Thomasé a női 200 méteres síkfutás aranya, Ingebrigtsen a dobogóról is lemaradt 1500-on
Az amerikai Gabrielle Thomas nyerte a női 200 méteres síkfutást a párizsi olimpiai atlétikaversenyeinek keddi napján.
A második legrövidebb távon előzetes Gabi Thomas, valamint a francia fővárosban 100-on győztes Saint Lucia-i Julien Alfred különcsatájára lehetett számítani. A végeredmény hozta is a várakozásokat, a nagy harc ugyanakkor elmaradt, mert a Tokióban bronzérmes 27 éves amerikai versenyző jól rajtolt, végig remekül futott, így viszonylag nagy különbséggel ünnepelhette pályafutása legnagyobb sikerét. Alfred másodikként zárt, míg a harmadik a szintén amerikai Brittany Brown lett.
Férfi 1500 méteren a címvédő norvég Jakob Ingebrigtsen ott volt az esélyesek között, de brit és amerikai riválisai is a trónjára pályáztak. A címvédő azonnal az élre állt, 54.82 másodperces első négyszázat futott, majd 600 méterrel a vége előtt tempót váltott. A norvég még az utolsó kanyarba érkezve is vezetett, s próbálta kiszorítani a tavaly Budapesten világbajnok brit Josh Kerrt.
Eközben az amerikai Cole Hocker a belső íven előbb közelített, majd az utolsó százon előzött, az erejével elkészülő Ingebrigtsen pedig végül a dobogóról is lecsúszott. A hatalmas hajrá végén Hocker diadalmaskodott olimpiai csúccsal, ezzel első érmét nyerte szabadtéri világversenyen. A Tokióban bronzérmes Kerr másodiknak ért célba brit rekorddal, harmadik pedig az egyéni csúcsot futó, szintén amerikai Yared Nuguse lett.
Szintén magas színvonalú versenyt és hatalmas csatát hozott mindkét kedd esti ügyességi szám
Női kalapácsvetésben az első kísérletek során gyakorlatilag körről körre változott az éllovas személye, a végül nyertes kanadai Camryn Rogers – Budapest világbajnoka – a negyedik dobása (75,44 méter) után állt az élre, ötödikre elért 76,97 méteres kísérlete pedig az olimpiai aranyérmet jelentette számára. Másodikként a nigériai születésű, amerikai színekben versenyző Annette Echikunwoke zárt, míg a dobogó harmadik fokára a kínai Csao Csie állhatott fel. A világcsúcstartó, négyszeres világbajnok, elmúlt három olimpián diadalmaskodó lengyel Anita Wlodarczyk negyedik lett.
Férfi távolugrásban a mindössze 19 éves olasz Mattia Furlani elsőre 8,34 méterrel ijesztett rá a címvédő görög Miltiadisz Tentoglura, és másodikra a tavaly vb-ezüstérmes jamaicai Wayne Pinnock is messzire, 8,36 méterre repült. Ebben a sorozatban ugyanakkor az olimpiai- és világbajnok görög 8,48 métert ugrott, aminél jobbat már senki nem tudott, így ebben a számban címvédést láthatott a közönség.
Női 3000 méter akadályfutásban az afrikaiak nem bízták a véletlenre az érmek elosztását, és gyakorlatilag az első méterektől fogva olyan tempót diktáltak, amit rajtuk kívül senki nem bírt. Előbb öt, majd három főre csökkent az élboly, a végén a címvédő, ugandai Peruth Chemutai és a világbajnok, kenyai születésű bahreini Winfred Yavi vívott öldöklő küzdelmet, ami végén utóbbi örülhetett új olimpiai csúccsal. Harmadikként a kenyai Faith Cherotich ért célba.
Bánhidi-Farkas Petra nem jutott döntőbe
Jól kezdett, de végül nem tudott fináléba jutni Bánhidi-Farkas Petra a női távolugrók selejtezőjéből kedden a párizsi olimpián.
A BHSE ugrója alaposan megküzdött az olimpiai részvételért, a kvótát gyakorlatilag az utolsó pillanatban biztosította be a június végi országos bajnokságon, az utolsó ugrásával megszerzett aranyérmével. Ennek köszönhetően a kvalifikációs ranglistán éppen befért a 31 fős mezőnybe.
A 26 éves atléta a délelőtti selejtezőt biztatóan, 6,40 méteres ugrással kezdte, ami a 6,75-ös selejtezőszinttől messze volt, de lehetett bízni abban, hogy javítani tud. A következő sorozatban ez elmaradt, 6,33 métert ért el, a harmadik, utolsó körben pedig 6,22 méterig szállt. Így az elsőre ugrott 6,40-nel zárt csoportjában a 11., összességében pedig a 21. helyen. A fináléhoz ezúttal 6,59 méterre volt szükség.
„Az első ugrást egy viszonylag jó ugrásnak lehet mondani, és bíztam benne, hogy ezen majd sikerül javítani, mert voltak benne technikai hibák, de valahogy mégsem sikerült. A másik két ugrásnál kicsit hiányzott a vége, kicsit kavargó volt a szél is. Nálunk leginkább hátszelet mért a szélmérő, de a nekifutás első részénél viszonylag erős volt az ellenszél, úgyhogy nehéz volt kiszámolni, honnan is lenne jó indulni”
– mondta az M4 Sportnak Bánhidi-Farkas Petra, majd hozzátette, fantasztikus élmény volt ott lenni az olimpián egy ilyen hosszú és küzdelmes kvalifikáció után.
Érdekesség, hogy a tavalyi budapesti világbajnokságon győztes, ugyanakkor idén hónapokon át sérült szerb Ivana Spanovic 6,51 méteres – idei legjobb – eredményével szintén lemaradt a döntőről.
Férfi 1500 m, olimpiai bajnok:
Cole Hocker (Egyesült Államok) 3:27.65 perc
2. Josh Kerr (Nagy-Britannia) 3:27.79
3. Yared Nuguse (Egyesült Államok) 3:27.80
Férfi távolugrás, olimpiai bajnok:
Miltiadisz Tentoglu (Görögország) 8,48 méter
2. Wayne Pinnock (Jamaica) 8,36
3. Mattia Furlani (Olaszország) 8,34
Női 200 m, olimpiai bajnok:
Gabrielle Thomas (Egyesült Államok) 21.83 másodperc
2. Julien Alfred (Saint Lucia) 22.08
3. Brittany Brown (Egyesült Államok) 22.20
…27. Takács Boglárka
Női 3000 m akadály, olimpiai bajnok:
Winfred Yavi (Bahrein) 8:52.76 perc
2. Peruth Chemutai (Uganda) 8:53.34
3. Faith Cherotich (Kenya) 8:55.15
Női kalapácsvetés, olimpiai bajnok:
Camryn Rogers (Kanada) 76,97 méter
2. Annette Echikunwoke (Egyesült Államok) 75,48
3. Csao Csie (Kína) 74,27
…30. Gyurátz Réka
(MTI)
- Fojt Sára: mindent megteszek azért, hogy a pályám felfelé íveljen
- Féléves eltiltással büntették az olasz férfi vízilabda-válogatottat
- Ezért ér feleannyit egy paralimpiai érem, mint egy olimpiai medál!
- Miért nem kaptak kitüntetést Milák Kristóf trénerei?
- Kopasz Bálint és Milák Kristóf is parancsnoki keresztet kapott