A rúdugró Klekner Hanga nem jutott döntőbe, kiesett Molnár Attila és Takács Boglárka is
Negyedik futásával véget ért Takács Boglárka számára a párizsi olimpia, melyen hétfőn vigaszági futamában második lett, ám így sem jutott elődöntőbe női 200 méteren. A rúdugró Klekner Hanga a női rúdúugrás selejtezőjéből, Molnár Attila pedig a férfi 400 méter vigaszágáról nem jutott tovább.
Magyar szempontból a debreceniek ugrója Klekner Hanga kezdte meg a versenynapot a Stade de France-ban
A 24 éves sportoló remek előjelekkel érkezett Párizsba, mivel a számára balul sikerült Európa-bajnokságot követően a június végi országos bajnokságon 4,57 méterre javította saját országos csúcsát. A döntőbe jutáshoz szükséges selejtezőszintet ugyanakkor 4,70 méterben határozták meg, így nyilvánvalónak tűnt, hogy a fináléba jutáshoz a nemzeti rekordnál lényegesen jobb eredményre lesz szükség.
A program 10 órás rajtjára szinte teljesen megtelt a Stade de France, a női rúdugrók selejtezőjének kezdetére már remek volt a hangulat. A férfi 400 gátasok előfutamaiban a nagy esélyesek, a norvég Karsten Warholm és az amerikai Rai Benjamin imponáló futásokkal késztették tapsra a publikumot, a legnagyobb ováció azonban a hazai Clement Ducos-nak jutott, aki futamában Warholm mögött egyéni csúccsal ért célba (47.69 mp) és jutott tovább.
A rúdugróviadal 4,20 méteres magasságon kezdődött. Klekner elsőre a fellendülésnél lesodorta a lécet, másodikra viszont könnyedén átlendült felette. Következett a 4,40, melyen a magyar atléta első kísérlete kissé darabosnak tűnt, nem volt olyan dinamikus a kiszúrása, mint korábban, és leverte a lécet. Klekner minden kísérlete után kiment a lelátóhoz, hogy megbeszélje a tennivalókat edzőjével, Molnár Krisztinával, és a jó tanácsok ezúttal is hatottak, ugyanis a második próbálkozása nagyon szépre sikerült, és könnyedén jutott át a léc felett.
Az újabb emelés után 4,55 méter volt a magasság, amelyen a mezőnyből még 26-an versenyben voltak. Klekner Hanga az addigiakhoz hasonlóan elsőre leverte a lécet, ezúttal viszont másodikra nem tudott javítani, harmadikra pedig a lendítés után nem is ugrott rá a lécre, így kiesett, és a 25. helyen végzett.
Közben a mezőnyből váratlanul sokaknak gyűlt meg a baja a 4,55-tel, melyet végül csupán 11-en teljesítettek, így a szabályok szerint a mögöttük holtversenyben 12. ugrók is bejutottak a fináléba, amelyben így 20-an szerepelnek majd, s amelyről így Klekner azzal maradt le, hogy a 4,20-on és a 4,40-en is hibázott.
„Ilyen a rúdugrás. Elsőre kell mindent ugrani, vagy nagyot kell ugrani. Az jobban bosszant, hogy nem ugrottam át a 4,55-t, mint hogy 4,40-nel be lehetett jutni a döntőbe, van ilyen” – nyilatkozta az MTI-nek Klekner. „Nagyon jó hangulata volt a versenynek, nagyon élveztem, és jókat is ugrottam. A 4,40-nek egyébként nagyon örültem, és a 4,55-re is voltak jó kísérleteim. A harmadiknál egy nagyon jó rohamot csináltam, de sajnos nagyon alákerültem, és abból nem tudtam fellendülni.”
A debreceni atléta szerint a visszafogottabb eredményeknek az egyik oka az lehet, hogy hosszú és sűrű volt már az eddigi szezon, a többség keményen hajtott a kvalifikáció megszerzéséért.
Az ugrók versenye közben a férfi 400-asok vigaszági futamait is megrendezték
A harmadik futam hármas pályáján kapott helyet a magyar csúcstartó Molnár Attila, aki vasárnap az előfutamában hatodik lett. A párizsi játékokra bevezetett vigaszágas rendszerrel szemben az FTC sprintere már vasárnap megfogalmazta kritikáját, mondván, nem fair, hogy a vigaszágra kerülteknek továbbjutás esetén eggyel többet kell futniuk más elődöntős vetélytársaiknál, ráadásul taktikázásra ad lehetőséget sokaknak, így van, aki az előfutamban rápihen a vigaszágra, mig más mindent kiad magából az első futásra, és ha nem jut tovább, sokkal fáradtabban áll oda a vigaszági folytatásra.
Molnár vasárnap kifutotta magát, és 45.24 másodperccel hatodik lett futamában, viszont azt ígérte, hogy hétfőn is mindent megtesz az elődöntőbe jutásért.
A vigaszág kiírása szerint az elődöntőhöz meg kellett nyerni a futamot, vagy a négy futam alapján a két további legjobb idő egyikét kellett elérni. Az már az első futam rajtjánál látható volt, hogy a vigaszági rendszerrel a férfi 400-asoknál sok futó nem tudott mit kezdeni. A nyitófutamban négyen nem álltak rajthoz, majd a másodikból ketten hiányoztak.
