Minden idők ötödik legjobb szereplését produkálta a magyar úszócsapat Párizsban

Kós Hubert
Kós Hubert a labdával is remekül bánik. Fotó: Kovács Anikó

Az olimpiai pontszámítás szerint csak Barcelonában (1992), Helsinkiben (1952), Szöulban (1988) és Rióban (2016) születtek az idei nyárinál is (valamelyest) jobb eredmények.

A 39 ponttal az úszás lett a legeredményesebb sportág a magyar olimpiai csapatban – korántsem mellesleg nemzetközi összevetésben is különleges, hogy a magyaroknál csak az ausztráloknak és az amerikaiaknak van több egyéni olimpiai bajnoka, de nekik is csupán négy-négy, míg nekünk Kós Hubertnek, Milák Kristófnak és Rasovszky Kristófnak hála három.

“Tényleg nagyszerű volt a szereplésünk – közölte felütésképpen Wladár Sándor. – A történelmi Európa-bajnokság után, ha emlékeznek, azt mondtam: fontos, hogy tudjuk helyén kezelni a sikereket. Hogy vannak, akiknek egy Eb-érem a maximum, pályafutásuk csúcsa, vannak olimpiai döntőesélyes úszóink, és van két-három extra klasszisunk. Ez így is lett. Párizsban nem mindenki hozta a maximumot, de így is felülmúltuk az előzetes elvárásokat. A csapat több mint fele, vagyis tizenkét úszónk volt döntős az olimpián, ami kiváló arány. Ez egy pozitív megerősítés, hogy működik az úszósportunk, működik a rendszerünk. Mi ugyanis rendszerekben és programokban gondolkodunk. A Jövő Bajnokai programból nőtt ki például Kós Hubert, Betlehem Dávid vagy éppen Milák Kristóf is. Az utánpótlásunk pedig, köszönjük, rendben van: évek óta a legjobbak között szereplünk az ifi Eb-n – idén az éremtábla második helyén végeztünk –, míg nyíltvízen a legutóbbi négyből háromszor a miénk volt a legeredményesebb csapat a korosztályos Eb-n, és ugyanez sikerült a junior világbajnokságokon.”

Az elnök ugyanakkor jelezte, pontosan tisztában vannak azzal, hogy bőven van min javítani

“A sikerek nem vakítanak el. Természetesen látjuk a folyamatokat; kritikusak vagyunk, és tudjuk, hogy nem minden tökéletes. A részletes szakmai elemzés a kapitányok dolga lesz – amit én tudok mondani, hogy higgadt fejjel le fogunk ülni, és kielemezzük a történteket, levonjuk a megfelelő következtetéseket, és döntünk arról, mit szükséges átalakítani.”

Sós Csaba szövetségi kapitány kijelentette, lezajlott a sikeres generációváltás, több érem született, mint Tokióban, a döntős szereplések száma nagyjából hasonló, beleértve a váltók helyezéseit is.

“Ez elmaradt egyéni rekordok kapcsán annyit mondanék, hogy mindig vannak túl- és alulteljesítők, ezek aránya hasonló volt, mint a korábbi olimpiákon. Elejétől lehetett tudni, hogy lassabb a medence, nem véletlen, hogy Marchand sem úszott egyéni csúcsot 400 vegyesen, ahogy Milák Kristóf vagy Kós Hubert sem, mégis aranyérmesek lettek. Látni kell, hogy vannak nagyon tehetséges, feljövőben lévő fiatalok, akik közül többen még az idén is juniornak számítanak, négy év alatt többen beérhetnek közülük.”

Gellért Gábor, a nyíltvízesek szakágvezetője arról beszélt, hogy évek óta szisztematikus felkészülés zajlik, mind a felnőtteknél, mind a korosztályos válogatottaknál.

“Ez a kulcsa a sikereknek, a közös felkészülés, a közös edzések, ahol sok kiváló versenyző hajtja egymást. A másik, hogy minden feltétel adott, edzőtáborok, versenyek, a szövetség minden feltételt garantál, ezen túlmenően Magyarország egyedi adottságait is kihasználjuk. Rasovszky Kristóf három éve Tokióra készülve a Hévízi-tóban edzett, hogy szokja, milyen harmincfokos vízben úszni, az idén pedig a Dunában gyakoroltak Betlehem Dáviddal és Fábián Bettivel, hogy felkészüljenek arra, ami majd a Szajnában várja őket.”

