Sydney McLaughlin-Levrone újabb világcsúcsa, botswanai aranyérem férfi 200 méteren

Sydney McLaughlin-Levrone
Sydney McLaughlin-Levrone

Az amerikai Sydney McLaughlin-Levrone saját világcsúcsát megdöntve, 50.37 másodperccel nyerte a női 400 méter gátat a párizsi olimpián.

A szám nagy kérdése az volt az újra teltházas Stade de France-ban, hogy fut-e újabb világcsúcsot Sydney McLaughlin-Levrone, aki három éve Tokióban a világ legjobb idejével diadalmaskodott, egy hónapja pedig az amerikai válogatón javította 50.65 másodpercre a rekordot. Az óra mellett egyetlen nagy ellenfele volt az amerikai sztárnak: az a Femke Bol, aki tavaly Budapesten riválisa távollétében biztosan nyerte meg a világbajnokságot, és Párizsban is megmutatta már, hogy kiváló formában van, amikor a negyedik helyről hozta be győztesnek a holland vegyes váltót. 

Bol nagyon belekezdett, de McLaughlin-Levrone ott volt a nyomában, és a célegyenes előtti kanyarban már tisztán vezetett, majd hatalmas fölénnyel nyert 50.37 másodperccel, így hatodszor javította meg a világrekordot. Egyben az első női atléta lett, aki ebben a számban megvédte címét. Bol elfáradt a hajrára, és csak harmadikként ért célba.

A férfiak 200 méteres versenyében eldőlt, hogy a budapesti világbajnokságon triplázó Noah Lyles ezt a bravúrt nem fogja megismételni Párizsban. A 100 méter megnyerése után ugyanis a félkörös távon csak harmadik lett. Honfitársa, a tokiói ezüstérmes Kenny Bednarek alaposan bekezdett, de húzta magával a 21 éves botswanai Letsile Tebogót, a célegyenesbe fordulva jelentős előnyük volt. Lyles ekkor kezdett el kapaszkodni, de láthatólag erőlködve futott, miközben a budapesti vb-n 100-on ezüst-, 200-on bronzérmes Tebogo könnyedén lehajrázta Bednareket, és hazája első olimpiai aranyát szerezte meg. 

Először nyert afrikai sprinter 200 méteren az olimpián. A namíbiai Frankie Fredericks 1992-ben az amerikai Michael Marsh, négy évvel később Michael Johnson mögött volt ezüstérmes.

A döntő után derült ki, hogy Lyles Covid-tesztje pozitív lett két nappal a verseny előtt. 

Női távolugrásban a budapesti vb-második Tara Davis-Woodhall egyedüliként került hét méter fölé. A 25 éves amerikai az 1996-os játékok óta a szám legfiatalabb győztese. A címvédő német Malaika Mihambo csak 6,98-ig jutott.

Férfi gerelyhajításban a pakisztáni Arsad Nadimen kívül senki sem dobott 90 méter fölött: a vb-ezüstérmes 92,97 méteres olimpiai rekorddal végzett az élen, egyben országa első aranyat gyűjtötte be atlétikában. 

A nap zárásaként 110 méter gáton nem született meglepetés, a háromszoros világbajnok Grant Holloway a tokiói ezüst után fölényes sikerrel szerezte meg az olimpiai aranyérmet.

Női távolugrás, olimpiai bajnok:

carspod

    Tara Davis-Woodhall (Egyesült Államok) 7,10 m
2. Malaika Mihambo (Németország) 6,98
3. Jasmine Moore (Egyesült Államok) 6,96

Férfi gerelyhajítás, olimpiai bajnok:

    Arsad Nadim (Pakisztán) 92,97 m
2. Neeraj Chopra (India) 89,45
3. Anderson Peters (Grenada) 88,54

Férfi 200 m , olimpiai bajnok:

    Letsile Tebogo (Botswana) 19.45 mp
2. Kenny Bednarek (Egyesült Államok) 19.62
3. Noah Lyles (Egyesült Államok) 19.70

Női 400 m gát, olimpiai bajnok:

    Sydney McLaughlin-Levrone (Egyesült Államok) 50.37 mp – világcsúcs
2. Anna Cockrell (Egyesült Államok) 51.87
3. Femke Bol (Hollandia) 52.15

Férfi 110 m gát, olimpiai bajnok:

    Grant Holloway (Egyesült Államok) 12.99 mp
2. Daniel Roberts (Egyesült Államok) 13.09
3. Rasheed Broadbell (Jamaica) 13.09

(MTI)