Hatodik lett a magyar női kardcsapat

női kardcsapat
Márton Anna, Pusztai Liza, Battai Sugár,és Szűcs Luca (b-j), a magyar csapat tagjai a 2024-es párizsi nyári olimpia női kard csapatversenyének helyosztó mérkőzése előtt a Grand Palais kiállítócsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Hatodikként végzett a magyar női kardválogatott a párizsi olimpián, mivel a szombati verseny helyosztóján vereséget szenvedett az amerikai együttestől.

A világbajnok csapatban a szabályok szerint azok kezdtek, akik az egyéni versenyben vívtak, így Márton Anna, Pusztai Liza és Szűcs Luca lépett pástra. 

Pusztai kezdett Takasimával, aki 5-3-ra verte őt, Szűcs azonban 9-7-re fordított a tavaly és tavaly előtt is egyéni világbajnok Emurával szemben. A japán vívó ezután magára talált, végül az asszójuk 6-5-ös magyar győzelemmel 9-10-es állásnál ért véget. Az egyéniben – Szűcshöz hasonlóan – a negyeddöntőig jutó Márton ezt követően sorozatban ötször találta el pontot érően Fukusimát, majd 6-1-re nyerte asszóját. A folytatásban Szűcs Takasima ellen jól kezdett, közel került ahhoz, hogy hamar lezárja a párharcot, de az utolsó tust nehezen adta be, így 5-5-ös döntetlen lett a vége. 

A következő összecsapás nagy fordulatot hozott, Pusztai nem tudott eredményesen támadni, több akciójánál védett és pontosan vágott vissza Fukusima, majd a japán vívó is kezdeményezett és dinamikus rohamokkal fordított. Hajigazítás következett magyar oldalon 20-22-es állásnál, a miniszünet pedig lehetőséget teremtett arra, hogy a magyar kardozó a pást végén meghallgassa, mit tanácsol neki edzője, Ravasz Etele. 

Pusztai így sem tudott tust adni, 9-0-ra kikapott, így Márton 20-25-nél ment fel a pástra Emurával szemben

Az elején úgy tűnt, akár egészen közel is tud majd zárkózni, de a kezdeti lendülete megtört, 25-27-nél a vágása nem érte el ellenfelét, aki viszont kihasználta a kínálkozó lehetőséget, majd a következő két tust is ő adta, így az 5-5-ös döntetlennel megmaradt a különbség. 

A harmadik kör 25-30-ról kezdődött. Eleinte Szűcsnek is gondot okozott Fukusima, később azonban sikerült egylámpás találatokkal, illetve egy sikeres parád-riposzttal 31-32-re felzárkóznia. Csakhamar az egyenlítés is összejött 33-33-nál. Az utolsó két tus ugyan a japáné volt, de így is jelentősen javult a magyarok helyzete a 8-5-ös győzelemmel.

Mártonnak volt esélye még közelebb hozni a magyar csapatot, 35-37-nél a pást végbe szorította Takasimát, aki azonban nehéz helyzetben csuklóvágással egylámpás találatot adott. Az asszót a japán kardozó nyerte 5-4-re, így három tus különbség alakult ki. 

Pusztai Liza helyére Battai Sugár állt be záróembernek és Emurával szemben kellett volna kiharcolnia a fordítást. A feladata nemcsak azért volt nehéz, mert a világranglistát az olimpia előtt vezető Emurával vívott, hanem azért is, mert ő egyéniben nem szerepelt, azaz ez volt az első asszója az olimpián. Nem is sikerült felpörögnie, 5-0-ra kikapott, így a japánok nyolc tussal bizonyultak jobbnak.

Az ötödik helyért vívhatott utolsó pástra lépése alkalmával a magyar női kardválogatott

A szabályok szerint az első összecsapáson lecserélt Pusztai Liza a folytatásban már nem léphetett pástra.

Az ellenfélnél ugyancsak megvolt a csere már az ukránok elleni negyeddöntőben, ott Michela Battiston, Martina Criscio, Chiara Mormile kezdett, de utóbbi helyére hamar beállt Irene Vecchi.

A magyar-olasz mérkőzésen az első párban Battai 5-2-re kikapott Crisciótól, Márton viszont továbbra is megbízhatóan vívott, 8-3-as sikerrel Vecchivel szemben fordított, majd Szűcs Battiston ellen 5-4-es győzelemmel növelte három tusra az előnyt.

A második kör elején Battai Vecchi elleni 5-3-mal javított az első asszójában elszenvedett vereség után, aztán Szűcs is határozottabb és dinamikusabb volt, mint ellenfele, 5-1-re verte Crisciót, végül Márton 6-5-re kikapott Battistontól, de így is nyolc találatnyi volt az előny.

