András Csaba több mint 300 helyet javított az asztaliteniszezők világranglistáján
András Csaba több mint 300 helyet javítva a 158. az asztaliteniszezők legfrissebb, kedden kiadott világranglistáján, s ezzel egyben ő a legjobb magyar férfi játékos.
A 22 éves pingpongos a múlt héten bravúrosan szerepelt a svédországi Halmstadban rendezett, 22 500 dollár összdíjazású WTT-tornán: előbb a selejtezőből feljutott a főtáblára, majd ott sorrendben svéd, osztrák, illetve három kínai rivális kiejtésével bekerült a döntőbe. A végjátékban aztán kikapott az ugyancsak kínai Hszü Fejtől, de így is 90 világranglista-ponttal gazdagodott, amelynek eredményeként 301 helyet javított a múlt heti pozíciójához képest.
András Csaba lett az első férfi játékosunk, aki WTT sorozat egyes versenyszámban ilyen kiemelkedő eredménnyel, 2. helyen végzett.
„Őszintén szólva jól éreztem magam, már a verseny elején is, már úgy mentem ki, hogy jó formában vagyok, hiszen a Bundesligában is nagyon jó eredményeket produkáltam.”
András Csaba jelenleg Homburgban (TTC OE Bad Homburg) játszik a német élvonalban, ahol eddig 1 győzelem és 2 vereség a mérlege, ugyanakkor két komoly ellenféltől kapott ki nagyon szoros küzdelemben.
„A jelenlegi Európa-bajnok ellen (Dang Qui) nagyon komoly esélyem volt, a döntő szettben ugyan végig vezettem, végül nem sikerült legyőzni őt. Majdnem megvertem a japán első számú védőt, tőle két poénnal kaptam ki döntő szettben. Samuel Walkert viszont legyőztem, aki szintén elég jó játékos, világbajnoki bronzérmes az angol csapattal.”
András Csaba már Németországban érezte, hogy jó formában van, nem véletlenül tudta felvenni az élvonalbeli játékosokkal a versenyt
„Egész nyáron nagyon sokat kondiztam, nagyon fel voltam készülve mentálisan is erre a versenyre, nagyon jó fizikumban is vagyok. Örültem, hogy ezt most ki tudtam használni a svéd nemzetközin.”
András Csaba nagyon magasra tette a lécet, elsőként sikerült elérnie a WTT sorozat érájában, hogy férfi egyes döntő mérkőzést játsszon. Korábban egyes számokban még senki nem jutott el ilyen messzire.
„Hát igazából nagyon boldog vagyok. Őszintén nagyon büszke voltam magamra, nagyon ritkán szoktam ilyet mondani, mert az edzők is tudják, meg a játékosok, hogy én nagyon maximalista vagyok, nagyon-nagyon extrém maximalista. Sokszor akkor sem vagyok megelégedve magammal, hogyha valami extrémet ütöttem, vagy nagyon jót. De ebben a pillanatban az, hogy két top 100-ast és topp200-ast is megvertem, illetve mind a négy kínai szuperligát játszik, és abból hármat megvertem, azt gondolom óriási eredmény.”
„A döntőben is nyilván ez nem úgy alakult, mentálisan kicsit elfáradtam – hangsúlyozza ki – fizikailag bírtam volna másnap reggelig, csak a döntéshozatalok, amiket hoztam, mindig egy picivel ment arrébb, egy picivel volt pontatlanabb, vagy akár hálóba tettem a szervákat, ami nem volt addig jellemző rám, de ha azok nincsenek, akkor volt lett volna esélyem.”
Sokan azt hinnénk, hogy Csabi izgult a mérkőzése előtt és közben, ezért hiányzott az a kicsi, mondhatni szerencse is…
„Őszintén szólva meg fognak lepődni az emberek, én egyáltalán nem izgultam, mert én úgy voltam az egész versenyen, figyelj, egy-kettő dolgot ígértem meg magamnak, és tűztem ki célul. Az egyik, hogy mosolyogjak, és élvezzem a játékot, mert az én játékom akkor tud kiteljesülni igazán, hogyha őszintén tényleg élvezem a játékot.” – ez látszott is minden mérkőzésén.
„A türelem rózsát teremt” – így hangzik egyik közmondásunk.
„Én összesen el voltam tiltva szerintem 4-5-ször, meg egyszer ki is voltam rúgva a válogatottból. Legutóbb egy sikeres U21-es világbajnoki ezüstérem után tiltott el az előző vezetés. Egyiknél se éreztem azt, mert nyilván ez ilyen kettős dolog, hogy érezted, hogy hibázik az ember, de ez olyan volt, majdnem az összes alkalom, hogy nem tudtál mit csinálni ellene. Egyszerűen benne vagy a közepében, és a játékos az el szenvedője. Mindig azt éreztem, hogy ezt a játékos szenvedi meg a legjobban. Nyilván nagyon sokan tudják, hogy nekem nagyon erős az akaratom, meg tényleg maga az, hogy nem adom fel, ez engem jellemez. Szeretném megmutatni, hogy tényleg én vagyok Magyarországon az egyik meghatározó alakja, vagy leszek remélhetőleg. Ez egy erős akarat, ami vitt és visz előre.”
A magyar válogatottnak ilyen harcos játékosokra van szüksége, akik mindent megtesznek a címeres mezért, ezt felismerte az új vezetés, akiknek első dolguk közé tartozott, hogy András Csaba eltiltását feloldják és ismét felvehesse a versenyt a világ legjobbjaival szemben. Az eredmények nem is maradtak el, hiszen Dél-Koreában a csapat VB-n már fontos mérkőzéseket nyert meg a válogatott számára.
„Nagyon örültem, hogy visszakerültem a válogatott keretben és ott lehettem a dél-koreai keretben. Annak is örültem, hogy meccseket tudtam nyerni és feltudtam venni a legjobbakkal is a versenyt. Ott segítettem a fiúkat, ahogy tudtam és bíztattam őket. Ez nagyon jól esett nekem, hogy most már tényleg ott lehettem. Nyilván most már csak előre megyünk, de akkor az nagyon jót tett a szívemnek.”
A jelenleg a német élvonalbeli TTC OE Bad Homburgban légióskodó András Csaba a legelőkelőbb pozícióban jegyzett magyar férfi játékos. A nőknél a legjobb magyar, Póta Georgina a 64. helyen áll – a WTT honlapja alapján.
Forrás: MOATSZ / MTI