Ezért ér feleannyit egy paralimpiai érem, mint egy olimpiai medál!

KKNKKA
Orbán Viktor, Kovács Katalin és a férje dr. Schmidt Ádám, sportállamtitkár a Kovács Katalin Nemzetközi Kajak-kenu Akadémia (KKNKKA) avatásán.

Október 9-én az aHang korábbi közleményében arról tájékoztatta a sajtó képviselőit, hogy dr. Schmidt Ádám, sportért felelős államtitkár nem válaszolt petíciójukra, amelyben a paralimpiai sportolók jutalmának növelését szorgalmazták az aláírók.

Másnap viszont dr. Schmidt Ádám elküldte válaszát az aHang egyik munkatársának és hosszan kifejtette az olimpiai és paralimpiai sportolók jutalmazásában való eltérésének az okát.

A miniszter válaszában a 200/2013. (VI. 13.) kormányrendeletre hivatkozott, és kifejtette, hogy a jutalmazásbeli különbségeket kizárólag objektív, sportszakmai kritériumok igazolják.

A rendelet szerint ugyanis a jutalom összege azért kevesebb a paralimpiai sportolók számára, mert kisebb a mezőny mint olimpiai társaiknál; így nagyobb az esély a (dobogós) helyezésre. 

Vagyis nem fognak a paralimpikonok az olimpikonokkal megegyező pénzjuttatást kapni.

„Az aHang megérti a szakmai indokokat, de szerintük rossz üzenetet közvetít a paralimpiai sportolók — és a teljes társadalom — számára az, hogy a jutalmuk feleannyi, mint az ép társaiké. Üdvözöljük, hogy széles körű vita alakult ki a kérdésről, és hogy az államtitkár válaszolt megkeresésünkre. Bízunk abban, hogy a minisztérium jobb belátásra tér, és méltányos döntést hoz a jövőben.”

A kormányrendelet éppen annyit ér, mint a papír, amire kinyomtatták. Az „objektív, sportszakmai kritériumok” hangoztatása nettó hazugság. Eddig sem lehetett almát a körtével összehasonlítani.

Nézzük először az ép úszókat. Ugyannyit ér-e Milák Kristóf, Kós Hubert és Rasovszky Kristóf aranyérme?

Milák háromszor úszott le 100 métert, Kós 200-at. Hubi 6, míg Kristóf mindössze 3 percet töltött a medencében.

Rasovszky Kristóf 10 kilométert tett meg a koszos Szajnában, 1 óra 50 percig küzdött az elemekkel és a versenytársakkal.

A végén meg mind a három aranyérem ugyanannyit ér! Milák, Kós és Rasovszky is 55 millió adóforintot kap az államtól a legfényesebb medália megszerzéséért.

Doktor sportállamtitkár szerint egy paralimpikonnak nagyobb az esélye az érem megszerzésére, mert szűkebb a mezőny.

És a matematika alátámasztja a doktor sportállamtitkár megállapítását, hiszen az olimpián 10 714 sportoló szállt harcba a megszerezhető 329 aranyéremért, míg 4463 paralimpikon között összesen 549 versenyszámban osztottak érmeket.

Azaz másfélszer több olimpikonra ötödével kevesebb érem jutott, mint amennyit a paralimpikonok megszerezhettek

Arról már nem is beszélve, hogy a Magyar Paralimpia Bizottság elnöke, Szabó László a paralimpia előtt bejelentette, hogy a magyar csapat 68 aranyéremért megy Párizsba.

Ha bevált volna Laci jóslata, akkor államcsődött jelentett volna az 1 milliárd 870 millió forintos jutalom kifizetése…

De nézzük a már említett úszókat. Kósnak és Rasovszkynak 29-29 míg Miláknak 39 ellenfele volt. Mégis ugyanannyit ér Kristóf aranyérme? Vagy nem?

A paraúszóknál Konkoly Zsófiának 200 vegyesen 14, míg 200 gyorson csak 9 ellenfele volt.

Szóval, amikor a a 200/2013. (VI. 13.) kormányrendelet megszületett valaki ügyesen kiszámolta, hogy a paralimpikonok esetében a fele akkora mezőnyben megszerzett érmek éppen feleannyit érnek.

A kormányrendelet megszületésének idején még Balog Zoltán volt az Emberi Erőforrások minisztere és Simicskó István volt a sportért felelős államtitkár.

A doktor sportállamtitkárnak minden szava aranyat ér…

Egy paralimpián megszerzett aranyérem 27,5 millió forintot ér.

Magyarország sportolói összesen 15 érmet (5 arany-, 6 ezüst- és 4 bronzérem) szereztek a paralimpián.