodtak a felek, gyorsan estek a találatok, azután viszont már jóval lassabban. Az első szünetnél 3-4 volt az állás. A 2022-ben vb-bronzérmes belga ekkor jobban érezte a távolságot, két újabb tussal 6-3-ra ellépett és a háromtusnyi különbségből csak egyet tudott faragni az újabb pihenőig a 2019-ben világbajnok magyar vívó. A 6-8-ról induló harmadik hárompercben nehéz volt fogást találni a többnyire kivárásra játszó Loyolán, de 13-13-nál mégis összejött az egyenlítés, az előretörő belgát a hátán szúrta meg Siklósi. Aztán letelt a hátra lévő bő fél perc, következett az aranytus. Ebben hat másodperccel a vége előtt Loyola alkaron szúrta a magyar vívót, így ő örülhetett.

Andrásfi Tibor a Londonban ötkarikás bajnok Ruben Limardo Gasconon túljutva egy újabb venezuelaival találkozott, mégpedig az előzőleg Koch Mátét búcsúztató Grabiel Lugóval.

Andrásfi az első pillanattól kezdve ment előre, nem hagyta nyugodni ellenfelét, és eltökéltsége pontossággal is párosult, így sokáig vezetett. Ha kapott is tust, nem adta fel a taktikáját, a saját elképzelése szerint vívott. Lugo azonban ugyancsak koncentrált volt, és magyar ellenfele egy-egy hibáját kihasználva egyenlített. A harmadik három perc 5-5-ről indult, a taktikai küzdelem végén 12-12-nél lejárt a vívóidő. A ráadásban Andrásfi megint kezdeményezőként lépett fel, és egy lerohanó támadással megszúrta ellenfelét.

Harmadikra az olasz csapattal tavaly világbajnok Federico Vismarával vívott

Huszonhét éves ellenfele nagyon jól kezdett, minden szúrása pontos volt az elején és kihasználta a hibákat. A második három percben, amely 1-5-ről indult, a 24 éves magyar párbajtőröző többször feljött két tusra, de aztán mindig visszaállt a különbség. A gyors kezű olasz jó ütemben indított lábszúrással, feltartó szúrással taktikusan őrizte a különbséget. Az utolsó szakasz 7-10-es állásnál kezdődött, Andrásfi pedig innen nem kis kockázatot vállalva, aktív és bátor vívással egyenlített, majd 14-11-re fordított, végül pedig 15-13-ra győzött.

Az elődöntőben a világranglistán harmadik helyezett Kano Koki volt az ellenfele, aki a japán csapattal Tokióban olimpiai bajnok lett

Az első tust – Andrásfi támadását kivédve – az ázsiai vívó adta, de a sikertelen akció nem vette el a kedvét a magyar párbajtőrözőnek, aki pengeütés után adott tusokat. Kano rájött, nem érdemes hagynia, hogy ellenfele kezdeményezzen, 4-4-nél egyenlített, de aztán megint a magyar oldalon volt az előny, 6-4-re, majd 7-5-re. A második pihenő 7-6-os állásnál következett.

A harmadik szakasz elején megint pengeütés után született magyar tus, Kano azonban nem hagyta magát, újból visszakapaszkodott, sőt 9-11-re fordított. Ekkor Andrásfi a pást végén edző-édesapja felé fordult és mutatva kérdezte, mit kellene csinálni.

Eggyel közelebb jött, de 26 másodpercnél, 10-12-nél ismét két tus volt a különbség. Őrült hajrá következett: 15 másodpercnél egy adok-kapok után  magyar szúrás jött (11-12), 11-nél japán tus (11-13), végül 7-nél és 5-nél megint Andrásfi volt pontos (13-13). Letelt az idő, majd a ráadásban 19 másodperc elteltével a magyar párbajtőröző elszúrt Kano mellett, aki viszont eltalálta őt.

A bronzéremért az egyiptomi Mohamed el-Szajeddel vívott

A 21 éves afrikai nagyon sokat mozgott, ugrálós-beguggolós stílusával igyekezett megzavarni 24 éves ellenfelét. Andrásfi viszont folytatta azt, amit korábban is csinált, igyekezett irányítani, menni előre. Az első három perc után 3-2-re vezetett, de a szünet után az egyiptomi jól kontrázta meg a magyar párbajtőröző támadását, guggolásból szúrt pontosan. Ezt követően nem esett tus egy percig, ezért jött a figyelmeztetés.

Aztán Andrásfi egy szép parád-riposzttal vette vissza a vezetést, majd megint következett a pihenő. Folytatódott a türelmes vívás, Andrásfi egy lerohanással növelte előnyét, de nemsokára ismét egyenlő volt az állás (5-5). Csakhamar el-Szajed hibáját használta ki a magyar vívó. Újra letelt egy perc tus nélkül, majd 14 másodpercnél egy kitöréssel egyenlített az egyiptomi.

Letelt az idő, ismét hosszabbítás következett. Harmincegy másodperc elteltével együttes találat esett, 14 volt hátra, amikor az egyiptomi úgy szúrt, hogy már jóval túlhaladt ellenfelén, ez nem volt érvényes. 4.47-nél pedig Andrásfi találatát nem adta meg a bíró, mert már összeért a két vívó. 2.94-nél együttes volt, majd 2.29-nél is, 1.50-nél pedig csak az egyiptomi gyújtott lámpát. Andrásfinak mindenképpen mennie kellett előre, mert nem ő volt a kedvezményezett, azaz tus nélkül is el-Szajed nyert volna.

A korábban búcsúzott Siklósi Gergely kilencedik, Koch Máté 17. lett.