Szántó Dávid nemzetközi igazgató hangsúlyozta, a válogatott kerettagok megkaptak minden támogatást Párizs előtt és az olimpia alatt is. Kós Hubert esetében például a MÚSZ fedezte az összes edzőtábort, amikor kilépett az arizonai campus kapuján, azaz amikor Bowmannel magaslatiban jártak, vagy amikor már Franciaországban készültek a játékok előtti hetekben. Párizsban pedig a MÚSZ a Defense Arenától öt perce bérelt apartmanokat, ahová az elődöntőkre, döntőkre készülő úszók költözhettek be, megspórolandó az esetenként nyolcvanperces utat a falu és a versenyhelyszín között.

A sajtótájékoztatón ott volt Kós Hubert is, aki ismét elmondta, hogy igazából az amerikai versenyrendszer, illetve az, hogy az edzéseken olyan világklasszisokkal úszhat együtt, mint Leon Marchand vagy Chase Kalisz – ez az, amit nehéz lenne reprodukálni a hazai viszonyok között; de a másik két aranyérmes, Milák és Rasovszky példája mutatja, itthon is fel lehet úgy készülni, hogy olimpiát nyerjenek.

A nyaralásuk során zoomon bekapcsolódó Rasovszky Kristóf arról beszélt, hogy maga sem kívánhatott volna jobb szezont az ideinél: bár azért az Európa-bajnokságon is szeretett volna egyéni érmet szerezni, de persze pontosan tudja, annál jobbat aligha érhetett volna el, mint hogy februárban világbajnok, augusztusban pedig olimpiai bajnok lett.

“Az egészhez el kellett végezni a kemény munkát, amiért edzőnket, Szokolai Lászlót illeti az elismerés, aki tökéletesen megtervezte a felkészülésünket – és jár a köszönet a szövetségnek is, hogy minden kérésünket teljesítették, azaz akkor tudtunk menni edzőtáborozni és versenyezni, ami Laci bá’ tervében szerepelt.”

Betlehem Dávid számára nagyon komoly áttörést jelentett, hogy az egyéni távokon 2022 óta elért negyedik-hatodik helyek után az idén az Európa-bajnokságon mindhárom számában érmes lett (5km-en és a váltóban nyert is), az olimpián pedig végre Rasóval együtt sikerült dobogóra állniuk.

A média kérdéseire válaszolva Wladár Sándor Milák Kristóf kapcsán megjegyezte:

“Kristóf más utakon jár, ezt tudjuk róla. Elfogadtuk, és támogatjuk mindenben. Igen, követtünk el hibákat, elsősorban kommunikációban, de ennek elsősorban az volt az oka, hogy nem voltunk az információk birtokában – akik tisztában voltak a felkészülése részleteivel, ezeket nem osztották meg velünk. Mi viszont azok alapján nyilatkoztunk, amit tudtunk, és azért, mert ti kérdeztetek tőlünk. Hazudni nem akartunk és soha nem is fogunk, és azt sem csináljuk, hogy ne mondunk semmit, ezért nyilakoztuk azt, amit, a legjobb tudásunk szerint. Egyébként pedig az is tény, hogy Kristóf mindent megkapott, amit kért: edzőtábort, plusz edzőtábort, plusz versenyt, plusz kísérőt – és ez a jövőben is így lesz, csak ki kell jelölnie egy kapcsolattartót, akin keresztül tudni fogjuk az igényeit.”

A MÚSZ elnökét megkérdezték Hosszú Katinka írásbeli kirohanása kapcsán is

Wladár Sándor ennek kapcsán kijelentette: “Katinkának olimpiai bajnokként tudnia kell, hogy a játékok kellős közepén kijönni egy acsarkodó nyilatkozattal a lehető legnagyobb károkat tudja okozni a versenyzőknek, hiszen ekkor még a nyíltvízi viadal előtt állt a csapat, Gellért Gábor is utalt rá, Rasovszky Kristóf nem igazán volt boldog, hogy mindenki ezzel foglalkozott. Ettől függetlenül minden tiszteletet megérdemel Katinka pályafutása. Most is megkapott mindent a felkészüléséhez, többet, mint amit az utolsó évben elért eredményei alapján járt volna neki, külföldi edzőtáborokat, versenyzési lehetőséget. Sajnálom, hogy ennek ellenére nem sikerült kivívnia a hatodik olimpiai indulást. Ugyanakkor a megnyilatkozás kapcsán fontos megjegyezni, hogy a medencén kívül eddig még nem tudott bizonyítani. Az Iron Swim például az országos serdülő bajnokságon kettő, a gyermek bajnokságon három versenyzőt tudott elindítani – a közel 300 fős mezőnyben. Mindezt úgy, hogy klubja a Duna Arénában az egész országban a lehető legnagyobb, korábban 67, most 50%-os pályabérleti kedvezményt kapja az egyesülete – csakis az ő nevére és múltjára való tekintettel.”

Forrás: MÚSZ