A tekvondós Márton Viviana a döntőt uralva lett aranyérmes

Márton Viviana
Az aranyérmes Márton Viviana a női tekvondósok 67 kilogrammos versenyének döntője után a 2024-es párizsi nyári olimpián a Grand Palais kiállítócsarnokban. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A tekvondósok 67 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Márton Viviana a fináléban magabiztosan, mindkét menetet megnyerve 2-0-ra győzött, ezzel aranyérmet nyert pénteken a párizsi olimpián.

A 18 éves magyar sportoló tavaly junior Európa-bajnokságot nyert, az olimpiai kvótát pedig márciusban a szófiai kvalifikációs versenyen szerezte meg. Az UTE Madridban élő tehetsége fiatal kora ellenére nem esélytelenként érkezett a francia fővárosba, ugyanakkor arra, amit a pénteki versenynapon a fináléig vezető úton elért, talán ő is csak titkon számított.

A mindössze 12. kiemelt magyar már elsőre nagyon komoly kihívással került szembe a riói és tokiói játékok elefántcsontparti bronzérmesének, Ruth Gbagbinak a személyében, aki ellen megmutatta, hogy az idegei kiváló állapotban vannak, ugyanis döntő menetben tudta kiharcolni a továbbjutást. A negyeddöntőben aztán az amerikai Kristina Teachoutot is 2-1-re múlta felül, majd az elődöntőben egészen parádés teljesítménnyel verte a belgák első kiemeltjét, a tavaly Grand Prix-győztes, 2022-ben világbajnok Sarah Chaarit.

Az elődöntő után Márton Viviana elmondta, hogy a döntőt megelőző órákban masszázs, kis evés és reményei szerint egy kevés alvás is belefér, a fináléra pedig készen fog állni

A döntőben a 22 éves szerb Aleksandra Perisic várt rá, aki már a felnőtteknél is komoly eredménysorral büszkélkedhet, a 2022-es világbajnokságon ugyanis ezüstérmet nyert és két Európa-bajnokságon állt már dobogóra.
    Az aranymérkőzés pompás felvezetést kapott, a magyar és a szerb tekvondós a Grand Palais impozáns karzatáról vonult a küzdőtérig, majd elsőként Márton Vivianát mutatták be, aki elszántan, de mosolyogva vonult fel a pástra, majd őt követte Perisic.

A küzdelem  elején mindkét sportoló megfontolt volt, az első percben távolról indított rúgásokkal próbálkoztak, ám nem jártak sikerrel, majd váratlanul Márton – a nap során már többször bemutatott – fejrúgást villantott, így 3-0-ra elhúzott. Ezek után Perisic többet vállalkozott, de a magyar minden próbálkozását védte, majd 15 másodperccel a szakasz vége előtt testre rúgott és már 5-0-ás előnybe került. Az utolsó másodpercekben egy eredménytelen szerb challenge és intések követték egymást, ami Márton magabiztos szakaszsikerét (7-1) nem befolyásolta.

A pihenő után ismét nyugodtabb mederben folyt a döntő

A második két perc elején nem volt értékelhető akció, aztán közel egy perc után a szerb talált testre (0-2), amire azonban Mártonnak volt válasza és szép rúgással egyenlített. Az UTE Madridban élő versenyzője koncentrált maradt a folytatásra is és 51 másodperccel a vége előtt egy újabb testrúgást vitt be (4-2), amivel nagyon közel került az aranyéremhez.

Ezek után Perisictől nagy hajrára lehetett számítani, de kicsit határozatlannak és tanácstalannak tűnt a szerb, indításait a magyar tinédzser szemre könnyedén hárította, ráadásul az intést is elkerülte, így imponáló magabiztossággal, rutinosan védekezte ki az utolsó másodperceket, majd önfeledt ünneplésbe kezdett. Márton Viviana születési helyének, Kanári-szigeteknek a zászlajával, majd a magyar lobogóval ünnepelt, percekig táncolva a páston.

Márton Viviana a magyar tekvondó történetének első olimpiai érmét nyerte, egyúttal a párizsi magyar küldöttség 15. dobogós és ötödik első helyezését érte el.

“Megcsináltam. Az egész napot nagyon élveztem. Nagyon sokan szurkoltak nekem. Álomszerű volt ez az egész. Nem érdekelt senki és semmi, azt mondtam magamban, én vagyok a legerősebb, a leggyorsabb, a legjobb és bíztam magamban. Tudtam, mennyit edzettem és hogy fizikálisan én vagyok a legjobb. Folytatom az álmaimat és minden olimpián így szeretnék zárni. Luana, az ikertestvérem (2023-as világbajnok – a szerk.) itt volt velem végig edzőpartnerként és társként. Nélküle sehol nem lennék, itt sem állhatnék. Az a legfontosabb nekem, hogy egymást támogatjuk és motiváljuk folyamatosan. Tuti, hogy lesz még olyan olimpia, ahol együtt állhatunk majd a dobogó legfelső fokán” – nyilatkozta Márton Viviana a döntő után.