Ebben a ciklusban utoljára szólalt fel a parlamentben Fekete-Győr András
„Én országgyűlési képviselőként úgy döntöttem önszántamból, hogy ma fogok utoljára beszélni az önök parlamentje előtt” – mondta a napirend előtti felszólalásában Fekete-Győr-András, a Momentum országgyűlési képviselője, akit múlt csütörtökön felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt a bíróság hivatalos személy elleni erőszak miatt.
Fekete-Győr a bírósági ítélet után bejelentette, hogy nem várja meg, hogy az Országgyűlés a büntetés miatt megfossza a mandátumától, hanem átadja azt Cseh Katalinnak, a Momentum volt EP-képviselőjének.
Fekete-Győr András (Momentum) azt mondta: négy nappal ezelőtt az „Orbán-rendszer által leuralt Fővárosi Ítélőtábla egy koncepciós perben” felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte azért, mert a rendszer ellen és a magyar munkavállalók érdekeinek védelmében tüntetett. Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versére utalva hozzátette:
látják és érzik, hogy újra zsarnokság van Magyarországon, egyre több a párhuzam 1956 októbere és a mai Magyarország között.
A kormány „reggel, délben és este is orosz érdekeket képvisel„, Szuverenitásvédelmi Hivatal néven „újra ÁVH-t működtet„, aminek az egyik vezetője egy korábbi III/III-as tiszt, a Pegasus-botrány óta pedig azt is tudjuk, hogy visszahozták a magyarok mindennapjaiba a megfigyelést és a lehallgatást – mondta.
Hangsúlyozta: Magyarországon június 9-én a választók azt akarták, hogy elemi erejű változás legyen, és ő ott lesz ennek a változásnak az „első soraiban„, akkor is, ha a kormányoldal felfüggesztett szabadságvesztéssel fenyegeti. „Én ott leszek, ott fogok harcolni. Ha akarnak, dugjanak érte börtönbe” – fogalmazott, hozzátéve, hogy ez az utolsó felszólalása az Országgyűlésben, kivonul a parlamentből.
A Momentum dicstelen történetét nem könnyezzük meg, nekünk nem fog hiányozni Fekete-Győr András a parlamentben – reagált Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára, hangsúlyozva, hogy a Momentum képviselője nem politikai elítélt, hanem köztörvényes bűncselekményt követett el.
Hangsúlyozta: a szólásszabadság fontos alapérték, de semmilyen körülmények között nem fogadható el az, hogy valaki fizikai erőszakot alkalmaz hivatalos személyekkel szemben. Szerinte a Momentum politikusának mostani reakciója is ahhoz a „baloldali hagyományhoz” illeszkedik, amely mindig az erőszakon, az arrogancián és az áldozatszerepen alapult.
„Azt javaslom, hogy legyen óvatos (…) nem követhet el bűncselekményt a következő időszakban, mert akkor a büntetése aktívvá válik” – figyelmeztette Fekete-Győr Andrást.
MSZP: szolidárisak vagyunk Fekete-Győr Andrással
Komjáthi Imre (MSZP) teljes szolidaritásáról biztosította Fekete-Győr Andrást, és reményét fejezte ki, hogy a többi ellenzéki párt is kiáll majd az MSZP-s Gurmai Zita mellett, akivel szemben hasonló ügyben indult eljárás.
Hangsúlyozta: nem támogatja az erőszakot, ugyanakkor – folytatta – „a mi dédapáink, ükapáink a saját vérük által harcolták ki az utcán csendőrökkel, kardlappal szemben” azokat a jogokat – a 8 órás munkaidőt, szabadságot, társadalombiztosítást -, amelyeket a kormány most lábbal tipor.
Felidézte: 2018 decemberében a „rabszolgatörvény-ellenes tüntetésen” ő maga is nekifeszült a rendőrsorfalnak, amiért közmunkára ítélték. „Mi vállaljuk az önök rendszerével szembeni kiállást bátran” – jelentette ki, azt kérve a kormányoldaltól, hogy ezt a politikai harcot tisztességgel művelje, és ne úgy, hogy „mind egzisztenciálisan, mind politikailag kinyírnak képviselőket”.
A képviselő a káros anyagokat kibocsátó akkumulátorgyárakra hivatkozva a munkavállalói jogok érvényesítését is számon kérte a kormányon, és arra szólította fel a kabinetet, hogy ne szolgáltassa ki a magyar dolgozókat a külföldi és a hazai nagytőkének.
Fónagy János államtitkár úgy reagált: a magyar munkásmozgalom történetét és a demokratikus vívmányait senki nem tagadja el, de a magyar társadalombiztosítás 1927-ben a Bethlen-kormány alatt vezették be.
Arra szólította fel az MSZP-s képviselőt, hogy az erőszakot semmilyen módon ne magasztalja.
A Momentumot úgy jellemezte: minden megmozdulásukkal csak rombolnak, semmilyen pozitív közelítésük nincs, egy magyar nemzeti álmot, az olimpiát meghiúsították. Arra figyelmeztette Komjáthi Imrét, hogy ennek a politikának a támogatásával saját, egyébként tiszteletre méltó baloldali álláspontját kockáztatja.
Forrás: MTI / Telex.hu