A női és férfi teniszválogatottnál is a legjobbak közé jutás a cél
Sávolt Attila, a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) szakmai igazgatója szerint a Billie Jean King Kupában szereplő női és a Davis Kupában érdekelt férfi válogatott számára is az általa világcsoportnak nevezett döntőbe kerülés és az ottani tartós szereplés a cél, ennek eléréséhez pedig a mindkét együttes élére most kinevezett szövetségi kapitány, Bardóczky Kornél a legalkalmasabb személy.
Az MTSZ hétfői sajtótájékoztatóján a szakmai igazgató hangsúlyozta, hogy a kapitányi posztokon történt csere egy összetett szakmai struktúra-változtatás kapcsán valósult meg.
Sávolt Attila ugyanakkor kiemelte, hogy a két előző kapitány, Nagy Zoltán férfi és Palágyi Miklós női szakvezető munkájával és személyével nem volt semmilyen probléma, s a továbbiakban is fontos szerepet töltenek majd be a szövetség szakmai munkájában.
Sávolt Attila úgy látja, hogy női és férfi vonalon is rég nem látott erősségű a magyar csapat, melyben nagy a potenciál.
„Nagyon régóta nem volt ilyen erős a magyar férfi és női felnőtt válogatott, de úgy gondolom, hogy ezzel egyidőben a csapatküzdelmekben, sok összetevő, nyilván a szerencse és egyéb szervezési dolgok miatt, talán nem voltunk olyan sikeresek az elmúlt években”
– mondta Sávolt, hozzátéve, hogy a következő négyéves olimpiai ciklusban azt várják, hogy ez változzon.
„A következő ciklusra az az egyik legfontosabb megfogalmazásunk, hogy mind a női, mind a férfi vonalon mindenképpen szeretnénk, hogy ezzel a játékosállománnyal a Billie Jean King Kupában és a Davis Kupában is világcsoportba jutna a magyar csapat és ott játszana.”
A szakmai igazgató szavai szerint ugyancsak cél, hogy az elmúlt olimpiákra szerzett két-két kvótánál Los Angelesre többet gyűjtsenek be a magyar teniszezők.
„Azt gondolom, hogy mind a Billie Jean King Kupa-, mind a Davis Kupa-csapat háza táján egy új személy, egy új szemlélet Kornél személyében ehhez sokat hozzátehet” – jegyezte meg a szakember, aki jelezte, az elmúlt három-négy évben sokat beszélgetett az eddig fejlesztési igazgatóként dolgozó Bardóczky Kornéllal, akinek a válogatottakkal kapcsolatban szerinte mindig kiváló meglátásai voltak szakmai és pedagógiai szempontból is.
„Abszolút azt gondolom, hogy jelen pillanatban ő a lehető legalkalmasabb személy erre, ráadásul minden játékossal kiváló kapcsolatot ápol.”
− Fejlesztési igazgatóként Kornél nemcsak az infrastrukturális beruházásokkal foglalkozott, de a játékosok, valamint a digitális platformok fejlesztésével is – válaszolt Sávolt Attila. – Ugyanakkor az infrastrukturális fejlesztések sem kerülhetnek le a napirendről, még akkor sem, ha nagyon jól tudjuk, hogy ma egészen más gazdasági helyzetben van az ország, s ezáltal a magyar tenisz is, mint négy évvel ezelőtt. Akkor egy nagyon komoly szakmai és infrastrukturális programot tettünk le az asztalra egy kormányjavaslat formájában, ami anyagi okok miatt nem valósulhatott meg. Köztudott, hogy hamarosan új főtitkára lesz a szövetségnek, így az irodában is lesznek értelemszerűen változások.
Az új kapitány a sajtótájékoztatón megköszönte és egyúttal méltatta elődei munkáját, kiemelve, hogy a legutóbbi erőpróbán mindkét szakembernek nagyon nehéz dolga volt, mivel a nőknél a legjobb négy, a férfiaknál pedig Marozsán Fábián és Fucsovics Márton sem játszhatott.
Bardóczky Kornél elárulta, hogy a Davis Kupa játékosként is külön helyet foglalt el a szívében és szeretett volna kapitány lenni, ugyanakkor soha nem követelte magának a posztot és a váltást hosszú folyamat előzte meg.
Mint mondta, azért is született meg októberben a váltásról a döntés, hogy jövő év elején komoly előkészületek után a legjobb összeállításban tudjon pályára lépni mindkét csapat, amire lát esélyt, mert a játékosok nyitottak a szereplésre és fontos nekik a válogatott.
A sajtóeseményen Sávolt Attila beszélt a szövetség elnöksége által múlt héten elfogadott hat játékostámogatási programról
Ezek közül négy már eddig is létezett, januártól pedig két új program indul. Az egyik az ITF Pro, melynek keretében azokat a junior korosztályból kilépő játékosokat szeretnék segíteni, akikben megvan az akarat és elszántság ahhoz, hogy kipróbálják magukat a profi tenisz világában.
A másik pedig az amerikai egyetemeket megcélzó program. Mint megjegyezte, jövő szeptembertől a jelenlegi a három legjobb junior férfi teniszező az Egyesült Államokban fog tanulni, s úgy véli, komoly lehetőség van a tengerentúli egyetemi ösztöndíjakban. Ez utóbbi program szavai szerint még kidolgozás alatt áll.
Forrás: MTI / Totaltenisz.hu