Molnár futamában a rajtlistán szereplő hat sprinter közül csak négyen indultak, ami növelte a magyar klasszis esélyeit a futamgyőzelemre, ugyanakkor erre nem volt ezúttal esélye. Az FTC klasszisa sokáig nagyon jó ritmusban futott, és a felső kanyarban szépen felfutott riválisaira, a célegyenesben azonban nem volt meg már a szükséges sebessége, és végül 45.45 mp-es eredménnyel a harmadik helyen ért célba.
Ekkor Molnár Attila még reménykedhetett a továbbjutásban, mert az övé volt a második legjobb idő, de a zárófutamban végül a második és a harmadik is jobb lett nála, így véget ért számára az olimpia.
„Mindent kiadtam magamból, ezért teljesen mindegy, hogy mennyin múlt a továbbjutás, ennél nem tudtam volna most többet” – mondta Molnár futása után, aki sem titkolta, hogy nem kedveli az új szabályt. „Ez szerintem nem volt két futás, akkor futottam volna kettőt, ha a régi szabályok szerint zajlik a verseny, vagy ha innen elődöntőbe jutok. Ez így csak másfél futás volt.”
Ezek után önkritikusan folytatta.
„Úgy tűnik, hogy még nem tartok az elődöntős szinten. Az pedig szerintem teljesen korrekt, hogy 45.45-tel ne lehessen elődöntőbe jutni, az ne legyen elég” – hangsúlyozta a 22 éves atléta, hozzátéve, hogy három csúcspontot terveztek az évnek, a fedett pályás vb-t, a júniusi Eb-t és az olimpiát, utóbbira viszont már nem sikerült olyan állapotban lenni, mint szerette volna. Ennek a módját még meg kell tanulnia, de úgy érzi, nem kell szégyellnie a mostani szereplését sem.
Takács Boglárka, a BHSE magyar országos csúcstartója a pályaversenyek negyedik napján negyedszer lépett a teltházas Stade de France rekortánjára
Azok után, hogy a klasszikus távon, 100 méteren országos csúccsal (11.10 mp) elődöntőbe jutott, és ott végül futamában hetedik helyen ért célba, bízott benne, hogy a félkörös távon is bekerülhet ebbe a szakaszba, a vasárnapi előfutamban azonban saját bevallása szerint rossz erőbeosztással futott, és végül 23.16 mp-cel hatodik lett.
A hétfői vigaszágból a négy futam győztese és a további két legjobb idő tulajdonosa jutott az esti elődöntőbe. Takács a második futam nyolcas pályáján rajtolt, és nagyon szépen, szemre könnyedén futotta meg a kanyart, melyből a második helyen, szorosan az elefántcsontparti Maboundou Kone mögött fordult ki. A célegyenesben aztán sokáig remekül tartotta magát, sőt, volt olyan pillanat, amikor úgy tűnt, befoghatja afrikai riválisát, ám végül a 22.89 mp-cel első Kone mögött a második helyen ért célba 23.05 mp-cel.
Noha még két futam volt hátra, már ekkor eldőlt, hogy véget ér számára az olimpia, mivel az első futamban a második és a harmadik is jobb időt futott nála.
„Jobb volt, mint a tegnapi. Ez egy okosabban és taktikusabban felépített futás volt” – kezdte értékelését az MTI-nek a 22 éves vágtázó. „Úgy érzem, hogy sikerült megvalósítani mindent, amit mára elterveztem, és tudtam az utolsó erőtartalékaimat mozgósítani, amire szükség is volt. Gondolkoztam az előbb azon, hogy mit lehetett volna másként esetleg, de azt hiszem, ha az elejét ismét jobban megfutom, akkor ugyanolyan nehéz lett volna a vége, mint tegnap.”
Takács Boglárka hozzátette, nem esett jól neki ez a 200 méter, mert nagyon fáradtnak érezte magát már előtte is
„Tegnap nagyon nehéz volt elképzelni, hogy ma újra futok. Azt persze tudtam, hogy futni kell, de azt még nem nagyon tudtam elképzelni, hogy hogyan. Egész délután próbáltam pihenni, de csak feküdtem az ágyamon, és fájtak a lábaim. Nagyon elfáradtam és nem csak fizikálisan, mert ez az olimpia mentálisan is megviseli az embert” – jegyezte meg a sprinter, aki elégedett karrierje első olimpiai szereplésével. „Nyilván szerettem volna elődöntőt futni 200-on is, de mégis elégedett vagyok” – tette hozzá.
(MTI)
- Féléves eltiltással büntették az olasz férfi vízilabda-válogatottat
- Ezért ér feleannyit egy paralimpiai érem, mint egy olimpiai medál!
- Miért nem kaptak kitüntetést Milák Kristóf trénerei?
- Kopasz Bálint és Milák Kristóf is parancsnoki keresztet kapott
- Tizenhárom érmet és további öt pontszerző helyet szereztek a Toyota által támogatott magyar olimpikonok és paralimpikonok Párizsban