A világ egyik legtöbbet futott Lexus LC-je hibátlanul üzemel közel 320 ezer km után is
Elégedett tulajdonosa mindössze négy év alatt ment ennyit a 2019-es évjáratú LC 500-assal, amely egy átlagos autó futásteljesítményének a négyszeresét érte el ennyi idő alatt.
2016 januárjában, a Detroiti Autószalonon mutatta be a Lexus az első igazi granturismóját, a 2+2 üléses LC-t, amely sokak szerint még ma is az egyik legszebb sorozatgyártású autó, kupéként és roadsterként egyaránt. Eredetileg négy évvel korábban, dizájntanulmányként debütált LC-FC néven, és csak annyi volt a feladata, hogy a Lexus következő formanyelvéből ízelítőt adjon. Arra azonban a japán prémiumgyártó vezetése sem számított, hogy milyen nagy lelkesedéssel fogadja majd a szakma és a közönség is. Végül a rengeteg pozitív visszajelzés hatására úgy döntöttek, hogy szériaautót faragnak belőle, mégpedig úgy, hogy amennyire lehet, hűek maradnak az eredeti formához. Ez azonban számos komoly mérnöki kihívást rejtett magában, például a futómű kialakításánál és a hibrid komponensek elhelyezésénél az LC 500h esetében.
A vezetési pozíció kialakításánál a Porsche Caymant tekintették mintának, a belső formatervnél viszont a valaha volt leggyorsabb és legdrágább Lexus, az LFA szupersportautó volt az inspiráció forrása. Nehéz elhinni, hogy az LC dizájnja ma már több mint 10 éves, a középen karcsúsított szabású karosszéria, az orsó alakú hűtőmaszk, a könnyező tri-LED fényszórók, és a háromágú pengére hasonlító hátsó lámpák ma is mágnesként vonzzák a tekintetet.
A legtöbben valószínűleg úgy gondolják, hogy akinek ilyen exkluzív autója van, az csak különleges alkalmakon, esetleg a hétvégéken veszi elő a garázsból a féltett kincsét. Egy 2019-es LC 500 amerikai tulajdonosa azonban bebizonyította, hogy a V8-as motorú japán sportkocsi hétköznapi „járós” autónak is tökéletesen beválik a nagyfokú megbízhatósága és kényelme okán.
Matt Pridemore 2019 szeptemberében lépett be az amerikai Lexus LC 500 Clubba a Facebookon, mert nagy rajongója volt a típusnak. Aztán ahogy az lenni szokott, a csoporttársak hamar meggyőzték arról, hogy neki is vennie kell egyet, még úgy is, hogy tudta magáról, hogy átlagosan évi 25 ezer mérföldet (40 ezer km-t) szokott autózni, főleg az Egyesült Államok délkeleti részein. 2019 végén aztán megvette az LC 500-asát, és azóta alig telt el olyan nap, hogy ne ült volna bele. Kezdeti lelkesedését az autó iránt jól jelzi, hogy alig több mint egy év kellett csak hozzá, hogy az első 100 ezer mérföldet (160 ezer km) megtegye vele, ami egy ilyen kategóriájú luxussportkocsi esetében szinte példa nélküli. Pridemore szerint 2024-ben a Lexus LC 500-as futásteljesítménye át fogja lépni a 200 ezer mérföldes (322 ezer km) álomhatárt, miután a 150 ezer mérföld (241 000 km) már 2023 márciusában összejött neki.
A Lexus LC 500 Club Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében a tulajdonos azt állítja, hogy az autóval még nem tapasztalt semmilyen váratlan problémát, és azt is kijelentette, hogy jelenleg is „mechanikailag nagyon jó állapotban van”. Egyetlen panasza eddig, hogy a Lexus fényezése az orr-részen a kőfelverődések miatt könnyen sérül, ami az alacsony építésnek tudható be. Hogy ezt a problémát megoldja, Pridemore nemrég 6000 dollárt költött arra, hogy az LC-t egy matt szürke árnyalatú fóliába csomagoltassa, amely nem csak még feltűnőbbé teszi a megjelenését, de segít megvédeni a fényezését is.
Gyanítjuk, hogy a legnagyobb kiadást eddig az üzemanyag-vásárlás jelentette az LC 500-as használata során. A sportautó 477 lóerős, ötliteres szívómotorja a gyári EPA adatok szerint 18 mérföldet tud átlagosan megtenni egy gallon benzinnel, amiből ki lehet számolni, hogy a tulajdonos évente átlagosan kb. 12 700 dollárt, azaz 4,43 millió forintot költött benzinre. A második legnagyobb költséget pedig a gumik jelenthették, amelyek a 245/45 R20 (elöl), illetve 275/40 R20 (hátul) méretben nem éppen olcsók. Tekintettel arra, hogy a Lexus és a Toyota modellek közismerten megbízhatók, nem meglepő, hogy a konszern egyik csúcsmodelljének számító luxuskupé is hiba nélkül működött az elmúlt négy évben, természetesen a megfelelő karbantartás mellett.
Fotók: Facebook, Motor1.com