Az összecsapás harmadik szakasza 30-22-ről indult, mivel jól vívtak a magyarok, nem törte meg őket, hogy világbajnokként – hárman kétszeres vb-győztesként – lemaradtak az elődöntőről. 

 Szűcs 5-4-re verte Vecchit, Battai 7-5-re kikapott Battistontól, végül Márton 5-2-re győzte le Crisciót.

A női kardcsapat végül a szombati verseny helyosztóján vereséget szenvedett az amerikai együttestől   

Battai elsőre 5-2-re legyőzte Marta Skarbonkiewiczet, Márton 7-5-re kikapott Elisabeth Tartakowskytól, Szűcs pedig 5-2-re verte Maia Chamberlaint. Az első kör után négy tussal vezettek a magyarok, de sorozatban vereségek következtek, így a záró szakasz előtt már az amerikaiak voltak hét találatnyi előnyben. Szűcs egy 8-3-as győzelemmel közelebb hozta csapatát, majd Battai 6-5-re nyert Chamberlain ellen, így Márton 37-40-es állásnál kezdte a záróasszót Skarbonkiewiczcel. A hátrányt nem tudta ledolgozni, sőt, kikapott, így az amerikaiak hat találattal nyertek.    

A magyar válogatott tavaly ugyanebben az összeállításban világbajnok volt, a csapattagok közül hárman egy évvel korábban is vb-aranyat nyertek – Márton Anna akkor térdsérülésével küszködött -, így nagy csalódás volt a számukra, hogy Párizsban nem jutottak túl a negyeddöntőn. Az alsó ágon az olaszokkal szemben még összeszedetten vívtak, de az amerikaiak ellen már nem jöttek a tusok.

Battai Sugár szerint az adhat erőt a női kardcsapat tagjai számára ahhoz, hogy továbbra is sokat eddzenek, dolgozzanak, hogy több van bennük, mint az a hatodik hely, amelyet a párizsi olimpián szombaton elértek.

„Az előző három évben rengeteget dolgoztunk, és nagyon szép eredményeket tudtunk elérni. Talán ezért is vagyunk ilyen csalódottak, mert több van bennünk. Úgy gondolom, hogy ez tud erőt adni, hogy továbbra is keményen dolgozzunk, vagy még keményebben. Igyekszünk minél több szép eredményt elérni és élvezni a vívást” – nyilatkozott a vegyes zónában.

A világbajnok női kardcsapat a negyeddöntőt nem tudta sikerrel venni, pedig egy darabig kézben tartotta a japánok elleni összecsapást. 

A fordulatot Pusztai Liza második asszója jelentette, amelyben a magyar vívó elvesztette a fonalat, és nem tudott tust adni, miközben kilencet kapott. Ezzel kapcsolatban azt mondta, őt nagyon nyomta az olimpiai közeg, azon túl, hogy világbajnokként nagy volt a várakozás velük szemben, illetve nekik is magukkal szemben.

„Sajnos ezt nem jól kezeltem. Látszott az asszómon is, kicsit ott elmentek nekem otthonról, de legalább tudok belőle tanulságot levonni. Azt, hogy 2028-ra nemcsak a vívással kell sokat foglalkoznom, hanem a mentális részével is ezek szerint többet, mert úgy tűnik, hogy fejben erre az olimpiára nem álltam készen.”

Úgy emlékezett vissza a balul sikerült asszójára, hogy abban semmi sem ment neki.

„Sajnos annyira leblokkoltam mentálisan, hogy odáig el se tudtam jutni, hogy kiterveljem, mit szeretnék a páston csinálni” – árulta el.

 Szűcs Luca azt mondta, hogy miután a négy közé nem jutottak be, ő egyértelműen szerette volna elérni az ötödik helyet.

„Ez nem sikerült most, van ilyen” – tette hozzá.

Márton Anna arról beszélt, hogy miután kikaptak, ő szeretett volna a tokiói eredményen, a csapattal ott elért nyolcadik helyezésen javítani és pontszerzőként végezni.

„Ez sikerült, de nagyon nehéz volt fizikálisan meg fejben is újra felpörögni. Nem tudtunk közel sem topformát hozni a helyosztókon, de azért annak örülünk, hogy a hatodik helyet megszereztük. Szerintem most mindenki egy nagy-nagy pihenésre vágyik, és utána majd átgondoljuk, hogy hogyan tovább.”

Női kard, csapat

    negyeddöntő:
Japán-Magyarország 45-37
Franciaország-Algéria 45-32
Koreai Köztársaság-Egyesült Államok 45-35
Ukrajna-Olaszország 45-37
    az 5-8. helyért:
Magyarország-Olaszország 45-35
Egyesült Államok-Algéria 45-28
    az 5. helyért:
Egyesült Államok-Magyarország 45-39

(MTI)