Póta Georgina boldogan megy haza

Póta Georgina
Póta Georgina a dél-koreai Sin Jubin ellen a 2024-es párizsi nyári olimpia női asztalitenisz-tornájának második fordulójában játszott mérkőzésen a Dél-párizsi Arénában. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Boldogan megy haza a párizsi olimpiáról az asztaliteniszező Póta Georgina, aki szerdán a legjobb 32 között a negyedik kiemelt dél-koreai Sin Jubinnel szemben búcsúzott.

A 39 éves, kétszeres Európa-bajnok magyar játékos szerdán a negyedik helyen kiemelt dél-koreai Sin Jubinnel találkozott, akitől öt játszmában kapott ki.

Egy “köpésnyire” a magyar-norvég kézilabdameccs helyszínétől, nagyjából a találkozó szünetében szólították asztalhoz a játékosokat, a délelőtti program kezdetére szinte teljesen megtelt a Dél-párizsi 4-es Aréna, remek volt a hangulat.

A 4-es asztalnál a Budaörs pingpongosa – aki a nyitófordulóban szombaton 1:3-ról fordított a német-kínai Shan Xiaona ellen – az első négy pontot gyakorlatilag odaajándékozta riválisának, ezután azonban zsinórban háromszor az övé volt a poén. A labdameneteket a dél-koreai próbálta meg irányítani, de sok hibával játszott, így 6-6-nál döntetlen lett az állás, 8-7-nél pedig először került előnybe Póta. A magyar játékos 10-9-nél szettlabdához jutott, ellenfele pedig hosszút ütött, így Póta szerezte meg a vezetést.

A két játékost 63 pozíció választja el egymástól a világranglistán, az ötödik olimpiáján szereplő Pótát a 71., ázsiai riválisát a 8. helyen jegyzik a női asztaliteniszezők között, ez azonban nem látszódott az asztalnál. 

A második felvonást nagyon rövid labdamenetek jellemezték, Póta Georgina nem igazán találta riválisa szervájának ellenszerét, Sin így 10-7-nél szettlabdákhoz jutott, a másodikat pedig a magyar hosszú ütésének nyomán értékesítette, kiegyenlítve ezzel a párharcot.

A harmadik játszmában a dél-koreai mintha megtalálta volna a játékát, a védekezés és a támadás is “jobban állt neki”, így mindössze hat perc alatt behúzta a szettet.    

A negyedik felvonás elején Sin két parádés egyenes tenyeressel lepte meg Pótát (3-0), Pink Márk szövetségi kapitány időt is kért, de így is csak 6-0-nál jött az első magyar pont, amiből már több nem is született ebben a játszmában.

Hasonlóképpen alakult az ötödik szett is, Póta könnyű pontokat adott riválisának, aki mellé még a szerencse is odaállt, necces ütése után már 5-0-t mutatott az eredményjelző. Innen szinte mindent bevállalt Póta, és fel is zárkózott 6-5-re, riválisa azonban 10-8-nál meccslabdákhoz jutott. Az elsőt Póta hárította, a dél-koreai kapitány időt kért, ezután pedig a magyar hosszú ütésével ért véget a találkozó.

“Szingapúrban három sima játszmában megvert, örülök neki, hogy sikerült ellopnom az első szettet. Talán ha a második meglett volna, akkor máshogyan alakul, de összességében ő jobb játékos, kiválóan kihasználta az gyengeségeimet. Nem éreztem a szerváját, egyféleképpen tudtam csak lefogadni, Magyarországon egyszerűen ilyet nem adnak” – értékelt az MTI-nek a 39 éves magyar játékos.

A kétszeres Európa-bajnok Póta elmondta, asztalitenisz-versenyen szinte soha nincs ilyen hangulat és hangzavar, ráadásul ő egy kicsit izgulós típus is, de próbálta kizárni a tömeget. Hozzátette, ez a hangulat egy picit a játékba is bezavar:

“Az ő tenyeresén kínai soft van, ilyenek ellen ritkán játszom. Amikor csattan, akkor üres-, ha ciccen akkor telifals, viszont ebben a hatalmas hangzavarban a legtöbbször ezeket nem is hallottam, pedig ez segítség lenne ilyenkor.”

Póta elárulta, az öt olimpiája közül a 2008-as pekingi marad a legemlékezetesebb, és nemcsak azért, mert az volt az első, hanem mert Tóth Krisztinával és Lovas Petrával együtt óriási élmény volt közösen szerepelni.

“Annak örülök, hogy az első meccset megnyertem egy jobb játékos ellen, boldogan megyek haza. Nagyon jól éreztem magam, kicsit hosszú volt azzal, hogy a tegnapi meccset eltolták, mert így két találkozót között négy nap telt el” 

– összegezte párizsi tapasztalatait Póta, aki azt mondta, fantasztikusan érezte magát a játékokon, és látta az Eiffel-tornyot is, most viszont végre sporteseményekre is ellátogathat.

“Nem terveztem Tokiót sem, most pedig karácsonykor hívott fel a szövetség, hogy próbáljam megszerezni a kvótát. Az, hogy ez fél év alatt sikerült, szerintem óriási dolog, nagyon büszke vagyok magamra, hiszen sokak szerint erre szinte semmi esélyem nem volt” 

– tette hozzá Póta és megjegyezte, klubszinten biztosan folytatja pályafutását.

Női egyes, 2. forduló (a 16 közé jutásért):

carspod

Sin Jubin (dél-koreai, 4.) – Póta Georgina (39.) 4:1 (-9, 9, 4, 1, 9)

(MTI)