Momentum: Orbán Balázs nem megvédené, hanem elárulná Magyarországot
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatójának 1956-tal kapcsolatos szavairól, Iványi Gábor iskoláiról is beszéltek a képviselők a hétfői azonnali kérdések során.
Lőcsei Lajos a Momentum képviselője élesen bírálta a kormánypártokat a miniszterelnök politikai igazgatójának előző heti kijelentése miatt hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben.
Lőcsei arról beszélt, hogy hazánk feladásáról soha, semmilyen körülmények között nem lehet szó, ezt még említeni sem lehet, erre még csak gondolni sem szabad. Hazánk feladása hazaárulás – fogalmazott, hozzátéve: aki hazaáruló „az önként lép ki a nemzeti közösségből, az a nép ellensége”. Világossá vált, a kormánypártok teljes mellszélességgel állnak ki „a hazaáruló Orbán Balázs mellett”, nem dobták ki azonnal páros lábbal, szégyenkezve, összezárnak, büszkén kiállnak mellette.
Szerinte a hazaárulás nem most kezdődött, most csak bevallották, több mint tíz éve keményen dolgoznak azon, hogy az orosz függésnek kiszolgáltassák Magyarországot. Példaként a paksi bővítést és a szerinte rendkívül drága orosz olajtól való függést említette. Feltette a kérdést, hogy kijelentése után Orbán Balázs milyen következményekre számíthat?
Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára úgy reagált:
Orbán Balázs a kijelentését tisztázta, az félreérthető, hiba volt
Az államtitkár egyúttal a leghatározottabban visszautasította a képviselő magyar kormányt és a szuverenitást érintő kijelentéseit. Egy olyan párt képviselőjeként fogalmazott meg ilyen állításokat, amelyik nyíltan szlovák párt mellett kampányolt Szlovákiában, illetve román párt mellett Romániában, és mindent megtettek azért is, hogy Magyarország ne kapja meg a neki járó uniós forrásokat – emlékeztett.
A képviselőt képmutatónak nevezte, mondván olyan szervezettel – a Magyar Helsinki Bizottsággal – dolgozik, amely finanszírozásának 95 százalékát külföldről kapja.
Fidesz: a baloldal nem oktathat ki minket ’56 ügyében
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője visszautasította, hogy a baloldal kioktassa a kormányoldalt az 1956-os forradalomról. A politikus – aki a DK-s Gyurcsány Ferenc után szólalt fel – azt mondta: azzal telt el a nyár, hogy egy„narcisztikus hazudozót” hallgattak, a parlament első ülésén pedig hallgatnak „egy másikat”.
A Fidesz frakcióvezetője Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának 1956-ról és az orosz-ukrán háborúról szóló szavaira utalva hangsúlyozta: Orbán Balázs „lehet, hogy olyat mondott, amit nem lehet mondani, de korrigálta a szavait.”
Szerinte azonban még ez sem ok arra, hogy a baloldal, amely életében és holtában is gyalázta Wittner Máriát és más ’56-osokat, és amely 2006-ban a „tömegbe lövetett”, egyáltalán szólásra emelkedjen a parlamentben.
Hangsúlyozta: a háborúpárti baloldali politika mindennel szembe megy, ami a magyar érdeket képviseli.
Fekete-Győr András (Momentum) Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának 1956-tal kapcsolatos szavairól azt mondta, hogy neki azokról az „árulás” és az „esküszegés” jut eszébe. Az ellenzéki képviselő úgy fogalmazott, hogy Orbán Balázs „nem megvédené, hanem elárulná Magyarországot, ez a nemzeti szégyen, ami Magyarországon az elmúlt napokban tort ül”.
Ön szerint is az lett volna a helyes, ha 1956-ban harc nélkül adjunk fel magunkat, illetve mit tennének ma? – tette fel kérdését a politikus.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt felelte, nem lepte meg a kérdés, mert az ellenzéktől három napja másról sem hallanak, mint azt, hogy Orbán Balázs nyilatkozatát minősítik. Orbán Balázs maga is ezeket minősítette, egyértelművé tette, hogy mi az, amit a saját nyilatkozatából helytelennek tart és ezt megtette a miniszterelnök is, ezzel az ügy szerintem a mi részünkről maximálisan le van zárva – jelentette ki Gulyás Gergely.
A magyar Országgyűlésben a Fidesz padsoraiban ülnek azok, akik egy diktatúrában nem a diktatúrát szolgálták ki, hanem a diktatúra ellen, a demokráciáért, a szabadságért küzdettek. Ilyen a miniszterelnök, ilyen a házelnök – fogalmazott a miniszter.
Azok pedig akik egy diktatúra időszakában „kiszolgálták tevőlegesen a diktatúrát politikai vezetőként, az Gyurcsány Ferenc és csapata volt, akikkel Önök egy listán indultak” – jelentette ki.
Párbeszéd: mikor nyitják újra Iványi Gábor iskoláit?
Szabó Tímea (Párbeszéd) úgy fogalmazott, hogy bár a kormány családbarátnak és kereszténynek titulálja magát, a fővárosi kormányhivatal egy héttel az iskolakezdés előtt zárta be Iványi Gábor Magyar Evangéliumi Testvérközösségének három iskoláját.
Egy hete volt a szülőknek kitalálni, hova járassák gyermekeiket – mondta, azt kérdezve, mikor nyitják ki újra az iskolákat.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta: egy iskolának fenntartótól függetlenül jogszerűen kell működni, ez ebben az esetben nem volt adott, ezért szerinte helyesen járt el a fenntartó.
Azonban jobb lett volna, ha a kormányhivatal korábban hoz döntést – tette hozzá a tárcavezető.
(MTI)